דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

סינוסיטיס Sinusitis – דלקת גתות האף

פורסם על ידי eitan ב 6 במאי 2009 – 17:002 תגובות

הסינוסיטיס הנה מחלה שגורמת לכאב ראש עמום או חזק המלווה אותנו במשך ימים, ועל פי רוב מתלווה לצינון או לנזלת אלרגית. מקובל לחשוב כי כדאי לטפל בסינוסיטיס בשל קירבת הסינוסים אל המוח והחשש שסינוסיטיס תתפתח לדלקת קרום המוח.

לאלה מבינינו הסובלים מסינוסיטיס נשמח לבשר, כי יש הרבה מה לעשות, בסינוסיטיס כרונית ובוודאי ובוודאי שבסינוסיטיס אקוטית.

במאמר שלפניכם הבאנו הסבר קצר על מחלת הסינוסיטיס, מתי היא תוקפת ומדוע, ובעיקר איך וכיצד מטפלים בה.

מהי מחלת סינוסיטיס?

סינוסיטיס הינו הכינוי לדלקת בסינוסים או בעברית דלקת בגתות האף.

הסינוסים הינם חללים מובנים בעצמות הגולגולת, אשר נמצאים שם מסיבות רבות כגון הפחתת המשקל הכולל של עצמות הגולגולת וכן שיפור התהודה והשמע.

הסינוסים הינם חללים סימטריים בפנים, אולם אלה הרלוונטיים לעניין הסינוסיטיס נמצאים מעל לאף.

חלקו הפנימי של חללי הסינוסים מצופה בריקמה הנקראת גם אפיתל. בריקמת האפיתל המצפה את הסינוסים, נוצרת הדלקת הידועה בשם סינוסיטיס.

סינוסיטיס עשוי להיות מצב אקוטי, שחולף לאורך הימים, או כרוני, כלומר מצב של כאב עמום המלווה את החולה לאורך חייו, ללא הפסק.

כיצד מתהווה סינוסיטיס?

הבעיה מתחילה כאשר יש הצטברות של ריר מוגלתי, שמקורו באף, ללא ניקוז. הנוזלים מצטברים, הופכים בצקתיים, הם מכילים מצע נוח להתפתחות נגיפים וכך כאשר הם מצטברים במעלה האף הם מהווים קרקע נעימה להתהוות של דלקת.

בכל הצטננות, ובעיקר הצטננות המלווה בזיהום נגיפי של דרכי הנשימה העליונות מסיבה כלשהי, עשוי להתפתח מצב של אצירת נוזלים באפיתל שבסינוסים, או חסימת הניקוז הטבעי של הנוזלים הנצברים בדרכי הנשימה העליונות.

בסינוסיטיס אקוטי, מדובר לרוב בחדירה של חיידק למערכת הנשימה. במרבית המקרים חיידקים שניראים במערכת הנשימה הם מסוג סטרפטוקוק, סטילוקוק, פנאומוקוק, המופילוס, או אחרים.

בסינוסיטיס כרוני, מקובל לראות רקע אלרגי, שגורם לצבר המדובר של נוזלים באיזור הסינוסים.

סימפטומים של סינוסיטיס

סימפטומים של סינוסיטיס, כמו בכל מחלה אחרת, מורגשים במגוון צורות ואופנים.

במרבית המקרים הסימנים דומים ולכן קל לזהות את המחלה. בחלק קטן מן המקרים, מוטב לבדוק אם אכן מדובר בסינוסיטיס, גם אם הסימפטומים אינם מובהקים.

סימפטומים נפוצים יהיו תחושת כובד, לחץ, או אפילו ממש כאב ראש, או כאב ממוקד באיזור הסינוסים (הסינוסים הפרונטאליים – באיזור המצח מעל לאף, או הסינוסים המקסילאריים, באיזור צידי האף). לחיצה על איזור הסינוסים המודלקים תגרום לתגובת כאב חד.

במרבית המקרים תחושת הכובד או הכאב בראש גוברת כאשר הראש מאוזן או כאשר מנמיכים את הראש.

בסינוסיטיס אקוטית הסימפטומים לרוב חריפים יותר וייתכן אף חום, תחושת עייפות כללית ועוד.

סינוסיטיס כרוני יכול לגרום לנחירות וקשיי נשימה בלילה (ולכן פגיעה באיכות השינה), ופגיעה בחוש הריח.

לעיתים סינוסיטיס עשויה להתפתח לכדי אסטמה, ברונכיטיס, או אף דלקת קרום המוח.

אבחון וטיפול בסינוסיטיס

סינוסיטיס נחשבת מחלה קלה לאיבחון, ובמרבית המקרים היא חולפת מעצמה.

איבחון המחלה נעשה בדרך כלל על פי הסימפטומים אותם מתאר החולה, אולם ניתן במידה ויש ספק, לאשש את האבחנה על ידי צילום רנטגן של הגולגולת, שתגלה עכירות באיזור הסינוסים במידה ואכן הצטברו בהם נוזלים.

במידה והסינוסיטיס אקוטית ואינה נוטה לחלוף מעצמה, ניתן טיפול אנטיביוטי כדי למגר את הזיהום הנגיפי. אז, הדלקת צפוייה להיעלם בתוך מספר ימים עד שבועיים.

לעיתים כאשר המצב מאובחן כדורש התייחסות מיידית, יבחר הרופא המטפלה לנקוט פעולה כירורגית (פשוטה יחסית) של ניקוז הסינוסים, או פעולה כירורגית של הרחבת הסינוסים

אם הסינוסיטיס אינה נעלמת לאחר טיפול זה, המדובר בסינוסיטיס כרונית, והסיבה הינה כנראה על רקע אלרגי, או בשל זיהום אוויר, ידוע בפרט במקרים של סינוסיטיס כי עקה נפשית עשויה להביא להתפרצות של סינוסיטיס.

בשל הדלקת בעצמות הפנים וקירבתם לאיזור המוח, מקובל לציין כי ישנה חשיבות מכרעת לזיהוי וטיפול בסינוסיטיס ללא דיחוי. אם חלילה הדלקת תתפשט מעלה לאיזור המוח, המצב יחמיר משמעותית.

2 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.