דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » דיאטה ותזונה, מחלות ותסמונות

קנדידה Candida albicans – פטרייה שיוצאת משליטה

פורסם על ידי eitan ב 20 ביוני 2011 – 9:38אין תגובות

כל מה שרציתם לדעת על פטריית קנדידה ולא היה לכם את מי לשאול! מהם הסימפטומים וכיצד ניתן להתמודד עם קנדידה ולהפסיק לסבול…

פטריית הקנדידה היא פטריית שמרים שנמצאת דרך קבע במעי הגס שבתוך מערכת העיכול שלנו,  אך לעיתים גם בנרתיק, בעור, בשיניים ובמקומות נוספים בכמויות מעטות יותר.

בנסיבות רגילות, הקנדידה מאוזנת על ידי מיקרואורגניזמים אחרים שנמצאים בנוזל המעי, ברם במצבים בהם נפגעת פעילות המעי מופר האיזון ונוצר מצע נוח להתפתחות זיהום פטרייתי.

גורמי הסיכון להתפתחות זו הם זיהום סביבתי, שימוש בסטרואידים או אנטיביוטיקה במשך זמן ממושך, נטילה קבועה של גלולות למניעת הריון למשך 36 חודשים רצופים לפחות, לחץ ומתח נפשי, תזונה לקויה וגורמים נוספים.

מהם הסימפטומים של הקנדידה?

הסימפטומים יכולים להשתנות בהתאם למיקום וסוג הקנדידה שמחולל את הזיהום, שכן קיימים למעלה ממאה זנים.

יחד עם זאת, חלק ניכר מתסמינים אלו יכולים להופיע גם במקרה של בעיות בריאות אחרות ולכן ישנה חשיבות לאבחון מדויק. סימנים כלליים שעשויים להופיע הם עייפות ותשישות גם אחרי שינה, מיגרנה וכאבי ראש, נשירת שיער ועוד.

במידה והזיהום במערכת העיכול יופיעו סימפטומים של נפיחות בבטן, קושי בירידה במשקל, עלייה או ירידה במשקל, כאבי בטן, שלשול, עצירות, גזים, מעי רגיז, ריח פה, קוליטיס, קושי בבליעה ונוספים.

כאשר הפטרייה מופיעה אצל נשים, היא עלולה לגרום לדלקות בנרתיק, זיהום פטרייתי, חוסר איזון הורמונאלי, הפרשות, גירוד, בעיות במחזור החודשי ותופעות נוספות.

זיהום קנדידה במקומות אחרים יכול להתבטא בחולשת שרירים, פיברומיאלגיה, שיעול כרוני, אסטמה, ברונכיטיס, כאב גרון, דלקות גרון ויראליות חוזרות ונשנות, סינוסיטיס, דלקות אוזניים, בעיות חניכיים, פטרייה בפה ועוד.

בדומה לבעיות רפואיות אחרות, תסמיני הזיהום והמהלך עלולים להיות אקוטיים יותר בקרב אנשים שהמערכת החיסונית שלהם לקויה.

קיראו בהרחבה על: הרפס

כיצד מאבחנים קנדידה?

כיום קיימת בדיקת דם מהירה לאבחון הימצאותה של קנדידה במקומות השונים בגוף. הבדיקה בוחנת את קיומם של נוגדני IgG המצביעים על נוכחות אי אלו מזני הפטרייה התוקפניים.

רמת הנוגדנים מצביעה על רמת הזיהום והיא שתקבע גם את אופן הטיפול בפטריה.

איך מטפלים בקנדידה?

הטיפול בקנדידה משתנה לפי מיקומה, חומרת הזיהום, מצבו הרפואי הכללי של המטופל וגורמים נוספים.

במקרה ומדובר בזיהום מקומי בלבד ניתן לטפל על ידי משחה או תרופה אנטי פטרייתית דרך הפה. במידה והזיהום הוא סיסטמי ומורכב נהוג לתת את התרופות באופן תוך ורידי או תת עורי.

מלבד זאת, גם מטפלי רפואה משלימה מציעים דרכים שונות להתמודדות עם המצב, בהתאם לתופעות ולמיקומו של הזיהום. אחת השיטות המקובלות היא שינוי התזונה, שכן לפי הסברה הפטרייה ניזונה בין היתר מפחמימות פשוטות וסוכרים.

שיטות נוספות לצורך טיפול בקנדידה הנן: תרופות טבעיות והומאופטיות, דיקור סיני, זריקות של ויטמינים ומינרלים, הידרותרפיה וחימום גניקולוגי במידה ומדובר בזיהום בנרתיק.

ברם, גם במקרים אלו יש להקפיד שהטיפול מתייחס למצבו הרפואי הכללי של המטופל, לברר האם ישנם האישורים הנדרשים ממשרד הבריאות הישראלי, מיהו הגורם המטפל ופרטים נוספים על מנת שלא לגרום לתופעות לוואי מיותרות.

יש לך שאלות בנושאי רפואה? רוצה לדעת עוד על שיטות לטפל בקנדידה? פנה אלינו!

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.