דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

טרשת עורקים Atherosclerosis – טרשת נפוצה Multiple Sclerosis

פורסם על ידי eitan ב 7 במאי 2009 – 11:312 תגובות

מהי מחלת טרשת העורקים? טרשת העורקים Atherosclerosis הינה שם כללי למשפחה של מחלות ומצבים, בהם דפנות העורקים ונימי הדם מתעבות ומתקשות, בשל משקע שומני.

התקפי לב ושבץ מוחי הינן שתי דוגמאות למחלות הנגרמות כתוצאה מהיצרות כלי דם וכתוצאה מכך, זרימת דם שאינה מספקת – במקרה הראשון ללב, ובמקרה השני למוח.

המחלה הינה גורם התמותה העיקרי בעולם המערבי, והנטייה להאשים בכך את התזונה הקלוקלת המקובלת בימינו, ובמיוחד את השומן הרווי מן החי העשיר בכולסטרול LDL ("הכולסטרול הרע"), שנוטה במיוחד לשקוע בדפנות העורקים ועל ידי כך לגרום לחסימה.

המופע הנפוץ יותר של טרשת העורקים נקרא אתרוסקלרוזה והינו מצב של היחסמות הדרגתית של עורקי הדם בשל הצטברות שומן ומזיקים אחרים על דפנות העורקים.

הטרשת מתפתחת בעורקים שונים בגוף וכתוצאה מכך משפיעה על האיברים המקבלים באופן סדיר דם מן העורקים הפגועים. כלומר, לא כל העורקים ולא כל האיברים נפגעים במהלך התפתחות טרשת העורקים.

מבחינים בין שני תהליכים של טרשת עורקים, באחת הנקראת טרשת עורקים כלילית מתעבות דפנות העורקים הכליליים ומצטמצם נפחם – כלומר, פחות דם זורם לתחזוקת שריר הלב בעצמו.

טרשת עורקים היקפית הינה תהליך התקשות והצטמצמות של עורקים שונים בגוף, אולם בעיקר נפוצה טרשת עורקים היקפית בעורקי המוח, באבי העורקים התחתון, ובעורקים המובילים דם אל הגפיים.

כאשר מתרחשת היצרות זו בעורקים, ניתן יהיה לחוש (בשלב מתקדם של המחלה) כאב, התכווצויות ואפילו נמק באיזורים המקבלים זרימת דם פחותה או לא סדירה.

תהליך התפתחות המחלה הינו א-סימפטומאטי, כלומר, אינו כרוך בסימנים על פי חוץ, ועשוי להתחיל בגיל צעיר, על פי הנטיות הגנטיות, איכות התזונה, ועוד.

מהי טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה או Multiple Sclerosis הינה מחלה כרונית של מערכת העצבים. זו מחלה שנחשבת מחלה אוטו אימונית – כלומר, מחלה שבה מערכת החיסון תוקפת את הגוף עצמו.

במקרה זה, תאי T של מערכת החיסון תוקפים את מערכת העצבים המרכזית ובשל כך גורמים לפגיעה מתמשכת ומצטברת בתפקודי הגוף של החולה.

המחלה מתפתחת במרבית המקרים החל מתחילת שנות העשרים של החולה, והיא אכן די נפוצה – אחד מכל 1000 אנשים יחלה בה, כאשר נשים חשופות עד פי שתיים יותר מגברים לסיכון לחלות בטרשת נפוצה.

המחלה בעלת רקע גנטי ולצאצאים של חולים בטרשת נפוצה יש סיכוי גבוה עד פי שמונה לחלות גם הם בטרשת נפוצה עם חלוף השנים.

כמו בטרשת עורקים, גם כאן תסמיני המחלה שונים מאוד בין חולה לחולה, כתלות באיברים שספגו פגיעה מטעם מערכת החיסון.

בשל פגיעת מערכת החיסון בחומר תאי בשם מיאלין, נפגעת היכולת של מערכת העצבים המרכזית לתקשר בין איבריה.

כלומר, להעביר אותו חשמליים מחלק אחד של מערכת העצבים למשנהו (למשל, להעביר אות מצוקה מהיד למוח כאשר היד מקבל מכה, או להיפך – להעביר פקודה עצבית מהמוח ליד, כאשר יש להזיז אותה).

אחד התסמינים החמורים והפופולאריים של המחלה בשלבים מתקדמים שלה, הינו ניוון שרירים.

זהו מצב שמתפתח לאט אולם ניתן באמצעות תרופות, טיפולי פיזיותרפיה וטיפולים נוספים להאט את קצב ההתקדמות של המחלה ולא לעצור אותה לחלוטין.

עוד, במקרה של טרשת נפוצה או של מחלות אוטו אימוניות, האטת המחלה משמעה בהכרח פגיעה במערכת החיסונית, דבר שיהפוך את החולה לחשוף יותר למחלות אחרות.

כיצד מאבחנים, מטפלים, ומתמודדים עם טרשת העורקים ועם טרשת נפוצה?

כיום, ישנן מספר תרופות מקובלות לטיפול בשתי משפחות המחלות הללו, כאשר לכל אחת מן התרופות המוצעות תופעות לוואי בעייתיות בפני עצמה.

מקובל לחשוב כיום, כי משפחת מחלות אלה, מרגע ששכנו בגוף, אינן ניתנות לבלימה מוחלטת אלא רק להאטה ושליטה בהתקדמות הסימפטומים שלהן.

כמו במרבית המחלות, אנו ממליצים על חיים נטולי מתח ולחץ – עד כמה שניתן, וכן על תזונה נבונה, מיעוט בצריכת LDL (כולסטרול "רע"), הימנעות מעישון, וצריכת ויטמינים ומינרלים על פי ההמלצות.

כמו כן, בשל הקושי לחשוף את המחלות ממשפחת הטרשת הנפוצה או טרשת העורקים, מומלץ להיות ערים ליתר לחץ הדם, ולמצב מערכת החיסון.

2 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.