דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » דיאטה ותזונה, מחלות ותסמונות, רפואה, תרופות

בעיות עיכול Digestive problems

פורסם על ידי eitan ב 29 במאי 2012 – 16:42אין תגובות

אחד מכל 3 אנשים סובל מבעיות עיכול בגלל סיבות כאלה ואחרות. עבור חלקנו, המדובר בבעיות זמניות ויש כאלה הנאלצים להתמודד מול בעיות עיכול לאורך חייהם. מה גואן לבעיות עיכול? איך אפשר להמשיך לחיות ללא סבל מיותר?

בעיות בעיכול שייכות לקבוצה גדולה של בעיות בריאות שמקורן במערכת העיכול, הנגרמות כתוצאה מסיבות שונות, נפשיות ופסיכולוגיות כאחד.

צרבת, גזים, כאבי בטן, עצירות, נפיחות בבטן, מעי רגיז, עוויתות מעיים ושלשולים הם כמה מבעיות העיכול הנפוצות. תפקידה של מערכת העיכול הוא לפרק את המזון אותו אנו אוכלים ולהעבירו לאברי הגוף השונים לצורך תחזוקתם.

בשל מורכבותה הרבה של מערכת זו עלולות להיווצר בה בעיות שונות, הקשורות למגוון גורמים, כדוגמת: הרגלי אכילה לא נכונים, מתח נפשי, אלרגיה ורגישות למזון מסוגים שונים, זיהום חיידקי או סיבות נוספות. הטיפול בבעיות עיכול אלה מתבצע הן ביחס לגורמים והן ביחס למצבו של המטופל.

קיראו בהרחבה: כרסת או צליאק

מערכת העיכול האנושית

מערכת העיכול שלנו כוללת איברים רבים: הפה, בלוטות הרוק, השיניים, צינור השוט, הקיבה, המעי הדק, המעי הגס, הכבד, הלבלב, שלפוחית השתן, פי הטבעת ואיברים נוספים.

תפקידה של מערכת העיכול הוא לפרק את המזון המגיע לגופינו למולקולות של שומנים, חלבונים ופחמימות, שמועברים לאחר מכן באמצעות מחזור הדם אל התאים, נספגים דרך הממבראנות ומספקים להם את הדלק הנחוץ להמשך פעילותם התקינה.

כאמור, בשל מורכבותה של מערכת זו, עלולות להתעורר בה בעיות רבות כתוצאה מנסיבות שונות, החל מקלקול קיבה כתוצאה ממזון מזוהם, דרך צרבות כרוניות, הנגרמות כתוצאה מסוגי מזון שונים וגם מסיבות גנטיות וכלה בבעיות עצירות קשות, הנגרמות גם הן משילוב בין תפריט לא בריא ובין נטייה גנטית.

כמו כן, חשוב לזכור, כי מערכת העיכול היא למעשה מערכת פתוחה, המתחילה בפה ומסתיימת בפי הטבעת. מסיבה זו, חשופה מערכת העיכול לזיהומים שונים, העלולים לגרום לכאבי בטן עזים ולעיתים גם לסלמונלה. רבות מהבעיות המתפתחות במערכת העיכול קשורות למעי הגס.

הצטברות של רעלים מהמזון, חיידקי מעיים מזיקים ומערכת חיסונית חלשה עלולים גם הם לגרום לשורה ארוכה של בעיות, כדוגמת: קשיים בעיכול, כאבי בטן ואפילו לחץ דם גבוה.

לחץ נפשי ידוע כסיבה נוספת הגורמת לשורה של בעיות במערכת העיכול, כשהידועה שבהן היא תסמונת המעי הרגיז.

אבחון ראשוני של בעיות עיכול מתבצע בקופת חולים, על ידי רופא המשפחה שלך, באמצעות בדיקות דם ובדיקות נוספות, המשתנות לפי התסמינים מהם סובל החולה.

כיצד מטפלים בבעיות במערכת העיכול?

הטיפול בבעיות שונות במערכת העיכול תלוי בסוג הבעיה, בהיקפה ובמצבו הבריאותי של החולה.

עם זאת, כמו בכל תחום אחר כך גם במקרה זה, לרוב שילוב של תרופות קונבנציונאליות ייעודיות, שמירה על דיאטה בריאה ותזונה נכונה, פעילות גופנית והפחתת הלחץ הנפשי מוביל לשיפור משמעותי במצב ולעיתים גם להיעלמות מוחלטת של הבעיה.

קיראו בהרחבה על אפשרות לקבל: טיפול פסיכותרפי

לדוגמה, שמירה על תפריט קבוע הכולל ירקות ופירות ומוצרי מזון אחרים, העשירים בסיבים, מונעת התפתחות של עצירות, נפיחות בבטן או גזים. מנגד, מומלץ מאוד לצמצם את צריכת מוצרי המזון המתועשים ובעיקר את אלה המכילים כמות גדולה של שומן רווי.

במקרים בהם בעיות העיכול מוקרן בלחץ נפשי, מומלץ מאוד לשמור על אורח חיים בריא ורגוע יותר, ולהקפיד על פעילות גופנית מתאימה כדוגמת, פילאטיס או סדנאות יוגה לסוגיה, המיטיבות לא רק עם השלד והשרירים אלא גם עם מערכת העיכול והאיברים הפנימיים האחרים.

קיראו עוד בנושאים הבאים:

מחלות של מערכת העיכול
דיאטת אטקינס – ללא פחמימות
הרזיה ללא דיאטה – הכיצד?
נטורופתיה מזון טבעי ואורח חיים בריא

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.