דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות הנפש, מחלות ותסמונות

תסמונת אספרגר או Asperger syndrome

פורסם על ידי eitan ב 29 ביוני 2011 – 13:56אין תגובות

כמה דברים שחשוב לדעת על תסמונת אספרגר: Asperger syndrome או תסמונת הרנוי, היא לקות התפתחותית ממשפחת תסמונות הקשת האוטיסטית. עיקר מגבלתם של הלוקים בתסמונת אספרגר הנה בתקשורת שאינה מילולית כפי שיפורט בהמשך…

תסמונת אספרגר היא לקות נוירו ביולוגית התפתחותית ששייכת כאמור לספקטרום האוטיסטי. הגורמים לתסמונת אינם ברורים וטרם הובהר אם היא מועברת בתורשה, לכן לא ניתן לחזות אותה במסגרת מעקב הריון טרום לידה.

תסמונת אספרגר (תסמונת הרנוי) מתרחשת ב-36 מתוך 10,000 לידות ושיעור הבנים הלוקה בה הוא פי עשרה מהבנות.

על אף מיקומה בספקטרום, יש לציין כי התסמונת שונה מאוטיזם במידה ניכרת.

ללוקים בה עומדת היכולת לרכוש שפה וכישורי דיבור ברמה תקינה, הנם בעלי יכולת לתפקד באופן עצמאי, ובמרבית המקרים יחזיקו במודעות חברתית וינסו ליצור קשרים חברתיים.

קיראו בהרחבה על: אוטיזם

מאפייני תסמונת אספרגר או Asperger syndrome

לבעלי תסמונת אספרגר יש אינטליגנציה תקינה ואף גבוהה מהממוצע. כאמור, יכולת הדיבור והזיכרון שלהם תקינים אולם יש ביכולתם ללמוד רק דברים מוחשיים, כך שהם לעיתים יתקשו בהבנה וזיהוי של אירוניה, בדיחות, דימויים, שפת גוף, הבעות פנים, משלים, משחקים דמיוניים או שקרים.

אצל ילדים קיים קושי משמעותי ליצור קשרים ולהסתדר במצבים חברתיים. כך, פעמים הם ידברו בשפה רשמית שלא מקובלת בחוגי בתי הספר והגן.

כתוצאה מכך, הקושי החברתי מוביל לתחושות של חרדה ו/או דיכאון. לעתים, מלווה התופעה בקשיי התנהגות ולמידה. בבגרותם, ההשתלבות בשוק העבודה יכולה להוות אתגר אולם בהינתן תמיכה מתאימה היא לא נדונה מראש לכישלון.

הקריטריונים לאבחון תסמונת אספרגר

מדריך האגודה האמריקאית לפסיכיאטריה מגדיר מספר קריטריונים לאבחון התופעה. ראשית, יש לבחון האם מתקיימת פגיעה באינטראקציה החברתית ואי-יכולת לפתח קשרי חברות בהתאם לשלב ההתפתחות.

בנוסף, נבחן קיום תבניות סטריאוטיפיות, נוקשות וחוזרות של תחומי עניין או התנהגות שמתבטאים בהתעסקות מתמדת עם חפץ או חלקים שלו, מנגנון מטורי חוזר וסטריאוטיפי או עיסוק מוגזם בתחום מסוים.

מלבד זאת, ישנה דרישה לכך שההפרעה פוגעת מבחינה קלינית בצורה מובהקת בתפקוד הפרט בחיים החברתיים, בעבודה ובמצבים נוספים.

במקביל, יש לשלול עיכוב בהתפתחות השפה מהבחינה הקלינית, להוכיח שאין פגיעה בהתפתחות הקוגניטיבית מלבד באינטראקציה החברתית ולא מתקיימים הקריטריונים לסכיזופרניה או הפרעה אחרת על הספקטרום האוטיסטי.

האבחון נעשה לרוב בגילאי 6-7 משום שפעמים רבות קשה לאבחן את התסמונת עד לגילאים אלו.

קיראו עוד בנושא: בריאות הנפש

מהן דרכי הטיפול בתסמונת אספרגר?

ההתמודדות עם תסמונת זו אינה פשוטה, ברם טיפולים והתייחסויות מסוימות יכולים להקל עליה.

כך, שילוב בכיתות קטנות יכול לסייע בפן החברתי גם כשאין קושי לימודי. ניתן לטפל באופן תרופתי במידה ויש סימנים לדיכאון או חרדה.

טיפול פסיכולוגי פסיכו דינאמי יכול לסייע בפן הרגשי, פעילות גופנית יכולה לחזק את הביטחון העצמי והיכולת המוטורית ובדומה גם טיפול התנהגותי קוגניטיבי מביא לשיפור בהבנה החברתית.

האם קיימות זכויות מיוחדות?

ההורים לילדים המאובחנים עם תסמונת אספרגר והמטופלים עצמם זכאים לזכויות שונות.

משרד הרישוי מספק תו נכה לילד המאובחן בתסמונת, במידה והוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי. במשרד הרווחה קיימת יחידה מיוחדת שנותנת שירותים שונים למבוגרים וילדים עם התסמונת.

ביטוח לאומי מצדו, נותן קצבת נכות כללית למי שעבר את גיל 18 וגמלת ילד נכה להורים.

קיראו על עוד תסמונות נדירות

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.