דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות האישה, בריאות הנפש, מחלות ותסמונות

פיברומיאלגיה Fibromyalgia מההיבט הרפואי

פורסם על ידי eitan ב 31 ביולי 2011 – 7:11אין תגובות

פיברומיאלגיה או דאבת השרירים קרויה באנגלית Fibromyalgia, היא תסמונת המלווה בתשישות וכאבים ברקמת השריר. פיברומיאלגיה מופיעה אצל כשניים עד ארבעה אחוזים מכלל האוכלוסייה ויש הטוענים כי דאבת השרירים כלל אינה מחלה, אלה אסופה של תסמינים…

מקורו של המונח הרפואי "פיברומיאלגיה" הוא בלטינית ומשמעותו היא "כאבים ברקמות השרירים". הסיבה הגופנית והפתולוגית להתפרצות תסמונת הפיברומיאלגיה איננה ידועה ולכן אין היא מוגדרת כמחלה.

תסמונת הפיברומיאלגיה היא כרונית ולמרות שאין תרופת פלא להעלימה, ניתן בהחלט להקל מאוד על התסמינים שלה באמצעות שילוב טיפול תרופתי עם פעילות ספורטיבית ושיטות טיפול נוספות.

פיברומיאלגיה – תסמינים לדאבת השרירים

הסימפטום הבולט ביותר של תסמונת הפיברומיאלגיה הוא כאבים כרוניים, המתחילים לרוב באזור אחד בגוף, כדוגמת כאבי ברכיים, כאבים בצוואר או בכתפיים, ואלה מתפשטים לעבר חלקי הגוף האחרים ונמשכים מעל שלושה חודשים ללא כל סיבה פיזיולוגית נראית לעין.

עוצמת הכאב וסוגו עשויים להשתנות ביחס לשעות היום, ביחס למזג האוויר, ביחס למצב הנפשי, ביחס להיעדר פעילות הגופנית או ביחס לגורמים חיצוניים ופנימיים אחרים.

תסמינים נוספים, המשתנים מחולה לחולה וגם ממצב למצב אצל אותו חולה, הם תשישות קשה, פגיעה בזיכרון, מחלות במערכת העיכול, פגיעה בריכוז ונוקשות באיברים לאחר השינה.

כמו כן, לעיתים מלווה תסמונת הפיברומיאלגיה ברגישות יתר להפעלת לחץ על נקודות מסוימות בגוף.

פיברומיאלגיה – גורמים

התפרצות תסמונת הפיברומיאלגיה Fibromyalgia אופיינית יותר לנשים, כאשר לפי הערכות מעל ל-90 אחוזים מהסובלים ממנה הם נשים. מעבר לכך, התסמונת איננה קשורה בפילוחי אוכלוסין אחרים, כדוגמת תלות במצב סוציו אקונומי או הבדלים אתניים.

במחקרי רפואה שונים נמצא כי תסמונת הפיברומיאלגיה נגרמת כתוצאה מנטייה גנטית. קיראו בהרחבה על: יעוץ גנטי

עם זאת, לא קיים גן אחד האחראי להופעת התסמונת אלא קיימת נטייה גנטית כללית, העלולה בשילוב עם גורמים סביבתיים שונים לגרום להתפרצות פיברומיאלגיה.

כמו כן, פגיעות גופניות שונות ובייחוד פגיעות בצוואר נמצאו כגורמות להגברת הסיכון ללקות בתסמונת. התסמונת עלולה להתפרץ גם כתוצאה ממחלות זיהומיות קשות, כדוגמת "מחלת הנשיקה".

בנוסף לכך, טראומות קשות כדוגמת מוות או מצבי דחק נפשיים עלולים גם הם להגביר את הסיכון להתפרצות התסמונת. לעיתים פורצת הפיברומיאלגיה גם ללא כל סיבה ברורה.

פיברומיאלגיה – טיפול בתופעות Fibromyalgia

הפיברומיאלגיה היא תסמונת כרונית שעדיין לא נמצאה לה תרופה. עם זאת, ניתן בהחלט להקל על החולים בתסמונת באמצעות שימוש בשיטות טיפולים שונות.

כמו בכל בעיה רפואית אחרת, השלב הראשון בטיפול בסימפטומים של התסמונת הוא פנייה אל רופא מומחה לצורך בדיקה ואבחון. לאחר האבחון יוכל הרופא להמליץ על שיטת הטיפול הרצויה ובעת הצורך גם לתת מרשם לטיפול תרופתי.

  • טיפול תרופתי – שימוש בתרופות שונות לשיכוך כאבים
  • פעילות גופנית – ביצוע פעילות גופנית סדירה שתוביל לפיתוח השרירים ולשיפור של סיבולת לב ריאה
  • הפחתת מתח – שימוש בשיטות הרפיה שונות במצבים של מתח מצטבר בשרירי הגוף השונים
  • תזונה – הקפדה על תזונה נכונה ובעת הצורך נטילת תוספי מזון לחיזוק מערכות הגוף השונות
  • טיפול התנהגותי קוגניטיבי – שיפור המודעות, ההתמודדות והשליטה בכאב ובסימפטומים האחרים של התסמונת באמצעות טיפול נפשי, הכולל תרגול התנהגותי וקוגניטיבי

קיראו עוד ובהרחבה על טיפול באמצעות דמיון מודרך וכן טיפולים באמצעות ביופידבק

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.