דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות הנפש, טיפולים, תרופות

התקף חרדה Panic Attack – ומה עכשיו?

פורסם על ידי eitan ב 11 ביולי 2011 – 13:27אין תגובות

התקף חרדה (Panic Attack) הוא תופעה נפשית ופסיכולוגית קשה המלווה בתחושה עזה של פחד קיצוני ושל פאניקה. מה עושים? איך מתמודדים עם התקפי חרדה? מהם התסמינים המופיעים לפני ההתקף וכיצד ניתן להתגבר עליו?

אנשים החווים התקף חרדה עלולים לחוש כי הם מתקשים לנשום, משתגעים, חווים התקף לב או נמצאים על סף מוות.

למרות שהתקף החרדה נמשך במרבית הפעמים כמה דקות בלבד וחולף מאליו, הוא נראה ומרגיש כאילו נמשך לנצח עבור האדם החווה אותו. התפרצות התקפי חרדה נגרמת כתוצאה ממצב נפשי וגם כתוצאה מנסיבות חיצוניות המעוררות אותו.

לעיתים גורם החשש מפני התקף חרדה חוזר להתעצמות החוויה הקשה הכרוכה בו. היום ישנן שיטות שונות לטיפול בהתקפי חרדה, החל מנטילת תרופות ייעודיות וכלה בטיפול התנהגותי.

קיראו בהרחבה על: חרדות

סימפטומים של התקף חרדה Panic Attack

להתקף חרדה ישנם סימפטומים פיזיולוגיים, קוגניטיביים, רגשיים והתנהגותיים. מבחינה פיזיולוגית גורם התקף החרדה לאובדן האיזון הגופני וכולל תופעות, כדוגמת: דופק מהיר, קוצר נשימה ואפילו התקף אסטמה, רעידות בגוף, תחושה של שיתוק והרגשה של חנק.

מבחינה קוגניטיבית גורם התקף החרדה לחשש לא מוצדק רציונאלית מפני סכנה גדולה.

במימד הנפשי גורם התקף החרדה לתחושה של בהלה גדולה, אימה, פחד מוות ולעיתים גם תחושת ניתוק מהקיים.

מבחינה התנהגותית גורם התקף החרדה לתגובה אותה נהוג לכנות "fight or flight " – רצון לברוח מהסיטואציה שעוררה את החרדה או אימוץ דפוס התנהגות האופייני למצבים טראומטיים.

למה נגרם התקף החרדה?

התקפי חרדה נגרמים כתוצאה מסיבות נפשיות ופיזיולוגיות כאחד. מבחינה אבולוציונית, בנוי גופנו באופן שיאפשר לנו להגיב במהירות למצבי סכנה, כדוגמת: איום קיומי, מרדף או מלחמה.

במצבים בהם עומד האדם בפני סכנה ממשית, פועלת המערכת האוטונומית שלו, האחראית על תחושת הרגיעה ועל ויסות תגובות ההתרגשות, בעוצמה יתרה.

כתוצאה מכך, עולה המתח בשרירים, קצב פעימות הלב מתגבר, מנגנון ההזעה מגיע לשיא פעילותו והאדם מוכן כדי להתמודד מול הסכנה או לברוח מפניה.

קיראו בהרחבה על: בריאות הלב

גם במצבים של התקף חרדה פועלת המערכת האוטונומית באופן דומה אף שמבחינה אובייקטיבית לא קיימת כל סכנה.

במצבים אלה עלול התקף החרדה גם להחמיר כתוצאה מעוצמת התחושות המתלוות אליו ומהחשש של האדם החווה אותו, כי הוא עומד להשתגע או למות.

מי חשוף להתקפי חרדה?

החשיפה להתקפי חרדה תלויה בגורמים גנטיים וסביבתיים. לפי מחקרים שונים שהתפרסמו בנושא, אחד מתוך כל שלושה אנשים עלול לחוות במהלך חייו לפחות התקף חרדה Panic Attack אחד.

במקרים רבים נגרם התקף החרדה כתוצאה מחוויה טראומתית קשה הגורמת להפרת האיזון במערכת האוטונומית.

התקפי החרדה נגרמים גם כתוצאה מנטייה תורשתית  ולא תמיד בקשר ישיר לאירוע חיצוני. עם זאת, התקף חרדה איננו מעיד על חוסר שפיות או על מחלה גופנית כלשהי בהכרח.

טיפול בהתקפי חרדה

ניתן לטפל בהתקפי חרדה ביעילות באמצעות נטילת תרופות מתאימות לאחר התייעצות עם פסיכיאטר מומחה.

בהתקפי חרדה ניתן לטפל גם באמצעות מגוון שיטות פסיכולוגיות, כדוגמת טיפול התנהגותי קוגניטיבי, במסגרתו לומד המטופל להיות מודע יותר לעצמו ולשלוט בתגובותיו הפיזיות והנפשיות.

גם טיפול ביופידבק נמצא כיעיל ביותר בהפחתת והעלמת התקפי חרדה.

קיראו בהרחבה על יעילותם של טיפולים נפשיים

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.