דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, טיפולים, מחלות ותסמונות, רופאים, רפואה

רוצה להחליף את רופא המשפחה שלך?

פורסם על ידי eitan ב 18 ביולי 2011 – 14:32אין תגובות

כל אחד מאיתנו מכיר את רופא המשפחה שלו בקופת החולים, אבל לא תמיד אנחנו ממש מרוצים מהטיפול שאנו מקבלים ולכן חשוב לדעת, כי זכותו של כל אחד מאיתנו להחליף את רופא המשפחה המטפל בקופת החולים. אז איך עושים את זה?

לרופא המשפחה שלנו, בכל קופת חולים, ישנה חשיבות רבה לאורך החיים שלנו. חשיבותו אינה נופלת מזו של רופא מומחה, והוא, למעשה, זה האחראי על בריאות המשפחה וכמובן הבריאות שלנו.

בניגוד לרופא מומחה, העוסק רק בתחום התמחותו, לרופא המשפחה ישנה קשת רחבה של תפקידים המבוססים על היכרות אישית ומתמשכת עם המטופלים.

נוסף לדאגה לבריאות, רופא המשפחה הוא גם הגורם המקשר בין המטופל לבעלי תפקידים אחרים במערכת הרפואה, והוא משמש כיועץ, כמלווה, כמדריך וכמורה דרך בכל הקשור לרפואה ולבריאות.

מסיבה זו, לבחירת רופא משפחה מתאים ישנה חשיבות מכרעת. בהקשר זה, חשוב ביותר שרופא המשפחה יהיה מקצועי וגם אנושי.

מעבר לטיפול בבעיות רפואיות, התקשורת, ההקשבה, הסובלנות והדאגה למטופל הם חלק בלתי נפרד מטיפול רפואי נכון. לכן, בכל מקרה בו רופא המשפחה איננו ממלא את הפונקציות הרצויות, מבחינה רפואית או אנושית, מומלץ מאוד להחליפו באחר.

כיצד לבחור רופא משפחה?

כל אחת מקופות החולים בישראל – כללית, מכבי, מאוחדת או לאומית, מאפשרת למבוטחיה להחליף רופא משפחה במידה ואינם מרוצים מהרופא הקיים בהליך יחסית פשוט. בהקשר זה, מומלץ ביותר לשים לב לכמה נושאים חשובים בעת בחירת רופא המשפחה המתאים:

אמפתיה, סובלנות והקשבה – לתכונות כדוגמת אמפתיה, סובלנות ויכולת ההקשבה ישנה חשיבות מכרעת בעת בחירת רופא המשפחה. מעבר לאווירה הטובה שהן יוצרות, יש להן גם חשיבות רבה בשלב האבחון של הבעיה הרפואית ומאוחר יותר בבחירת דרך הטיפול המתאימה.

שעות פעילות – היום ישנם לא מעט רופאי משפחה העובדים גם במסגרת בתי חולים. רופאים אלה הם פעמים רבות מנוסים יותר אך שעות הפעילות שלהם הן מטבען מצומצמות. לכן, בעת בחירת רופא המשפחה חשוב לתת את הדעת גם להתאמת שעות הפעילות שלו לצרכים האישיים שלכם.

קרבה לבית – מומלץ מאוד לבחור ברופא משפחה שמרפאתו נמצאת באופן יחסי בקרבה לבית. שכן, ההגעה למרפאה הנמצאת במרחק מהבית היא רוב לא פשוטה ובייחוד כאשר לא מרגישים טוב.

התמחות – פנייה לרופא משפחה, המתמחה בתחום התמחות נוסף, היא יתרון משמעותי בעיקר במצבים בהם סובלים מבעיה או מחלה כרונית הדורשת מעקב רפואי קבוע.

תורים – זמן ההמתנה בתור ומספר החולים המטופלים אינם תמיד מדד לבחירת רופא המשפחה. שכן, יתכן כי רופא משפחה עמוס הוא טוב יותר, אך במקרה זה הלחץ המופעל עליו מאפשר לו להקדיש פחות תשומת לב ופחות זמן לכל מטופל. מסיבה זו, מומלץ לבדוק כל מקרה לגופו.

המלצות – אחת השיטות הטובות ביותר לבחור רופא משפחה מתאים היא באמצעות המלצות של אנשים שעל חוות דעתם סומכים.

כיצד עוברים / מחליפים רופא משפחה חדש?

כל קופות החולים מאפשרות, כאמור, לעבור לרופא משפחה אחר בהליך יחסית פשוט. במכבי, בלאומית ובמאוחדת ניתן להחליף רופא משפחה עם סיומו של כל רבעון, כאשר במקרים מיוחדים ניתן להחליף את הרופא גם לפני תום הרבעון.

בקופת חולים כללית, לעומת זאת, לא קיים היטל השתתפות עצמית על ביקור אצל רופא המשפחה וניתן לעבור בכל עת מרופא אחד לאחר.

קיראו בהרחבה על: רפואת נשים במסגרת קופות החולים בישראל

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.