דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » אסתטיקה, בריאות, טיפולים, יופי וטיפוח, מחלות ותסמונות

נשירת שיער עקב טיפוליים כימותרפיים

פורסם על ידי eitan ב 10 בפברואר 2011 – 12:24תגובה אחת

מדוע זה קורה וכיצד ניתן להתמודד? נשירת שיער בעקבות טיפוליים כימותרפיים היא במקרים רבים חוויה לא קלה, בעיקר לנשים ולילדים, המתמודדים, מלבד הכאבים הפיסיים המתלווים לטיפולים, גם עם פגיעה בדימוי החיצוני.

על מנת להקל על ההתמודדות הנפשית, חשוב להבין את התהליכים שקורים בגוף בעיקבות הטיפולים ואת האפשרויות השונות להתמודד עם תופעות הלוואי.

טיפול בכימותרפיה הינו אחד הטיפולים היעילים ביותר עבור סוגים שונים של סרטן.

בטיפול זה מוחדרים חומרים כימיים (באמצעות הזרקה תוך ורידית או באמצעות כדורים) אשר יש להם היכולת להרוס את התאים הסרטניים ולעקב את התפשטותם בגוף.

למרבה הצער, אותם חומרים אשר תוקפים את התאים הסרטניים, עלולים לתקוף גם תאים בריאים ולפגוע במערכות ובתהליכים תקינים בגוף. נשירת שיער

בין השאר, עלול הטיפול לפגוע בזקיקי השיער, המחזיקים את שורשי השערות, וכתוצאה מכך לגרום לשיער הראש לנשור באופן חלקי או מלא.

עם זאת, חשוב להבין כי תאים בריאים מתחדשים מהר ויחזרו לפעילותם התקינה בתום הטיפולים. כשם שתופעות הלוואי השונות יעברו בגמר הטיפולים, כך גם השיער ישוב לצמוח.

קיראו עוד על טיפול במחלת הסרטן

כיצד משפיעים טיפולי הכימותרפיה על נשירת השיער?

ישנם סוגים שונים של תרופות כימיות ולא כולן גורמות לתופעה של נשירת שיער משמעותית. שילובים שונים של תרופות, מינונים שונים וכן התגובה השונה מאדם לאדם, ישפיעו באופן שונה על נשירת השיער.

תרופות מסויימות עלולות לגרום גם לנשירת שיער הגבות, הריסים, ואזורים אחרים בגוף בהם צומח שיער.

נשירת השיער תורגש לרב בין שבוע ל-3 שבועות לאחר תחילת הטיפולים. הנשירה יכולה לקרות בהדרגה או במהירות, ותיתכן רגישות או אף כאבים בקרקפת בתקופה זו.

למעט מקרים נדירים, צמיחת השיער תתחדש בין חודשיים עד שלושה חודשים לאחר סיום הטיפולים.

במקרים מסויימים, יתכן שהשיער החדש שיצמח יהיה דק יותר ושונה במראהו ואף בצבעו, אך כמעט תמיד, לאחר 3-6 חודשים, יחזור השיער להיות כפי שהיה לפני הטיפולים.

במקרים נדירים מאוד, בהם ניתן מינון גבוה במיוחד של תרופות כימיות, צמיחת השיער אינה מתחדשת עוד.

כיצד להתמודד עם נשירת השיער בעקבות טיפולים כימותרפיים?

ההתמודדות הקשה ביותר עם נשירת השיער לאחר טיפולים כימותרפיים הינה ההתמודדות הנפשית עם שינוי המראה החיצוני ועם תחושת הפגיעה בנשיות ובדימוי העצמי.

היערכות מראש לקראת הטיפולים ותופעות הלוואי שלהם, עשויות להקל על הקשיים ואף למנוע אותם:

  • מומלץ לדבר עם הרופא המטפל על האפשרות של נשירת שיער ולוודא מראש, האם סוג התרופות שתקבלו יגרום לנשירת השיער
  • שיקלו האם להסתפר או אף לגלח את השיער לפני תחילת הטיפולים
  • חישבו מראש על האפשרות להשתמש בפאה. אם תחליטו לרכוש פאה, כדאי לעשות זאת לפני הטיפול, על מנת שתוכלו להתאימה למראה הטבעי שלכם
  • מומלץ לא לצבוע את השיער ולא להשתמש במייבשי שיער, סיכות לשיער, רולרים או כל דבר אחר העלול להזיק לקרקפת שלכם לפני הטיפולים הכימותרפיים
  • החששות מנשירת השיער והתמודדות עם הנשירה, עשויים לגרום לתחושת דיכאון, לכעס או לבושה – חשוב לדבר על הרגשות שלכם עם אדם קרוב, עם הרופא או האחות המטפלים בכם, או לשוחח עם אדם אשר עבר את החוויה הזאת בעצמו

קיראו בהרחבה מידע על פרופסיה

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.