דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות הנפש, דיאטה ותזונה

הפרעות אכילה Eating disorder

פורסם על ידי eitan ב 1 באפריל 2012 – 16:48אין תגובות

לא כולם יודעים אבל זה מאד לא נעים! בואו לקרוא את כל מה שחשוב לדעת על הפרעות אכילה. הדרכים לאבחן ולהתמודד מול בעיות והפרעות אכילה בכל גיל…

הפרעות אכילה הן הפרעות נפשיות הבאות לידי ביטוי בהרגלי אכילה לא רצויים הגורמים לנזקים גופניים. נהוג להכליל תחת המונח "הפרעות אכילה" כארבע הפרעות מרכזיות – אנורקסיה נוירוזה, בולמיה נוירוזה, השמנת יתר וגם התקפי זלילה.

הפרעות אלה משפיעות לא רק על ההיבט הפיזי של הלוקים בהן אלא גם על ההיבט הנפשי, הרגשי והחברתי, והן נגרמות לרוב כתוצאה משילוב של גורמים שונים – תורשתיים, פסיכולוגיים, חברתיים, ביולוגיים, משפחתיים וגם תרבותיים.

בהתאם לגורמים אלה, ישנן קבוצות סיכון שונות החשופות יותר מכלל האוכלוסייה להפרעות אלה, כדוגמת: נשים, נערים ונערות בגיל ההתבגרות ולעיתים גם ילדים.

היעדר טיפול מתאים בהפרעות אלה עלול לגרום במהלך הזמן לבעיות רפואיות שונות ובמקרים קיצוניים להסתיים אפילו בנזק בלתי הפיך או מוות.

גורמים ומאפיינים של הפרעות אכילה

הסיבות להתפתחות הפרעות אכילה תלויות בסוג ההפרעה ובמגוון גורמים נוספים. הפרעות האכילה הקשות ביותר – אנורקסיה ובולימיה, נגרמות לרוב כתוצאה משילוב של גורמים תרבותיים, גורמים פסיכולוגיים, גורמים חברתיים וגם גורמים פיזיים.

הפרעות אלה הן שכיחות יותר בקרב נשים ובעיקר בקרב נערות מתבגרות. לפי ספרות מחקרית, עומדת שכיחות האנורקסיה והבולימיה על כאחוז אחד מכלל האוכלוסייה, אם כי בפועל המספר גבוה הרבה יותר.

הסיבות להפרעות אלה הן, כאמור, רבות ומורכבות. מבחינה תרבותית, אידיאל הרזון אותו מקדשת החברה המערבית נחשב לאחד הטריגרים להתפרצות הפרעות אלה.

בנוסף לכך, גורמים נפשיים, כדוגמת: חרדה, נטייה של הישגיות יתר, פרפקציוניזם, דיכאון או קשיים רגשיים אחרים עלולים לגרום להתפרצות אנורקסיה או בולימיה. כמו כן, בעיקר במהלך גיל ההתבגרות סובלות נערות רבות, כתוצאה מלחץ חברתי מדימוי עצמי וגופני נמוך, המוביל לא אחת להתפתחות הפרעות אלה.

בניגוד לאנורקסיה ולבולימיה, הפרעות השמנת יתר או אכילה כפייתית פוגעות גם בגברים ובילדים. שכיחות השמנת היתר עומדת בישראל על כ-20 אחוזים מכלל האוכלוסייה, ונמצאת במגמת עלייה מתמדת.

גם במקרים אלה, נגרמות הפרעות האכילה משילוב של גורמים פיזיים ונפשיים, המשתנים מעט ממקרה למקרה.

קיראו עוד על: דיאטה ותזונה

דרכי טיפול מומלצות ונזקים אפשריים

הפרעות אכילה עלולות, כאמור, לגרום לנזקים קשים. במצבי אנורקסיה קיצוניים נפגעות המערכות השונות בגוף ולעיתים מרחפת על הסובלות מההפרעה גם סכנת חיים. גם במצבים של בולימיה עלולים התקפי האכילה הכפייתיים או ההרעבה העצמית לפגוע במערכות הגוף השונות, לגרום להפסקת המחזור החודשי, להוביל למחלות לב ולגרום לנזקים נוספים.

מקרים של השמנת יתר עלולים גם הם לגרום לשורה של בעיות רפואיות, כדוגמת: לחץ דם גבוה, סוכרת, מחלות לב ועוד.

מעבר לכך, גורמות הפרעות אלה לפגיעה בדימוי העצמי ולבעיות חברתיות, משפחתיות ובין אישית. הטיפול בהפרעות אכילה תלוי בסוג ההפרעה ונעשה על ידי אנשי מקצוע מתחומי רפואה ופסיכולוגיה.

במקרים של אנורקסיה נוירוזה ובולימיה נעשה שילוב בין תוכנית רפואית ותזונתית ובין טיפול נפשי אישי וקבוצתי. גם במקרים של השמנת יתר והתקפי זלילה כולל הטיפול שילוב של היבטים נפשיים ופיזיים, כדוגמת: בניית דיאטה מתאימה, טיפול פסיכולוגי ולעיתים גם קבוצות תמיכה ומסגרת טיפול קבוצתי.

בכל מקרה, אם את, אתה או מישהו מהקרובים אליך סובלים לכאורה מהפרעת אכילה, אנחנו ממליצים להקדים ולפנות לקבלת טיפול אצל גורם מקצועי ויפה שעה אחת קודם.

ליחצו לקריאה נוספת: טיפולים נפשיים

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.