דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, מחלות ותסמונות, רפואה

סרטן הערמונית Prostate cancer – חשוב לדעת!

פורסם על ידי eitan ב 9 ביוני 2011 – 11:27אין תגובות

סרטן הערמונית (פרוסטטה) הנו גידול אשר פוגע בבלוטת הרבייה של הגבר, היא הערמונית האחראית לייצור הזרע. חשוב להכיר את הסימפטומים ולבצע בדיקות מתאימות לאבחון המחלה בהגיעך לגיל 50…

הגידול הסרטני נוצר כאשר תאים בבלוטה זו עוברים מוטציה ומתרבים באופן לא טבעי, תוך שהם שולחים גרורות סרטניות אל חלקים נרחבים בגוף האדם – ובעיקר אל העצמות וקשרי הלימפה.

החטא של המחלה הזו הוא כפול: מחד, מדובר בסוג לא פשוט של סרטן, גם אם אינו מביא לרוב למוות. מהעבר השני, בניגוד לסוגים אחרים של סרטן, אחוז החולים במחלה רק הולך וגדל עם השנים – ובעשרות מונים.

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מצאו שאחד מכל עשרה גברים ילקה בסרטן הערמונית במהלך חייו.

סרטן הערמונית עלול לגרום לתסמינים רבים, דוגמת כאבים ומחושים, חוסר יכולת להגיע לזקפה מינית, כאבים בפליטת זרע, קשיים בהטלת שתן ותופעות נוספות.

סרטן הערמונית במספרים

מיותר לציין שסרטן הערמונית מאפיין רק גברים, כאשר שכיחות המחלה עולה עם הגיל.

בעוד שכ-10% מהגברים בגיל 50 סובלים מסרטן הערמונית, מחצית מהגברים בגיל 70 ומרבית הגברים אשר עוברים את גיל 90 נאלצים להתמודד איתו.

מעבר לכך, המחלה מתגלה לרוב אצל גברים בשנות ה-50 וה-60 לחייהם, ומתפתחת באופן איטי.

כתוצאה, היא לא מביאה במרבית המקרים למוות, וזאת מהסיבה הפשוטה שהחולה בה עובר לרוב אל העולם הבא, דרך זקנה או גורמים אחרים העלולים לצוץ בשנותיו המאוחרות של האדם, עוד בטרם המחלה הופכת הרסנית.

קיראו על: סרטן המעי הגס

גורמים לסרטן הערמונית Prostate cancer

גם כיום, לא ניתן להצביע באופן מדויק על הסיבות שמביאות להתפתחות סרטן הערמונית בגופם של הגברים. האמונה היא שמכלול רב של גורמים הפועלים יחדיו, מביאים למחלה.

גיל הוא כאמור הגורם המרכזי, אך יחד עימו משחקים תפקיד גם מצבו הרפואי של המטפל, גורמים גנטיים, גזע, צריכת תכשירים רפואיים ותרופות המחלישות את המערכת החיסונית, דיאטה ותזונה ואחרים.

קיראו בהרחבה על: גיל הזהב

אבחון המחלה

לרוב, הצעד הראשון של גבר המתחיל לחוש את התסמינים שהוזכרו יהיה ביקור אצל רופא מומחה, אשר יבצע בדיקת דם פשוטה וכן בדיקה ידנית: במהלכה, הוא יחדיר את אצבעו אל פי הטבעת, ודרך קיר המעי יחפש חריגות במבנה הערמונית.

לאחר שמתגלה חשד סביר לקיומו של סרטן הערמונית, יאלץ החולה הפוטנציאלי לעבור בדיקת אולטרה-סאונד ולקיחת דגימה זעירה מרקמת הערמונית – ביופסיה.

כמובן שכאשר התשובה אינה חד משמעית לחלוטין, ניתן לבצע בדיקות כמו CT, מיפוי עצמות ועוד.

כיצד ניתן לטפל בסרטן הערמונית?

מספר טכניקות מתגלות כיעילות לטיפול בסרטן הערמונית. בין השיטות הללו, ניתן למנות ניתוח להסרת הגידול, טיפולים רדיו-תרפיים או כימותרפיים, טיפולים הורמונאליים המבקשים לאזן את הגוף ולמנוע את התפשטות הסרט.

(תמיד הקפידו ובדיקו מול הרופא המטפל אודות טכנולוגיות רפואה מתקדמות נוספות)

קיראו בהרחבה על שיטות טיפול במחלת הסרטן

צעדים נוספים וקיצוניים יותר הנם הליכים כירורגיים שמרכזם ריקון וכריתת האשכים. הטיפול מותאם למצבו הרפואי הייחודי של המטופל, לחומרת הגידול, לגילו ולרצונו האישי.

חשוב להדגיש כי טיפול בסרטן הערמונית אינו מובן מאליו ולכן חשוב ביותר להתייעץ עם כמה וכמה רופאים מומחים לפני שמקבלים החלטה לגבי אופי ומהות הטיפול.

כאשר המחלה מתגלה בגיל מאוחר, יתכן מאד כי הרופאים ישקלו להניח למחלה להתפתח באיטיות בגופו של החולה, ולא להעביר אותו טיפולים אשר עלולים לגרום לתופעות לוואי הרסניות עבורו.

קיראו בהרחבה: מתי מוותרים על טיפול רפואי בסרטן?

לפי הסטטיסטיקה הקשה של המחלה, בשנת 2005 התגלו בארצות הברית כ-230,000 מקרים של סרטן הערמונית (פרוסטטה) ומתוך נגרמו כ-30,000 מקרי מוות.

ליחצו כאן לצפיה בהרצאה מעניינת של פרופ' שמעון מרטיק בנושא סרטן הערמונית

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.