דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, מחלות ותסמונות, רופאים, רפואה

סרטן השד – הבדיקות בוצעו באיחור!

פורסם על ידי eitan ב 28 באפריל 2011 – 10:08אין תגובות

אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר הינו סרטן השד. סרטן השד ניתן לגילוי מוקדם באמצעים פשוטים יחסית ובמקרים כאלו בהם המחלה מאותרת בשלבים ראשונים סיכויי ההחלמה טובים.

נושא זה של סיכויי ההחלמה התעורר בעניין תביעת רשלנות רפואית שהגישה י.ב כנגד שירותי בריאות כללית (קופת חולים כללית).

התובעת במקרה זה חלתה בסרטן השד אשר אובחן בשלב מאוחר ועל כן סיכויי החלמה קטנים ביותר. לטענתה, אם היו נערכות לה בדיקות מקיפות יותר ממה שנערכו בפועל היה ניתן לגלות את המחלה בשלב מוקדם שלה ובכך להגדיל בצורה משמעותית את סיכויי החלמתה.

התובעת הינה אישה צעירה (בת 23 במועד הגשת התביעה) שסובלת מהשמנת יתר. היא פנתה לרופא המשפחה לאחר שחשה בגוש בשד ימין. התובעת נשלחה לרופא מומחה בכירורגית שד כדי שיבדוק את הגוש.

הרופא המומחה קבע כי מדובר בגושים שומניים ושאין ממצא חשוד. בדוח הרפואי ציין כי הגושים נובעים עקב ירידה גדולה במשקל. התובעת הוזמנה לבדיקה נוספת כעבור שלושה חודשים.

בבדיקה הנוספת בדק את התובעת אותו רופא מומחה שקבע פעם נוספת כי אין ממצא חשוד לאחר שמצא שהגושים הינם גושים שומניים. התובעת הוזמנה בשלישית לעוד חצי שנה.

בין לבין סבלה התובעת כאבי גב, שאז היא הופנתה לבדיקה אצל רופא אורטופד. לאחר חצי שנה פנתה התובעת פעם נוספת לרופאת משפחה בגין כאב הגב שהטריד אותה. בפעם הזאת הופנתה התובעת לבדיקת CT.

בבדיקה זו נמצא כי ישנם תהליכים מרובים בשלד. במהלך אשפוז במיון אורטופדי נערכו לתובעת בדיקה על ידי כירורג שד, בדיקת ממוגרפיה ונלקחה ביופסיה מהגוש שבשד. הבדיקות הצביעו על כך שלתובעת גידול חודרני של צינורות החלב ואובחנה לה מחלת סרטן Invasive Ductal Carcinoma עם גרורות בעמוד השדרה.

לאחר גילוי המחלה התובעת טענה בפני בית המשפט כי עקב רשלנות של הרופא המומחה בבדיקה הראשונה (כירורג השד שנשלחה אליו מרופאת המשפחה) לא גילו את המחלה בשלב מוקדם יותר.

לטענתה, הרופא המומחה לא ציין בדוח הרפואי את מיקום הגידולים ותיאורם, ולא ציין בדוח תשובות לשאלות שהייתה אמורה להישאל בקשר להיסטוריה הרפואית שלה ושל בני משפחתה. לבסוף, טוענת התובעת כי היה צורך לשלוח אותה לבדיקות נוספות ולא להסתפק בבדיקה ידנית.

הנתבעת, שירותי בריאות כללית, טענה כי הרופא המומחה שבדק את התובעת הוא מומחה רב ניסיון, שביצע את הבדיקות באופן בו היו אמורות להתבצע ושאל את כל השאלות אותן יש לשאול במצב שכזה.

עוד טענה הנתבעת כי הגוש הסרטני שנמצא אצל התובעת בבדיקות המקיפות שנערכו לה עת התאשפזה במיון אינו הגוש אותו משש הרופא המומחה – זאת ניתן לראות בצילום הממוגרפיה.

לטענת הנתבעת לא היה ניתן לאתר את הגוש בבדיקות ידניות, בין היתר מכיוון שמיקומו הפנימי, בתוך השד עצמו ממקום כך שקשה להגיע אליו בבדיקה ידנית, וביתר שאת כשמדובר באישה בעלת משקל עודף עם שד גדול.

בית המשפט קיבל את טענות הנתבעת, וקבע כי אכן קשה לממש גידול בתוך שד גדול, וכשמדובר באישה גדולת מימדים הדבר מקשה עוד יותר על גילוי גושים בתוך השד. לכן, לא ניתן לקבוע כי הרופא המומחה התרשל בבדיקתו.

למרות הקושי במציאת הגושים בבדיקה ידנית, יש להמשיך ולבחון את השאלה – האם היה צורך לשלוח את התובעת לבדיקות נוספות או לעצור לאחר הבדיקה הידנית?

בית המשפט קיבל גם בנקודה זו את עמדת הנתבעת. מכיוון שהתובעת הינה אישה צעירה בעלת סיכויים אפסיים ללקות בסרטן ועקב העלויות הגבוהות והסיכון הכרוך בבדיקות נוספות וההיחשפות לקרינה נקבע כי לא היה צורך לשלוח אותה לבדיקות נוספות.

עוד טענה שנשמעה מצד התובעת היא כי הרופא המומחה לא מילא כהלכה את הדו"ח הרפואי. למרות הקביעה של בית המשפט כי הרופא המומחה לא מילא פרטים מסוימים שהינם חשובים בבדיקות כגון אלו, נקבע שאין קשר סיבתי בין הפרטים החסרים שבדוח הרפואי לביו מצבה של התובעת ובעיקר לאור העובדה שממילא נמצאו גושים שומניים שאינם מעוררים חשד.

קיראו בהרחבה: מידע על מחלת הסרטן

לאור כל הקביעות האלו נקבע כי לא הייתה התרשלות רפואית במקרה זה.

במידה ונפגעת בשל רשלנות רפואית בטיפול מומלץ לפנות בשלב מוקדם עד כמה שניתן אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית.

עורך הדין יאסוף את הנתונים הרפואיים ויפנה את הלקוח לקבל חוות דעת של רופאים מומחים בתחום. במידה ואכן יש בסיס לתביעה בגין רשלנות רפואית בטיפול – ניתן יהיה להגיש את התביעה בגין רשלנות רפואית נגד הרופא, קופת חולים או מרכז רפואי בו ניתן השירות.

קיראו בהרחבה על: איחור באבחון סרטן

סקירה זאת נכתבה על ידי עורך דין עופר סולר, המתמחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית והגשת תביעות נזיקין מורכבות.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.