דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות הנפש, התמכרויות, טיפולים

פסיכותרפיה או טיפול לנפש שלך…

פורסם על ידי eitan ב 6 במאי 2012 – 11:00אין תגובות

לאור פניות רבות מצד גולשים, החלטנו לכתוב ולהסביר את כל מה שצריך לדעת על טיפול פסיכותרפי, כולל הפניות אל מיטב המומחים לטיפל נפשי בישראל.
פסיכותרפיה היא אחת משיטות הטיפול הפסיכולוגיות המוכרות להבראה של בעיות נפשיות או הפרעות אישיות. אל הטיפול הפסיכותרפי מגיעים אנשים עם משקע של מצוקות ומשברים בדרגות חריפות שונות, שאותם יש לפתור באמצעים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים – על ידי מגוון טיפולים נפשיים אפשריים.

אופיו של הטיפול נקבע בעיקר על-פי שיקול דעתו המקצועי של המטפל, אך הוא נשען ישירות על כוחו של המטופל בפועל ועל ציפיותיו בטווח הריאלי.

הטיפול הפסיכותרפי מבוצע על-ידי פסיכיאטר שעבר את ההכשרה המתאימה לכך ועומד בכל הדרישות המקצועיות הרלוונטיות.

למרות האמור, כיום פסיכותרפיה מבוצעת גם על-ידי פסיכולוגים או על-ידי מטפלים שעברו הכשרות ספציפיות בקרב אוכלוסיות יעד נבחרות, והשלימו בהצלחה לימודי פסיכותרפיה במוסדות חינוך מוכרים.

קיראו בהרחבה על: דימיון מודרך

אחת התכונות הייחודיות לטיפול הפסיכותרפי היא האמונה של המטפל במידת השפעתו על המטופל ועל אופי הפרעתו. הטיפול הנפשי הוא טיפול רגשי ואינטלקטואלי גם יחד, שכן הוא עובד על זיהוי ההתנהגות בבסיס הסבל, ועל שינוי הגישה בפועל.

בניגוד לקבוצת תמיכה, הכוללת מטופלים רבים בעלי כוחות השראה מגוונים, הטיפול הפסיכותרפי הוא אישי ותוצאותיו מושפעות מאוד מאופיו של המטפל וממתודת הטיפול שלו.

מטרות עיקריות ושיטות טיפול

את הפסיכותרפיה חייבים לאפיין אמון הדדי, גם של המטפל בחולה שלו, יהיה אופיו אשר יהיה או חומרת מצבו, וגם של המטופל במטפל, גם אם הוא רווי כישלונות ואכזבות מקשרים אנושיים. כאשר יבנה בין הצדדים אמון, יוכל המטופל לזהות את התמיכה שמרעיף עליו המטפל ולהעריך את פועלו.

המטפל נוקט בשיטת הזדהות עם מצוקותיו של המטופל, אך גם בסוגסטיה, שכנוע עמוק, כדי להסית את המטופל מדפוסי המחשבה והפעולה ההרסניים הקודמים שלו. בסופו של תהליך העיבוד המטופל יגיע לקתרזיס, הבנה והכלה עמוקה של מצבו והפנמה כיצד עליו להמשיך לפעול בעתיד.

קיראו על: תרופות נגד דיכאון

פסיכותרפיה אנליטית

שיטה מסורתית לטיפול פסיכותרפי היא פסיכותרפיה אנליטית. טיפול זה מבוסס על עקרונות הפסיכואנליזה, אך השיטות אינן זהות. בשיטה זו יש למטופל את האפשרות לשוחח כאהבת נפשו ובאופן חופשי, אך לא על טהרת האסוציאציות.

המטפל מתערב במידה רבה, ומהות הטיפול הוא שיחה בין הצדדים. למטפל יש החירות המקצועית להדריך ולכוון את המטופל, ואף להשמיע דברי תוכחה, ביקורת והגות חינוכית. ההשפעה של הפסיכותרפיסט האנליטי היא דידקטית ומתערבת יותר משל המטפל האנליטי המסורתי.

המטפל מתייחס באופן ישיר למשברים ולקונפליקטים השוטפים בהווה, ומודע לכך שעצם קיום שיחה יכול לשמש חוויה מתקנת עבור המטופל. מכיוון שהטיפול הוא אנליטי, יש חשיבות רבה לתובנה השכלית שהמטופל מגיע אליה, אולם הפסיכותרפיה האנליטית אינה מוגבלת בזמן.

קיראו על: טיפול באמצעות פסיכודרמה

פסיכותרפיה קצרת מועד

פסיכותרפיה קצרת מועד תפקידה לענות על צרכים ספציפיים בזמן נתון, ולא לספק ריפוי למשברים היסטוריים. הטיפול הוא קצר ויכול להמשך גם פגישות ספורות בלבד.

לרוב המטופל מעוניין להבריא ולייעל היבט מאוד מסוים באישיותו ולראות הקלה מיידית. המטפל – פסיכולוג, עובד סוציאלי, או מרפא בעיסוק, מתמקד לפיכך בפן הפרגמטי של הטיפול ולא שואף לשינוי דפוסי אישיות של המטופל.

כיצד לבחור בטיפול המתאים?

טיפול פסיכותרפי קצר מועד מתאים למצבים בהם המצוקה היא תולדת נסיבות ייחודיות להווה, ובהם המטופל שואף לחזור לאיזון ולתפקוד תקין במהרה. כאן מוטלת אחריות עצומה על המטפל לגרום למטופל להרגיש בנוח ולרכוש בו אמון מהיר.

יחסי מטפל-מטופל קריטיים לאופיו של הטיפול הקצר, שכן אין זמן רב לבנות את האמון. כאשר המטופל מאופיין מראש בנטייה לעוינות, תחרותיות והתנגדות, לא מומלץ טיפול זה. פסיכותרפיה קצרה מתאימה לבעיות נפשיות קלות.

טיפול פסיכותרפי אנליטי מתאים למטופל שחפץ בתהליך עומק שיוביל לשינוי ממשי בחייו, ולא רק לפתרון לבעיה זמנית. כאן מדובר בטיפול בבעיות "היסטוריות" אצל המטופל – פסיכוגנוזה – ובהפרעות אישיות, כמו הפרעת אישיות גבולית.

ככל שהמטופל בעל יכולת גבוהה יותר לתובנה אינטלקטואלית והכללה מהמופשט אל הפרגמטי, כך עולה הסיכוי להצלחת הטיפול. המפתח להצלחה הוא מוטיבציה לשינוי ממשי, ויכולות חברתיות בסיסיות של יצירת קשר, אמון ולמידה מן הטיפול.

מקורות מידע ומאמרים נוספים בתחום:

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.