דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, דיאטה ותזונה, מחלות ותסמונות, רפואה, תרופות

מזרק אפיפן יכול להציל חיי אדם!

פורסם על ידי eitan ב 23 במאי 2012 – 14:11אין תגובות

האם ידעת כי אנשים הסובלים מאלרגיות קשות נוהגים לשאת עמם מזרק קטן, שנועד למקרים של התקף אלרגיה, בהם עולה צורך לקבל טיפול מהיר לשם הצלת חיים?

על רבים מהמאכלים שאנו קונים כתוב משפט קצר אך חשוב: "עלול להכיל רכיבים אלרגניים". את רובנו, משפט זה לא מעניין, אך בקרב כמעט מ10% מהאוכלוסיה משפט זה יכול להציל חיים.

התקף אלרגי הנו תגובה קיצונית של הגוף לחומר זר. ללא הידע הנכון ואמצעי טיפול מתאימים התקף אלרגיה עלול לסכן חיים ואחד הפתרונות היעילים הוא מזרק אפיפן קטן ושימושי.

מה קורה לגוף שלך בזמן התקף אלרגיה?

תגובה אלרגית Allergic response היא תופעה טבעית של המערכת החיסונית של הגוף כתוצאה מחשיפה לאלרגן, חומר מעורר רגישות. הרבה חומרים יכולים להיות אלרגנים: פריחה של דשא, אגוזים ובוטנים, ארס של דבורים ועוד.

בחשיפה ראשונה לאלרגן מכל סוג הגוף מפתח נוגנדים מיוחדים, Immunoglobulin E  IgE, שיזהו את האלרגן בחשיפה הבאה.

לאחר החשיפה הראשונה הנוגדנים האלו יזכרו את האלרגן הספציפי הזה. בצדם השני של הנוגנדים הם נצמדים לתאים מיוחדים שנקראים תאי פיתום (Mast cells).

בתוך התאים הללו נמצא חומר מיוחד שנקרא היסטמין והוא החומר שגורם להתקף אלרגיה.

בחשיפה חוזרת לאלרגן הנוגדנים נצמדים לחלקיקי החומר. הצמדות זאת גורמת לשחרור של היסטמין מתוך תאי הפיתום. עכשיו כאשר ההיסטמין חופשי במחזור הדם הוא נקלט על ידי קולטנים ספציפיים וגורם לתגובות שונות בגוף האדם.

ההשפעה של ההיסטמין תלויה בכמות וסוג החומר המופרש וכוללת מגוון של תסמינים וסימנים: פריחה, נפיחות וגירוד בעור, עיטוש, נזלת, קשיי נשימה, שיעול, תחושת חנק מתגברת ועוד.

התקף אלרגיה קשה, שנקרא אנפילקסיס (Anaphylaxis) יכול אף לגרום להאטת דופק הלב, ירידה במצב ההכרה ובמקרים קשים מוות.

קיראו בנושא: טיפול טבעי לאלרגיה

התקף אלרגיה כאן ועכשיו: מה עושים?

הטיפול בהתקף אלרגי הוא על ידי הזרקה של סטרואידים. אלו הם חומרים טבעיים אשר מתנגדים לתופעות של ההיסטמין ויכולים למנוע את התדרדרות התסמינים והסימנים שמתפתחים במהלך אנפילקסיס.

ההשפעה שלהם כוללת העלאה של לחץ הדם, הרחבת דרכי הנשימה והורדת הנפיחות. את תרופה זאת ניתן לקבל ע"י גורם מקצועי כמו רופא או פרמדיק או להזריק לעצמך באמצעות מזרק אפיפן (EpiPen).

האפיפן הוא מזרק אדרנלין לשימוש עצמי המכיל טיפול חד פעמי במקרה של התקף אלרגיה קשה. תגובה מהירה של המטופל או המטפל והזרקה של החומר בהקדם יכולה להיות ההבדל בין התקף קל לבין התקף מסכן חיים.

את המזרק ניתן לקבל באמצעות מרשם מאת רופא משפחה, והוא מיועד לחולים אשר ידועים בכך שהם רגישים לחומרים מסויימים ועלולים להיכנס להתקף אלרגי כתוצאה מחשיפה אליהם.

אבחון האלרגיה נעשה על ידי מומחה אלרגיות ובאמצעות בדיקת דם או תבחין עור פשוט. במידה ונקבע שיש למטופל רגישות לבוטנים או דבורים ועוד הוא מקבל לרשותו מזרק "אפיפן" אותו הוא נושא עימו בכל עת.

השימוש במזרק מאוד פשוט וכולל שני שלבים. הורדת ניצרה והצמדה של המזרק לירך. פעולה זאת גורמת לשחרור של אדרנלין לתוך השריר ומונעת את התפתחות האנפילקסיס. מטופלים שחוששים שלא ידעו להתפעל את המזרק בשעת הצורך יכולים להשתמש במזרק דמה כדי להתאמן.

גם בני משפחה וחברים של המטופל שמכירים בבעיה יכולים לסייע לו בהזרקה במידה והוא אינו מצליח לתפעל את המזרק בעצמו בשעת התקף.

מזרק אפיפן וסל הבריאות שלנו

כיום לאחר שנים של מאבק נכלל מזרק האפיפן בתוך סל הבריאות הציבורי וניתן על ידי מרשם של רופא מומחה. מזרק האפיפן הנו תרופה לשעת חירום אך הטיפול הראשוני בהתקף אלרגיה הוא מניעה.

פירוט מרכיבי המזון, אזהרות על מוצרי מזון והקפדה על תזונה נכונה של הסובלים מאלרגיות הם הדרך הטובה ביותר למנוע התקף אלרגי ולשמור את מזרק האפיפן הקטן בכיס.

קיראו בנושאים קרובים:

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.