דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, הריון ולידה, טיפולים, רופאים, רפואה

תשניק ונזקי גוף בלידת תאומים – האם עקב רשלנות רפואית?

פורסם על ידי eitan ב 21 בספטמבר 2011 – 9:20אין תגובות

תשניק ונזקי גוף בלידת תאומים - האם עקב רשלנות רפואית?האם קיים קשר סיבתי בין לידת תאומים שהתקיימה בחדר לידה ולא בחדר ניתוח ובמהלכה נגרם לאחד היילודים תשניק, לבין נזקי גוף ופיגור שכלי שהתפתחו אצלו בהמשך? – היכנסו לקריאת תקציר פסק הדין והכרעת בית המשפט…

לידת תאומים מגבירה את הסיכון לסיבוכים בלידה ולנזקים לאם וליילודים, ולכן לא אחת מסתיימת לידה זו בביצוע ניתוח קיסרי.

פסק הדין אשר ניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בחיפה על ידי כבוד השופט רון סוקול, בהליך ת.א 1247-07 ה. ע. ואח' נ' מדינת ישראל – משרד הבריאות, עסק בתביעה בטענת רשלנות רפואית בלידת תאומים, שנערכה בחדר לידה ולא בחדר ניתוח ובמהלכה נגרם לתינוק תשניק asphyxia.

בפסק הדין נקבע, כי ההחלטה ליילד תאומים בחדר לידה אינה עולה כדי החלטה רשלנית.

נסיבות המקרה

בשנת 2000 הגיעה היולדת, היא התובעת לבית החולים זיו בצפת כשהיא נמצאת בשבוע ה 33 של הריון עקב ירידת מים, כאשר היא נושאת ברחמה שני עוברים. העובר הראשון נולד בלידת ואקום שהסתיימה בהצלחה בציון אפגר Apgar score 9.

בבדיקה שערך הצוות לעובר השני,  נמצא כי הוא נתון במצוקה עוברית והוחלט להפנות את התובעת להמשך לידה בניתוח קיסרי.

התובעת עברה לחדר הניתוח המצוי ארבע קומות מתחת לחדר הלידה, ורק לאחר דקות ארוכות חולץ העובר. הוא נולד ללא דופק ונשימה בציון אפגר 0, עבר החייאה ונלקח למחלקת טיפול נמרץ הילוד. כעבור זמן קצר התאושש ולאחר מספר ימים שוחרר לביתו.

בחלוף תקופה התברר כי התובע סובל מהמיפלגיה hemiplegia (חולשה) קלה בפלג הגוף הימני ומפיגור שכלי. בנוסף, סובל התובע מנכויות שונות ונזקק לקבלת עזרה וסיוע.

האם תשניק סב לידתי גרם לשיתוק מוחין? – טענות הצדדים

התובעים טענו כי מצבו הרפואי של התובע נובע כתוצאה מהמצוקה שאירעה במהלך הלידה והעיכוב בהוצאתו מרחם אימו. לטענתם, הצוות הרפואי אשר טיפל בתובעים התרשל בכמה היבטים בטיפול: הן בהחלטה ליילד תאומים בחדר לידה רגיל כאשר ידוע שזה רחוק מחדר הניתוח בשל תכנון לקוי של המבנה, הן בניטור רשלני אשר מנע גילוי מוקדם של מצוקת העובר והן בעיכוב בביצוע הניתוח עצמו.

לטענתם, רשלנות זו היא שגרמה לכך שהתובע היה נתון זמן רב במצוקה אשר הותירה בו את חותמה וגרמה לנכותו.

התובעים הבהירו כי בנסיבות המקרה התקיימו הקריטריונים המקובלים בעולם הרפואה לקביעת קשר סיבתי בין אירועי הלידה לבין הפגיעה הנוירולוגית בתובע.

בית החולים כפר בטענות התובעים וטען כי פעל כנדרש ובהתאם לסטנדרטים הרפואיים המקובלים באותה עת. בנוסף, טען כי לא הוכח קשר סיבתי בין אירועי הלידה לבין מצבו הרפואי של התובע. זאת, כיוון שלא ניתן לשלול את האפשרות כי הפגיעה המוחית ממנה סובל התובע נגרמה כתוצאה מהיותו אחד מתאומים או בשל עובדת היותו פג.

קראו עוד בנושא: רשלנות רפואית באבחון גידול סרטני

פסיקת בית המשפט בעניין אחריות בית החולים לנזק שנגרם ליילוד

בית המשפט דחה את התביעה. בפסק הדין נקבע כי לא בכל מקרה של לידת תאומים קיימת חובה לבכר את ניהול הלידה דווקא בחדר ניתוח. ככלל, גם לאור המרחק מחדר לידה לחדרי הניתוח, די בקיום אמצעים נאותים להעברת היולדת תוך פרק סביר לחדר הניתוח.

בית המשפט ציין כי המצב הרצוי הינו קרבה בין חדרי ניתוח לחדרי לידה, אך לא ניתן ולא ראוי לקבוע כי בכל לידת תאומים,  כאשר חדר לידה וחדר הניתוח אינם קרובים, יש להעדיף לקיים את הלידה בחדר ניתוח.

נפסק כי אין להאשים את בית החולים ברשלנות בכך שחדרי הניתוח אינם מצויים באותה קומה של חדרי הלידה, וכי אין כל פגם בניהול לידת תאומים בחדר לידה.

בית המשפט בחן את אחריות הצוות הרפואי על פי הנתונים שעמדו בפניהם בזמן הטיפול ובשעת קבלת ההחלטות השונות, וקבע כי החלטת הצוות הרפואי לנהל את הלידה בחדר הלידה ולא בחדר הניתוח היתה סבירה וכך גם החלטתם לפקוע את הקרומים בטרם ההחלטה על ביצוע הניתוח.

בדומה קבע בית המשפט, כי לא חל כל עיכוב בלתי סביר בהחלטה על הניתוח ובביצועו ופסק כי לא הוכחה התרשלות של הצוות הרפואי במהלך הלידה.

עוד קבע בית המשפט, כי היה על התובעים לשכנע שההמיפלגיה החלקית ממנה סובל התובע והפיגור השכלי נגרמו בשל אירוע הלידה, דהיינו העיכוב הנטען בלידה והתשניק שאירע. אולם, על פי הקריטריונים המקובלים בתחום נשלל במקרה זה הקשר הסיבתי בין הפגיעה המוחית של התובע לבין אירועים במהלך  הלידה והתשניק שנגרם, ולכן גם מטעם זה דין התביעה להידחות.

נוכח גילו של התובע ומצבו הרפואי הטיל עליו בית המשפט תשלום הוצאות חלקיות, בסך כולל של 7,500 ש"ח בלבד.

במידה ונגרם לך נזק גוף עקב רשלנות רפואית מומלץ להקדים לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מטעם עורך דין המתמחה בתחום.

המאמר נכתב על ידי עורך דין עופר סולר, העוסק בייצוג נפגעים באירועי רשלנות רפואית, תאונות דרכים, ותאונות עבודה בישראל.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.