דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » איכות חיים, בריאות, דיאטה ותזונה, מחלות ותסמונות, רפואה

בריאות הלב שלך!

פורסם על ידי eitan ב 31 במאי 2011 – 10:04אין תגובות

הלב האנושי, מנוע חשמלי ביולוגי שאין כדוגמתו. הלב הינו מעיין חיינו וברגע שיפסיק לפעום – נמות. חושב לדעת ולהכיר את הלב מקרוב, כך נוכל לשמור עליו מפני מחלות ופגיעות מיותרות.

הלב האנושי פועם ללא הפסק לאורך החיים, כשבעים פעמים בכל דקה, בכל שעה משעות היום, במשך עשרות שנים. מדובר על מעל 100,000 פעימות לב ביום. ליבו של אדם שיחיה 80 שנה יפעם 2,920,000,000 פעמים בלי הפסקה או מנוחה!

עם כל פעימה, שולח הלב דם מחומצן לכל תא ותא ברחבי הגוף, ובהתרחבות הלב, הוא אוסף בחזרה את הדם מהתאים אל הריאות וחוזר חלילה. עוצמת המכונה הקטנה הזו היא לא תיאמן.

אין ספק, כי לב תקין ובריא מאפשר איכות חיים טובה. מודעות ופעילות נכונה תסייע רבות בשמירה על בריאות הלב. במאמר זה נדבר על בריאות הלב, נבחן כיצד שומרים על לב בריא ומהן המשמעויות של אי שמירה על לב בריא.

בריאות הלב – מדוע היא חשובה?

הלב הינו איבר פנימי מרכזי, אשר אחראי לבריאותם של כל שאר האיברים בגוף, כולל המוח.

כל תאי הגוף, בכל האיברים וחלקי הגוף, זקוקים לדם מחומצן שיגיע אליהם דרך פעימות הלב. אם תהליך זה נפגע – התאים באיזור אשר אינו מקבל אספקת דם ימותו והאיזור יחדל לתפקד.

הדבר נכון גם בנוגע לאיברים שניתן לתפקד בלעדיהם, כגון קצות אצבעות הרגליים, או בנוגע לאיברים שאנו תלויים בהם בחיינו – כמו למשל המוח.

שבץ מוחי לדוגמה, הינו אירוע רפואי שנגרם כאשר אספקת הדם לאיזורים שונים במוח אינה סדירה, עקב כשל כלשהוא במערכת הלב והעורקים.

גם התקף לב, משמעו שהלב עצמו אינו מצליח להזרים דם דרך העורקים הכליליים, כלומר, דם לתאי הלב עצמם, וכך מתים תאים ורקמות שונות במבנה הלב – עד כדי פגיעה בתפקוד הלב.

אלו תסריטים קשים מנשוא, אולם הם נפוצים מאוד. יש מאיתנו הנמצאים ממש כעת, בעת קריאת מאמר זה, בדרך לאירוע לבבי (התקף לב או תעוקת לב).

הרגלי חיים לא נכונים, בכללם הרגלי דיאטה ותזונה, עישון, והרגלי פעילות, הביאו אותנו לנקודה זו, בה ליבנו אינו מתוחזק כראוי. מייד נמליץ על שינוי הרגלים על מנת לשמור על לב תקין, ואף לרפא בתהליך איטי את פעילות הלב שאולי החלה להינזק.

פעילות הלב נפגעת כתוצאה מהרגלי חיים לקויים

הלב פועל דרך רשת מסועפת של כלי דם – עורקים להסעת דם מן הלב אל הגוף, וורידים להסעת דם מן הגוף בחזרה אל הלב דרך הריאות. הדם זורם לכל תא המרכיב כל איבר בגוף, על מנת לספק לתא זה חומרים חיוניים לו – כגון חמצן.

פעילות מיטבית של הלב מתרחשת במערכת ורידים ועורקים בריאה ופתוחה. אולם, תזונה לא בריאה – ובעיקר צריכה מרובה של שומנים רוויים ובעיקר כולסטרול רע (LDL) גורמים להיצרות בעורקים, ובכך לפעילות לבבית שאינה מיטבית.

אם ההיצרות חלה בעורקים המובילים דם לאיברים כמו המוח או הלב עצמו – הרי שמדובר באירוע מוחי או באירוע לבבי המתממש ובא.

ישנם גם גורמים לפגיעה בפעילות הלב אשר אינם בשליטתינו, למשל, גורמים גנטיים.

אולם, ישנם שפע של גורמים המאיצים התפתחות תעוקת לב או כשל לבבי, ועליהם יש לנו שליטה: מחקרים מראים באופן חד משמעי, כי עישון, צריכה מוגברת של אלכוהול, שתיית קפה או ממריצים, וכן הימצאות במצב תמידי של לחץ מוגזם עומדת בקשר ישיר עם עליה בכמות אירועי הלב הצפויים.

קיראו על הרוצח השקט: לחץ דם

עוד, השמנה, חוסר פעילות גופנית, צריכה מוגזמת של שומנים מן החי או שומנים רוויים, תורמים גם הם באופן משמעותי לעליית הסיכון למחלות לב.

טיפים ועצות לשמירה על לב תקין

איכלו שפע של פירות וירקות טריים העדיפו שמנים מן הצומח (בהם אין כלל שומן רווי ולא כולסטרול) – הקפידו למנן את כמות השמן היומית שאתם צורכים.

הידעת? אכילת אגוזי מלך מסייעת להפחתת כולסטרול

הקפידו על פעילות גופנית תדירה. אין צורך במאמץ גופני יוצא דופן – די לצאת לטיול עם הכלב בכל יום בשעות הערב. חצי שעה של הליכה בקצב בינוני, הינה אחת הפעילויות הגופניות המומלצות ביותר על ידי רופאים.

השתדלו לספק לעצמכם זמני רגיעה. עיסקו ביוגה או במדיטציה, אפשרו לעצמכם רגע של שקט בכל יום, ודאגו כי רמת הלחץ הממוצעת שלכם אינה קשה עבורכם. אם כן – פעלו על מנת להוריד את כמות המתח בחייכם, על מנת לשמור על בריאותכם וחשוב מכל – בריאות הלב.

קיראו מידע משלים על אומגה 3 ווו

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.