דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, מחלות ותסמונות, רפואה

לדעת יותר: חום גבוה או Pyrexia

פורסם על ידי eitan ב 3 במאי 2012 – 15:49אין תגובות

הגיע הזמן להבין באמת למה חום הגוף שלנו עולה לעיתים בצורה קיצונית ומה צריך ואפשר לעשות בשביל לשמור על הבריאות.

דמיינו בראשכם את התמונה הבאה: אדם תפס שפעת, הוא מתעטש, מנוזל וכמובן – יש לו מדחום בפה.

מדידת חום הפכה להיות פעולה כל כך טבעית, כך שאנו כמעט לא משקיעים מחשבה במה שעומד מאחוריה, מה מסמל החום ומה משמעות הקריאה המוכרת של אם לבנה או לבעלה: יש לך חום גבוה או פירקסיה (Pyrexia).

חום הגוף הרגיל והנורמאלי שלנו צריך לנוע בין 37-37.3 מעלות צלזיוס. כאשר החום עולה מעל 37.7 צריכה להדלק נורת אזהרה. המושג קדחת לדומה למונח חום גבוה מתאר מצב שבו חום הגוף של האדם החולה עובר את רף ה-39 מעלות. במקרים כאלה יש צורך בקבלת טיפול רפואי מיידי.

אדם הסובל מחום גבוה מרגיש אי נוחות אך מצד שני, מערכת החיסון של הגוף מתפקדת טוב יותר ונלחמת בוירוסים או חיידקים שתקפו את גופינו.

ההיפותלמוס – מרכז בקרת האקלים של גוף האדם

גוף האדם פועל כמפעל לכל דבר. יש בו פועלים, מכונות משוכללות כמו הלב והריאות וכמובן חדר בקרה. במקרה של גוף האדם לחדר הבקרה הזה קוראים בלוטת ההיפותלמוס. בלוטה זאת ממקומת במח ותפקידה לשמור על האיזון בגוף האדם.

בדומה לפקח במפעל שדואג שלא תהיה שחיקה של המכונות כך ההיפתלמוס מווסת את רמות החום בגוף (Body temperature) ושומר על רמת חום תקינה בגופו של כל אחד מאיתנו, בזמן שאנחנו בריאים ובזמן מחלה.

במצב של חום גבוה הוא יגרום להתרחבות כלי דם שתקרב את הדם לעור החיצוני ותאפשר לחום "לצאת" החוצה. בנוסף יגרום ההיפותלמוס לתופעה המוכרת לכולנו של הזעה שמטרתה להוריד את חום הגוף.

במידה וגוף האדם קר יווסת ההיפתלמוס את המערכת על ידי הפעלת שרירים שייצרו חום כמו בצמרמורות ובכיווץ כלי דם שישמרו על החום קרוב קרוב.

אם החום שלך לא יורד, צריך לעשות: בדיקות דם

איך מודדים חום כמו שצריך?

את מדידת החום המציא קרל ריינהולד וונדרליך עוד בשנות השישים של המאה ה-19. וונדליך המציא את המדדים שאנו משתמשים בהם עד היום וקבע שחום גוף תקין הוא 37 מעלות צלסיוס. על פי הסרגל שקבע כל חום שמעל ל-38 מעלות צלסיוס נחשב לחום גבוה.

אמנם חום הגוף משתנה במהלך היום כתגובה לעולם שבחוץ אך הערך של 37 מעלות צלסיוס הנו הערך הממוצא שנמדד אצל בן אדם בריא.

חשוב למדוד חום בצורה נכונה. השיטות העתיקות של מדידה עם היד או עם נשיקה מאוד לא מדוייקות וצריך להשתמש במדחום תקני. אצל ילדים כדאי למדוד חום בפי הטבעת ולקבל את תוצאת החום שהכי דומה לליבת החום של הגוף (Core temprutere).

קירוא בהרחבה: חום גבוה אצל ילדים באתר רופא ילדים

חום גבוה או Pyrexia – מתי צריך להתחיל לדאוג?

חום שעולה כתוצאה ממחלה הנו תגובה פיזיולוגית בריאה ותקינה של מערכת החיסון. חום הגוף שלנו עולה באופן קיצוני ומערכת החיסון שלנו מגבירה את מאבקה בחיידקים ובנגיפים שתוקפים את גופינו. החום מונע מהם להתפתח ולפעול ומסייע למערכת החיסון במאבקה נגדם.

לפעמים הבקרה של מערכת הגוף על החום משתבשת עקב הסטירה שבין הרצון של הגוף להיאבק במחלה ובין הנסיון שלו לשמור על חום תקין ואז הטמפרטורה של הגוף מטפסת ומתפתחת קדחת. החום הגבוה הינו תסמין של המחלה אך הוא איננו גורם המחלה עצמו.

קדחת (Heat fever) מוגדרת בעלייה של חום מעל ל39 מעלות צלסיוס. ככל שהחום ממשיך לטפס כך עולות הסכנות לגוף ובעיקר לחלבונים שבו.

בדומה לחלבון הביצה שמתקשה בעת חימום כך עשויים האנזימים, שהם הפועלים של הגוף, להינזק כתוצאה מעליה בחום. דנתורציה של חלבונים שמהם עשויים האנזימים תגרום להתקשותם ולפגיעה בתפקוד שלהם ובתפקוד התקין של הגוף.

קיראו: על יתרונותיה של הנקה (בין השאר לחיזוק מערכת החיסון של התינוק)

החום עלה? בלי פאניקה

לא בכל עלייה של חום הגוף אנו חשופים לסכנת חיים. ברוב המקרים החום הנו תגובה תקינה של הגוף שמטרתה להילחם בגורם המזהם.

במידה וחום עולה מעל 38 ניתן להשתמש בתרופות להורדת חום כמו אקמול או אקמול ילדים אך חשוב לא להגזים עם המינון.

במקרים בהם החום עולה בצורה קיצונית מעל ל39 מעלות או שאתם מבחינים בשינויים קיצוניים בהתנהגות של הילד או הבוגר הסובל מחום יש לפנות מיד לקבלת טיפול רפואי אצל רופא משפחה, רופא ילדים או במרכז רפואה דחופה באיזור מגוריכם.

קיראו בנושאים קרובים:

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.