דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » איכות חיים, בריאות, מחלות ותסמונות, רפואה

התקף לב Heart attack או בשמו הרפואי Myocardial infarction

פורסם על ידי eitan ב 17 במרץ 2011 – 21:00תגובה אחת

התקף לב או בשמו הרפואי-מקצועי Myocardial infarction הינה תופעה רפואית דרסטית אך נפוצה יחסית המתבטאת בסכנת חיים של ממש לסובלים ממנה. בואו לקרוא את כל מה שחשוב לדעת על התקפי לב…

למעשה, מדובר באטימה של אחד העורקים הראשיים המזרימים דם ללב.  הפסקת זרימת הדם התקינה עלולה לגרום תוך זמן קצר לנזק בלתי הפיך לשריר הלב – נזק המתבטא בתעוקה וכאבים עזים בבית החזה, היווצרות קרישי דם מסוכנים, חום ודלקתיות ואף מוות במקרים חמורים.

התקף לב – למה זה קורה לנו?

מחלות לב הן כיום גורם התמותה הנפוץ ביותר ברוב מדינות העולם. אורח החיים המודרני המתועש בו עבודה לחוצה, אכילה לא בריאה ומיעוט בפעילות גופנית הן דרך חיים אצל אנשים רבים, הוביל להתגברות הולכת וגדלה בשיעור התקפי הלב באוכלוסיה בעשורים האחרונים.

מחקרים יודעים להאיר זרקור על הגורמים הראשיים להיווצרותם של התקפי לב, בין הנפוצים שבהם ניתן למנות: עישון, אכילת מזון רווי שומן טראנס, כולסטרול רע, צריכה מוגברת של מלח, חוסר בפעילות גופנית וכן הגורם התורשתי שלעיתים יהיה גורם רם במעלה.

כל אלה עשויים לזרז את היווצרותה של טרשת עורקים בכלי הדם המובילים דם ישירות ללב, המתבטאת בשקיעת שומנים וכולסטרול בכלי הדם עד לחסימתם המוחלטת הנקראת 'אוטם שריר הלב', שמה המקצועי של תופעת התקפי הלב.

קיראו בהרחבה על: מחלות לב

סימנים להתקף לב

לעיתים, יהיו הסימנים להתקף לב ברורים כרעם ביום בהיר ויובילו למתן טיפול רפואי דחוף ומהיר ככל האפשר העשוי להציל חיים.

המקרים הגבוליים, בהם לא ברור האם מתרחש התקף לב של ממש, עשויים להיות המסוכנים באמת. בהתקף לב אלמנט הזמן הוא מהותי מאין כמוהו, מאחר והזמן מרגע ההתקף ועד לרגע בו כבר לא ניתן לערוך צנתור אפקטיבי להקטנת הנזק הינו מוגבל וקריטי לסיכויי ההחלמה. 

התסמין הבולט ביותר הוא תעוקה עזה בבית החזה המתבטאת בכאב חזק. בצמוד לה יחוש הסובל מהתקף לב בזיעה מוגברת, דפיקות לב מואצות, בחילה והקאות ואף אובדן הכרה זמני.

ברגע שמתחילים תסמינים דומים, חובה ליצור קשר באופן מיידי עם שירותי החירום. צריכה מיידית של כדור אספירין לדילול הדם עשויה להציל את החולה מהיווצרות עתידית של קרישי דם בעקבות ההתקף.

החלמה מהתקף לב

התקף לב הינו נורת אזהרה מהותית לסובלים ממנו, אך הוא אינו חייב להיות סופני. ישנם אנשים החיים עשרות שנים באופן מלא ותקין לאחר התקף לב שעברו.

הם עושים זאת באמצעות שינוי דרסטי באורח החיים – הפסקת עישון, מעבר לתפריט בריא ומזין יותר – דיאטה, הפחתת לחץ בעבודה ופעילות גופנית מוגברת בצורה הדרגתית.

בשבועות הראשונים שלאחר התקף לב ישנה חשיבות עליונה בנטילה מסודרת של תרופות מרשם אותן קיבל החולה, ובמנוחה מוחלטת תוך מעקב של מומחים, רצוי בבית הבראה ייעודי עם השגחה רפואית צמודה.

הביטוחים המשלימים של קופות החולים אף מממנים הסדרי החלמה שונים ומיטיבים עם הסובלים מהתקף לב, הסדר שכדאי מאוד לנצל. קיראו בהרחבה על: ביטוח בריאות.

בואו לקרוא על מאמן כושר אישי

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.