דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » דיאטה ותזונה, מחלות ותסמונות

תסמונת המעי הרגיז Irritable Bowel Syndrome

פורסם על ידי eitan ב 15 ביוני 2011 – 9:40תגובה אחת

תסמונת המעי הרגיז (Irritable Bowel Syndrome) היא ההפרעה התפקודית הגסטרואנטרולוגית הנפוצה ביותר שבאה לידי ביטוי בשיבוש פעילות המעיים. בואו להכיר ולקבל עוד מידע רפואי על התסמונת הטורדנית…

תסמונת המעי הרגיז IBS שכיחה בקרב 20%-5% מאוכלוסיית העולם המערבי, כאשר 75% מתוכם הן נשים ומופיעה לרוב בסוף שנות העשרה עד גילאי העשרים, כאשר קיימת גם החמרה בתקופה שלפני ובמהלך הוסת.

ממחקרים שנערכו עולה כי התסמונת מתרחשת בעקבות שינוי בקשר שבין מערכת העיכול והמוח, בגין נסיבות גנטיות, סביבתיות, פסיכו סוציאליות או משניות לגורם אחר.

מנגנונים שונים כדוגמת סף כאב נמוך, שיכול לנבוע גם מסיבות פסיכו-סוציאליות והפרעות בתנועתיות המעי, מופיעים בספרות כקשורים להופעתה. קיראו בהרחבה על סוגי: מחלות

תסמינים IBS – תסמונת המעי הרגיז

בין הקריטריונים לאבחון תסמונת המעי הרגיז ניתן למנות תחושת אי-נוחות בטנית או כאבים בסמוך לפעולת הריקון, כאבים בחזה, עייפות וצרבת.

מלבד זאת, יכולים להופיע גם מאפיינים נוספים כגון התרוקנות תדירה, הופעת מרקם וצורה בלתי תקינים, ריר, נפיחות בבטן ונוספים.

מאחר והתסמונת היא למעשה מחלה כרונית, על הסימפטומים להופיע במשך שלושה חודשים לכל הפחות לפני קביעת אבחון. פעמים רבות יופיע כאב עוויתי בבטן התחתונה, אשר יוחמר שעה-שעתיים אחרי ארוחה או בנוכחות מתח נפשי.

חשוב להדגיש, כי ירידה במשקל וחום או שלשול בשעות הלילה לא מאפיינים את התופעה ומחייבים הערכה והתייחסות אחרים.

אבחון התסמונת

אבחון התסמונת מתבצע על ידי רופא המתמחה בבעיות במערכת העיכול. עליו לכלול התייחסות לפרק הזמן בו עלו התלונות, אופיין, שימוש קבוע ומזדמן בסוגי תרופות, היסטוריה רפואית של המטופל, דיאטה ותזונה כמו גם אורח חיים.

במקביל, יבוצעו בדיקה גופנית, בדיקות דם ובדיקות מעבדה ולפיהן יוחלט על המשך הבירור ואופן הטיפול.

טיפול בתסמונת המעי הרגיז

הטיפול הקונבנציונאלי בתסמונת המעי הרגיז משלב בין שינוי בהרגלי חיים, טיפול תזונתי ותרופות. השינוי התזונתי יכלול  את הסרתם מהתפריט של רכיבי מזון שידועים כגורם לתחושות גזים או נפיחות כגון קפה, אלכוהול לסוגיו, ענבים, שעועית, כרוב, בצל ונוספים.

עוד מומלץ להקפיד על שתיית שמונה עד עשר כוסות מים ביום וצריכת סיבים תזונתיים אם בתזונה או באופן מלאכותי.

על מנת לשפר את יעילות הטיפול ואת תפקוד המעי חשוב להקפיד על אכילת ארוחות מסודרות, ביצוע פעילות גופנית ולהימנע ממתח נפשי.

הטיפול התרופתי המומלץ במקרים בהם שינויי התזונה וההתנהגות אינם תורמים, משתנה לפי התסמינים וחומרתם ויכול לכלול מן הקל לחמור תוספי תזונה, תרופות למניעת יציאות רכות וכן תרופות נגד דיכאון וחרדה.

האפשרויות שמציעה הרפואה המשלימה לטיפול בתסמונת, אף הן מגוונות מאד ויכולות לסייע גם במקרים בהם קיימות אינדיקציות נוגדות לתרופות הקונבנציונאליות.

לעמות זאת, נטורופתיה למשל, מציעה נוסף על שינויים תזונתיים בתפריט, גם ליטול אסידופולוס ותוספים פרוביוטיים אחרים כדי לשפר את עבודת מערכת העיכול או על כמוסות שמן נר הלילה במקרה והתופעה מחמירה בסמיכות למחזור החודשי.

בדומה, גם השימוש בסוגים שונים של צמחי מרפא כדוגמת שמן מנטה, שומן או קמומיל יכול לסייע.

טיפולים מקובלים אחרים שמטרתם להקל על התסמינים או להפחית את תדירותם הם דיקור סיני, עיסוי, פרחי באך, תכשירים הומאופטיים ונוספים.

קיראו בהרחבה בנושאים קרובים:

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.