דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » כללי

פסוריאזיס בקרקפת – חשיבות האבחון ודרכי טיפול

פורסם על ידי eitan ב 12 ביוני 2011 – 14:29תגובה אחת

פסוריאזיס, או בשמה העברי ספחת העור, היא מחלה אוטואימונית הגורמת לחילוף מואץ של תאי העור. המחלה מתבטאת בנגעי עור אדומים בגוונים שונים ובקשקשת. על פי רוב, הברכיים, המרפקים ועור הקרקפת הם הראשונים להפגין את סימני המחלה.

כאשר מדובר בפסוריאזיס קרקפתי, נוסף על תופעת הקשקשת, הזדהמות העור עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לשורשים, עובדה שיכולה לגרום לנשירת שיער או אף לאובדן שיער בלתי הפיך. קיראו על אלופציה טוטאליס.

פסוריאזיס אינו קטלני, אך גורם לחוסר נוחות רב: הן מבחינה פיזית, שכן הוא גורמת לגרד ולקילוף של העור, והן מבחינה אסתטית. במקרים קשים, הלוקים במחלה סובלים מחלקי עור גדולים בעלי מראה קשקשי ומודלק.

פסוריאזיס בקרקפת

פסוריאזיס מופיעה במספר אופנים, כאשר סוג המחלה המופיע בקרקפת הוא פסוריאזיס וולגריס. זהו הזן הנפוץ ביותר של המחלה, אשר על פי נתונים סטטיסטיים תוקפת כמאה אלף ישראלים.

פסוריאזיס וולגריס מאופיינת בגרד מציק, שבמקרים חמורים עלולה לגרום לפגיעה בעור, עקב גירוד מופרז.

במקרה של היווצרות דלקת, עלולים זקיקי השערה להיסתם ופעילותם, קרי, הצמחת שיער עלולה להיפגע.

במקרה של הזנחת עור הקרקפת ובמצב בו הדלקת מחמירה, הפגיעה בשורשי השיער עלולה להיות בלתי הפיכה.

כיצד מאבחנים פסוריאזיס

על מנת לקבוע כי גרד או דלקת שטחית הנם ביטויים של פסוריאזיס, יש לפנות אל רופא עור. הרופא בוחן את מצב העור ואת אופי הנגעים, ומשוחח עם המטופל בנוגע למחלה ולדפוסי ההתפרצות שלה.

לעיתים תיעשה ביופסיה, אולם זאת רק על מנת לשלול הפרעות או מחלות אחרות. בשל כך, אבחון שגוי הוא לא בלתי אפשרי ובהקשר למחלה זו הוא אף לא נדיר. לקריאה נוספת: רשלנות רפואית.


חשוב לציין כי הסיבות להתפרצות המחלה, גם הן אינן מובנות די הצורך. ידוע כי המחלה תורשתית, וכי היא מושפעת מאוד בגין ממצבי מתח מתמשכים, בהתאם למחלות אוטואימוניות רבות.

בנוסף לכך, מצבים דוגמת מחלת גרון, פציעה בעור או אף בעיות באיברים פנימיים כמו הכליות או הכבד, יכולים לעודד התפרצות.

התמונה העולה מכך היא כי פסוריאזיס מקושרת למכלול גדול של מצבים וזרזים אפשריים, ודרך האפיון שלה, שהיא וויזואלית בעיקרה, דורשת תשומת לב וניסיון רב של המטפל.

הפנים אדומות? אולי זו רוזציאה!

על כן, במקרה שיש חשש לפסוריאזיס והרופא פטר את הסימפטומים כגירוי שולי של העור, אלרגיה, או קשקשים שגרתיים, מוטב לפנות לחוות דעת שנייה. כמו כן, בעת האבחון יש לספק לרופא את  כל הנתונים הרלוונטיים, אלו עשויים לעסוק בהופעה קודמת של התסמינים, מיקום הנגעים בגוף, עיתויי התפרצות המחלה ואלרגיות.

יש לציין כי אבחון פסוריאזיס במצבה ההתחלתי הוא חיוני לתהליך הטיפול. בשלביה המתקדמים, בשל היותה, מחלה אוטואימונית, טיפול במחלה בשלבים מתקדמים מאוד מצריך מתן תרופות המדכאות את מערכת החיסון. לתרופות אלו מכלול רחב של תופעות לוואי והן עלולות לגרום לסיבוכים שאבחון מוקדם יכול למנוע. בהעדר טיפול מתאים פסוריאזיס צפויה להתקדם ולהחמיר.

שיקום הקרקפת לפני ובמהלך פסוריאזיס וולגרס

הקשר בין תזונה, מערכת חיסונית תיקנה ושימוש בתכשירים ייעודיים לשיער בריא ושופע חיים, הנו ידוע ומוכר. הדבר נכון במיוחד לסובלים מהמחלה, אשר בנוסף על האבחון המוקדם והטיפול הרפואי אשר צוינו לעיל, נדרשים לתחזוקה קפדנית יותר משאר האוכלוסייה.

מטעם זה, חשוב לפנות לרופא שיער מומחה, אשר יבחן את השפעת המחלה על השיער ימליץ על מוצרים מתמחים וייצור תרכובות ייחודיות בעבור הלקוח על מנת לטפח את השורשים והשיער.

חשוב לדעת, כי שימוש בתכשירים שאינם טיפוליים במהותם עלולים להחמיר את תופעות הפסוריאזיס ואף לסתור תרופות שונות. לכן, חשוב לפנות למרכז טיפול מקצועי שיתאים בעבורך טיפול ייחודי ומותאם למחלה זו.

כדאי לקרוא על:

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.