דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » איכות חיים, אסתטיקה, יופי וטיפוח

עישון ונשירת שיער – מה הקשר?

פורסם על ידי eitan ב 3 באוגוסט 2011 – 11:43תגובה אחת

על נזקי העישון ובנושא גמילה מסיגריות כתבנו והרחבנו והיום נסביר על הקשר המצער בין עישון סיגריות לנשירת שיער ומדוע עישון הסיגריות פוגע בשיער שלנו…

הנזק שהעישון גורם לבריאות הפך כבר מזמן לעובדה אקסיומטית שאיננה זקוקה עוד לאישוש.

אולם בשנים האחרונות, התווספה למכלול הסיבות להימנעות מעישון סיבה נוספת, מוכרת מעט פחות – נשירת שיער.

מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות מצביעים על קשר נסיבתי וישיר בין עישון לבין תופעת נשירת השיער. העישון גורם למכלול סימפטומים, וכמה מהם פוגעים באופן משמעותי בזקיקי השיער, ועל כן תורמים לנשירה.

הזדקנות העור ונשירת שיער

אובדן  גמישות העור והזדקנות מואצת הם תהליכים בלתי נמנעים אשר מתרחשים אצל כלל האוכלוסייה, אך אצל ציבור המעשנים הוא מהיר פי 4.7. במידה וקמטים סביב הפה ועור צהבהב עם נטייה לפיגמנטציה אינם סיבה מספקת להימנע מעישון, כעת מסתבר כי עובדה זו תורמת גם לאובדן שיער.

אנו התייעצנו עם המומחים של כמה מרפאות לטיפול טבעי בנשירת שיער וקיבלנו מידע מעניין על הקשר בין עישון לנשירת שיער:

הרעלנים בעשן הסיגריה תורמים לתהליך פירוק חלבונים בעור, וכתוצאה מכך נפגמת גמישותו.

החלבון האחראי על גמישות העור קרוי אלסטין. בעשן הסיגריות מצוי, בין היתר, רעלן בשם חומצה ציאנית, הגורם לפירוק האלסטין שבעור.

החומצה הציאנית פוגמת גם בעור הקרקפת, ובשל כך נפגמים גם זקיקי השיער, המושפעים באופן ישיר ממצבה.

הזקיקים הם האחראים הישירים לייצור שיער חדש וכשהם נפגמים, קצב חידוש השיער מואט. כאשר אדם מעשן לאורך שנים, נוצר אפקט מצטבר של פגיעה בזקיקים, האטה בקצב הייצור ואובדן שיער ניכר לעין.

נשירה ופגיעה בכלי דם

על מנת לשמור על עור קרקפת בריא, יש צורך באספקת דם תקינה לשורשי השיער. הדם אחראי על הולכת חומרים מזינים לשורשי השיער, שחיוניים לפעילותם התקינה.

אי-אספקת דם תקינה, כפי שמתרחש לעתים בעקבות תסרוקת הדוקה מדי או כיסוי ראש עלולה, בשל כך, לגרום לנשירה.

אולם, גם עישון יכול להביא למצב דומה. העישון גורם לפגיעה בגמישותם של כלי דם, מונע את התרחבותם הטבעית בעת הצורך ומביא לזרימה לקויה. במשך שנים, נוצרת פגיעה מצטברת בשורשים שהופכים חלשים ופעילים פחות ולכן מייצרים פחות שיער.

פגיעה במערכת ההורמונים

הקשר בין צמיחת שיער תקינה לבין מערכת ההורמונים איננו מוטל בספק. ידוע כי חוסר איזון הורמונאלי הוא אחד הגורמים התורמים ביותר לנשירה אצל נשים.

מחקר שנערך לאחרונה בקרב קבוצת נסיינים של כשש מאות גברים ונשים, מחציתם לא מעשנים, מאשש טענה זו וקושר אותה גם לתופעת נשירת שיער.

המחקר קובע כי רעלנים בסיגריה מרעילים את מערכת ההורמונים ופוגמים בתהליך ייצור השיער הטבעי. אם לא די בכך, קובע המחקר גם כי רעלני הסיגריה תורמים לתהליך אובדן הפיגמנטים והאפרת השיער.

הזדקנות השערה עצמה

הסיבות שנסקרו לעיל בוחנות את הקשר בין העישון לפגיעה בשורשי השיער.

פרט לנזקים אלו, פוגע השיער גם בגוף בשיערה עצמה. השיער עשוי מחלבון הקרוי קרטין.

כפי שצוין, חומרי הסיגריה מכילים רעלנים הגורמים לפירוק חלבונים. עישון לאורך זמן גורם לפירוק, שבירה של השיער, ונשירתו, כמו גם להפיכתו למבריק וגמיש פחות.

צעדים לשיקום השיער

על מנת להתחיל ולשקם את השיער, הצעד הראשון והטבעי ביותר, הוא להפסיק לעשן.

הצעד השני, והפשוט יותר, הוא לפנות אל טריקולוג המומחה לבריאות השיער. הטריקולוג יאבחן ביסודיות את מצב השיער ובהתאם ימליץ על תכנית טיפול ומוצרים יעודיים.

במרכז לבריאות השיער של "הייר קליניק" תוכלו לקבל טיפול משקם ותומך לשיער פגוע. טיפול טריקולוגי מקצועי, יסייע לשיער שלכם להילחם בתופעות הלוואי של העישון וישמור על מראהו ובריאותו.

צפו בסרטון הדרכה מקצועי בנושא:

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.