דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » איכות חיים, טיפולים, רפואה

צריבת מדוזות – תמיד בכל קיץ מחדש…

פורסם על ידי eitan ב 8 באוגוסט 2011 – 14:29אין תגובות

בואו לקרוא ולהכיר מקרוב תופעה כואבת או יותר נכון צורבת, שכל ישראלי שאוהב ללכת לים בקיץ (ובעצם מי לא?) מכיר מקרוב. צריבת מדוזות טורדנית…

המדוזות (Jellyfish) ועימן הצריבות הכואבות נכנסות לחיינו כל שנה עם הגיע תקופת הקיץ, בדיוק כאשר רמת הלחות וגובה הטמפרטורה הופכים לבלתי נסבלים, והים מסתמן כאחת האפשרויות הטובות ביותר לבלות כמה שעות נעימות וצוננות.

לרוע המזל, לא קיים פיתרון אמיתי למניעת הגעתן של קהילות המדוזות לחופי ארצנו מדי קיץ, והשיטה הבטוחה ביותר להימנע מעקיצתן היא פשוט לא ללכת לים ולא להיכנס למים, אלא אם מתחשק לכם לבחור בים המלח – שם אין מדוזות.

למרות זאת, אם הולכים לים ונעקצים על ידי אחת מהן, הצריבה לרוב איננה מסוכנת ולמרות הכאב הקל, היא חולפת מאליה לאחר כמה שעות או לכל היותר לאחר יומיים.

מדוזות – קצת עובדות חשובות

בעברית קוריה המדוזה המגיעה לחופי ארצנו חוטית נודדת או Rhopilema nomadica בשל החוטים הארוכים המטלטלים מחלקה התחתון.

המדוזות שייכות לאחת מצורות החיים הקדמוניות ביותר, והן מצויות במימי האוקיינוסים מעל ל-600 מיליון שנים.

למעשה, המדוזות הן טורפות, המצוידות בארס המיועד ללכידת פלנקטון – קבוצה גדולה של אורגניזמים זעירים החיים במימי האוקיינוסים.

בעולם ישנם היום כמאתיים מינים של מדוזות, כאשר חלקן ארסיות וקטלניות. קוטרה הממוצע של המדוזה החוטית נע בין 50 סנטימטרים ל-70 סנטימטרים. גופה הוא פשוט ביותר ונראה כפעמון – אין לה לב, מוח או ראש.

תאי הצריבה של המדוזה ממוקמים לאורכן של שמונה זרועות ציד והם דומים בצורתם למזרק שבבסיסו ישנה שלפוחית רעל. מגע בתאי הצריבה גורם לשחרור מחט זעירה המחדירה את הרעל לתוך הגוף.

כמו כן, נגרם חלק גדול מהצריבות כתוצאה ממגע עם ריר או חלקים זעירים ביותר של זרועות המדוזה שניתקו מגופה ונסחפים לאורך קילומטרים אל חופי הים.

הימנעו משיטות טיפול לא נכונות

ישנן לא מעט דעות קדומות באשר לטיפול הנכון בצריבות מדוזות בישראל או בכל מקום אחר. לפי הנפוצה שבהן, ניתן להקל על הצריבה באמצעות שימוש בלא אחר מאשר שתן (Urine) הידוע בחומציותו.

בפועל עלול השימוש בשתן לטיפול בצריבות בחוף הים להיגמר אפילו בזיהום קשה. בנוסף לכך, בכל מקרה של צריבת מדוזה מניעה של כמה פעולות לא מקצועיות עשויה להקל על המצב.

אין לרחוץ את אזור הצריבה במים מתוקים, אין לקרר את האזור בקרח, אין לחטאו באלכוהול, אסור לשפשף את האזור בחול הגורם לפיזור הארס (Venom) ואסור לגרד את המקום.

כל אלה לא רק שאינם מסייעים לטיפול בצריבה, אלא עלולים לגרום להחמרתה.

כיצד לטפל בעקיצת מדוזה?

טיפול נכון בצריבת מדוזות כולל כמה שלבים. בשלב הראשון, חשוב ביותר לצאת מהמים מיד כאשר חשים בה. לאחר מכן, יש להסיר את תאי הצריבה לא במגע ישיר אלא על ידי חפץ נוקשה כלשהו, כדוגמת מקל של ארטיק.

לאחר ההסרה, יש לשטוף את האזור הצרוב בחומץ בריכוז של 5 עד 10 אחוזים, במי ים או אפילו במיץ לימון.

בבית ניתן למרוח על אזור הצריבה קרם המכיל אחוז אחד של קורטיזון או משחת אלוורה להקלה על תחושת הצריבה, ובמקרה הצורך ליטול תרופות לשיכוך כאבים (Painkiller).

במקרים בהם הצריבה איננה חולפת לאחר שלושה ימים, במקום מתפתחות שלפוחיות או אם מופיעים סימפטומים חריגים אחרים, כדוגמת חום גבוה, קוצר נשימה, כאב ראש וכדומה, יש לפנות בדחיפות לרופא.

קיראו בהחבה על: חופשות בריאות

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.