דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » אסתטיקה, טיפולים, רופאים, רפואה

כוויות בעור ודרכי טיפול בכוויות

פורסם על ידי eitan ב 2 בפברואר 2011 – 16:12תגובה אחת

כוויות הינן פגיעות בעור הנגרמות בדרך כלל כתוצאה מחשיפה לחום, אך כוויות יכולות להיגרם מעוד סיבות, כגון: קרינה של שמש, מגע בגז, נוזל, מוצק, או אש חמה, חומצה, זרם חשמל, קור קיצוני ועוד.

לעיתים הפגיעה היא בעור ולפעמים ברקמות שמתחת לעור. הכוויה גורמת להרס רקמות ולדליפה של חומר הנקרא פלזמה מכלי הדם.

בכוויות קלות נוצרת שלפוחית או התנפחות באזור הכוויה. במקרים קשים זרימת הדם משתבשת לחלוטין והדבר יכול לגרום לנמק ואף למקרי מוות. במקרים של כוויות חמורות יש להזמין אמבולנס ולפנות את הנפגע לקבלת טיפול רפואי דחוף בבית החולים.כוויות - כיצד מטפלים בכוויות מסוגים שונים?

דרגות הכוויות

דרגת סיכון הכוויה נמדדת בשקלול עומק הכוויה ושטחה על פני הגוף. הכוויות מתחלקות לשלוש דרגות על פי מידת הנזק הנמדדת לפי עומק ושטח הכוויה.

כוויה מדרגת ראשונה – כוויה זו היא נחשבת לקלה ביותר, הפגיעה היא חיצונית בלבד ופוגעת בעור, בכוויה מדרגה ראשונה תופיע נפיחות קלה, אודם אזורי וכאב. הטיפול בכוויה מדרגה ראשונה נעשה על ידי תחבושת יבשה בזהירות על מנת שלא תדבק ברקמה הרגישה.

על מנת להקל על הכאב ניתן להרטיב את האזור במים קרים ולמרוח אלוורה, אשל או לבן להרגעה. אסור למרוח קרמים המבוססים על שמן.

כוויה מדרגה שנייה – זוהי כוויה הפוגעת בעומק שכבות העור. בנוסף לסימפטומים הזהים לכוויה מדרגה ראשונה כאן ישנה תוספת של שלפוחיות בגדלים שונים.

במקרה הקל השיקום נמשך 2-3 שבועות. הטיפול בכוויה מדרגה שנייה נעשה על יד תחבושת ספוגה בחומרים אנטיביוטיים נגד זיהום וממליצים על תוספת של משככי כאבים אסור לפוצץ את השלפוחיות.

במרקים קשים במיוחד יש צורך בהשתלת עור או בחבישה צמודה למשך חודשים אחדים.

כוויות אצל תינוקות וכוויות עקב שאיפת עשן בדרגה שנייה באזור הצוואר והפה הן מצב חירום רפואי הדורשים פינוי מיידי לבית חולים כי הפגיעה יכולה לחסום את דרכי הנשימה.

כוויה מדרגה שלישית – זוהי פגיעה בכל שכבות העור ובנוסף ברקמות שמתחת לעור כמו שרירים, שומן ועצמות, בכוויה מדרגה שלישית הסיבוכים יכולים להגיע לאיבוד נוזלים, הרעלת דם וסיכון חיים.

לרוב תישאר צלקת באזור הכוויה. יש להעביר את הנפגע לטיפול רפואי מיידי בבית חולים.

סוגי כוויות נפוצות

כוויות קור – חשיפה לקור קיצוני עלול לגרום לכוויות קור שפוגעות ברקמות הגוף. האזורים שלרוב לוקים בכוויה שכזו הם: אצבעות, אוזניים ואף. במקרים קיצוניים עלולים לאבד את אותם אזורים עקב הכוויה. הכוויה מלווה בכאב עז או באי תחושה, בשינוי צבע העור, תחושת עקצוץ ושריפה.

כווית קור לא מטופלת כראוי יכולה להגיע לצלקת העור יכול להפוך לשחור ובמקרה הגרוע ביותר לנמק. הטיפול הוא בכיסוי האזור בתחבושות סטריליות וחימומו במים חמימים.

כוויות שמש – נגרמת מחשיפה לשמש בצורה לא מבוקרת, קרני השמש מקרינים קרינה על סגולית. כווית שמש מטרידה וכואבת, בכוויה כזאת העור מאדים נהיה רגיש ומעלה לפעמים שלפוחיות.

חשיפה ממושכת לאור השמש מנוונת את רקמת החיבור ואובדן הגמישות של בעור הוא הופך למקומט ודק ועלול לגרום לסרטן העור.

אם נפגעת ונגרמו לך כוויות רצוי ומומלץ להתייעץ עם אחות במרכזי השירות הטלפוני של קופות החולים, ובמידת הצורך לפנות ולהתייעץ עם רופא משפחה ו/או רופא עור מקצועי.

קיראו בהרחבה: כוויה בעכוז בזמן ניתוח – האם זאת רשלנות רפואית?

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.