דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » איכות חיים, בריאות, יופי וטיפוח, כללי, מחלות ותסמונות

חשיפה לשמש ונזקיה בקיץ הישראלי ובכלל

פורסם על ידי eitan ב 22 באוגוסט 2011 – 8:57אין תגובות

היית כבר בחוץ היום? במהלך חודש אוגוסט בישראל הטמפרטורות מרקיעות שחקים. השמש שולחת קרניים חמות, שאינן כה תמימות וחושב להזהר מקרינתה. החום הוא לא הכל וחשוב להכיר את הנזקים האפשריים שבחשיפה לשמש…

אור השמש מספק את כוח החיים לכדור הארץ, ויש לו חשיבות רבה בתהליכי ההתפתחות של הסביבה וגם של גוף האדם. לקרינת השמש (Solar radiation) ישנו תפקיד חשוב בייצור ויטמין D החיוני מאוד לגופנו.

ויטמין זה אחראי בין השאר על משק ייצור הסידן בגוף ועל בניית העצמות. עם זאת, חשיפה מוגזמת לקרינת השמש עלולה לגרום לשורה של נזקים ואף לסיבוכים רפואיים חמורים.

בשל כך, לפני כל חשיפה לקרינת השמש, בייחוד בעונת הקיץ שהיא בשיא עוצמתה, חשוב ביותר להגן על העור באמצעות קרם הגנה מתאים המכיל מסנן קרינה.

קרינת השמש 

הקרינה המגיעה מהשמש אל כדור הארץ היא בעלת אורכי גל שונים.

קרינה מסוג UVA היא קרינה אולטרה סגולית, המצליחה לחדור אל תוך האטמוספרה וגם לעומקו של העור.

קרינה זו היא לרוב בעלת עוצמה זהה לאורך כל שעות היום וגם לאורך כל עונות השנה.

קרינה מסוג UVB היא קרינה אולטרא סגולה החודרת פחות אל האטמוספרה ועוצמתה גדלה בשעות הצהריים בייחוד בעונת הקיץ. קרינה זו עלולה לגרום לנזקים משמעותיים לעור גופנו – מיידיים וגם מצטברים.

קיראו בהרחבה על: כוויות וטיפול בכוויות

קרינת השמש וייצור מלנין

אמנם, עור גופנו ערוך להתמודד עם קרינת השמש באמצעות המלנין (Melanin) המצוי בתאי העור, אך ההגנה אותה הוא מספק היא מוגבלת.

תפקידו של המלנין, שהוא פיגמנט המצוי בשכבת הדרמיס של העור ובמקומות נוספים בגוף, כדוגמת השיער וקשתית העין, הוא להגן על שכבות העור העמוקות מפני נזקי הקרינה.

בעקבות חשיפה לשמש מייצר העור כמויות גדולות של מלנין, הגורם לשיזוף ויוצר שכבת מגן חיצונית מפני הקרינה. עם זאת, קרינת השמש בשעות החמות של היום בעונת הקיץ היא חזקה מאוד וחודרת אף אל שכבות העור העמוקות יותר, ללא קשר למלנין.

בשל כך, מלווה חשיפה מוגברת לקרינה בשורה ארוכה של נזקים, החל מאדמומיות קלה וכוויות בעור, דרך פיגמנטציה (Pigmentation) ושינויים בעוביו של העור וכלה בהגדלת הסיכון ללקות במחלת סרטן העור.

נזקי החשיפה לשמש

היחשפות בלתי מבוקרת לקרינת השמש עלולה, כאמור, לגרום לנזקים שונים. נזקי השמש המיידיים מתבטאים לרוב באדמומיות ובמקרים קיצוניים יותר גם בכוויות שמש כואבות וקשות.

בקבוצת הנזקים המצטברים של חשיפה מוגזמת לקרינת השמש ניתן למנות: פיגמנטציה, שינויים בעובי העור, כתמי שמש, נמשים, התפתחות יובש והופעת נימים.

קיראו על יתרונותיו של ים המלח לריפוי מחלות עור

אחד מנזקי השמש המשמעותיים ביותר הוא ההזדקנות המוקדמת של העור. קרינת השמש גורמת לפעילות מוגברת של רדיקלים חופשיים (Free Radicals) הפוגעים בקולגן, האחראי על גמישות העור ומראהו הצעיר.

הנזק החמור ביותר של חשיפה בלתי מבוקרת לקרינת השמש הוא התפתחות תאי עור סרטניים. סרטן העור מתפתח לרוב כתוצאה מחשיפות מצטברות לקרינת השמש בעיקר אצל אנשים בהירים, ונחשב לאחד מסוגי הסרטן הקשים ביותר.

קיראו עוד על מחלת הסרטן

מומחי רפואה מציינים במפורש מזה שנים: כדי למנוע נזקים חמורים, חשוב ביותר להימנע מחשיפה לשמש בעיקר בין השעות 10:00 בבוקר ל-16:00 אחר הצהריים בתקופת הקיץ.

במקרים בהם החשיפה לשמש היא בלתי נמנעת, יש לחבוש כובע, להרכיב משקפי שמש מסנני קרינה ולמרוח קרם הגנה נגד קרינה עם SPF גבוה (פקטור ההגנה מהשמש).

מי שאוהב ללכת לים בקיץ, צריך להזהר ולא רק מהשמש! קיראו על: צריבת מדוזות

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.