דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » אסתטיקה, בריאות, יופי וטיפוח

סטרואידים – כל האמת על שימוש בסטרואידים

פורסם על ידי eitan ב 6 בינואר 2011 – 13:49אין תגובות

סטרואידים Steroids הם סוג של לפידים, תרכובות אורגניות המסיסות בשמן, הדומות מאוד במבנן לכולסטרול. ישנם סטרואידים טבעיים וישנם סטרואידים סינתטיים.

בין הסטרואידים הטבעיים ניתן למנות: הורמוני מין זכריים-אנדרוגיניים, הורמוני מין נשיים-אסטרוגנים, פרוגסטרון, מלחי מרה והורמונים של קליפת יותרת הכליה.

טיפול בסטרואידים

סטרואידים סינתטיים, המשמשים למטרות רפואיות שונות, מיוצרים במרבית המקרים מכולסטרול. היום משמשים הסטרואידים לטיפול בבעיות רפואיות שונות, כדוגמת: אסטמה, מחלות עור, אלרגיות ומחלות מפרקים.

עם זאת, על הטיפול באמצעות סטרואידים להיות מוגבל לתקופה קצרה, הנעה בין כמה ימים לשלושה שבועות בלבד. בתקופה זו ניתן ליהנות מהתכונות החיוביות שלהם ולהימנע מנזקים העלולים להתלוות לשימוש ממושך ובלתי מבוקר בהם.

נטילת סטרואידים – מידע חשוב

לסטרואידים הטבעיים ישנו תפקיד חשוב בתהליך החשוב של חילוף חומרים. מרביתם מיוצרים בבלוטת יותרת הכליה, כאשר ישנן גם תרכובות של סטרואידים המיוצרות באיברים אחרים, כדוגמת: השחלות, הכבד והאשכים.

הסטרואידים מחולקים לשתי קבוצות: סטרואידים האוגרים נתרן ומפקחים על לחץ הדם, וסטרואידים המווסתים את תהליך חילוף החומרים של הסוכר בגוף.

כמו כן, ישנם סטרואידים אנבוליים, שהם תרכובות הנגזרות מהורמון הטסטוסטרון. סטרואידים אלה משפיעים על מסת הגוף וגורמים להגדלת השרירים, הוספת רקמות עצם וגדילת שיער.

מסיבה זו, ספורטאים רבים נהגו בעבר להשתמש בסטרואידים ובייחוד מתאבקים, מרימי משקולות ומפתחי גוף.

נטילת סטרואידים – תופעות לוואי

טיפול קצר טווח בסטרואידים עשוי להועיל מאוד ולהוביל להקלה בסימפטומים בנסיבות שונות.

עם זאת, טיפול ארוך טווח עלול לגרום לשורה ארוכה ובלתי נעימה של תופעות לוואי: נשירת שיער, נפיחות בפנים, השמנה, לחץ דם, סכרת, פצעי אקנה, אוסטיאופורוזיס ועוד. בנוסף לכך, עלולים הסטרואידים לגרום לתלות פיזית ונפשית, ולכן אין להפסיק את השימוש בהם בצורה מיידית אלא בהדרגה.

היום נעשים ניסיונות להקל מעט על תופעות הלוואי בעת נטילת סטרואידים באמצעות צמצום הפעילות של המערכת החיסונית.

נטילת סטרואידים בנסיבות שונות

  • מחלת הסרטן וסטרואידים – פעמים רבות אנשים החולים במלחת הסרטן ועוברים טיפולים קשים כמו כימותרפיה נוטלים סטרואידים. הסטרואידים בשילוב עם תרופות נוספות מקלים מאוד על תופעת הבחילות וההקאות האופייניים לטיפולי הכימותרפיה.

הסטרואידים גם מונעים או מצמצמים באופן ניכר את תופעת האלרגיות הנגרמת כתוצאה מטיפולי הכימותרפיה. כמו כן, חלק מחולי הסרטן מטופלים באמצעות סטרואידים כדי להגביר את תאבונם ולשפר את הרגשתם הכללית.

להמשך קריאה לחצו על: סרטן הדם, סרטן המעי הגס.

  • אסתמה וסטרואידים – במשך שנים נהוג היה לחשוב, כי שימוש בסטרואידים במקרים של התקפי אסתמה הוא הפיתרון היעיל ביותר לסימפטומים של המחלה. עם זאת, שימוש יתר בכדורים המכילים סטרואידים ולא בסטרואידים הניתנים באמצעות משאף עלול להיות מסוכן.

כמו כן, מתן סטרואידים לתינוקות הסובלים משיעול עלול לגרום לשורה של נזקים לטווח הארוך, כדוגמת: דלדול העצם בבגרות, השמנה ופיגור בהתפתחות.

  • ספורט וסטרואידים – בעבר נהגו ספורטאים רבים בארצות הברית ובארצות אירופה ליטול סטרואידים אנבוליים לצורך פיתוח מסת שריר ושיפור יכולותיהם הפיזיות. נטילת סטרואידים אנבוליים בטווח הקצר אמנם איננה גורמת כמעט לנזקים, אך נטילתם במשך תקופה ארוכה עלולה לגרום לתופעות לוואי קשות ביותר.

בלוג איתן מאחל לכם גלישה נעימה ומזמין אותכם להגיב על כל נושא שעל ליבכם!

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.