דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, מחלות ותסמונות, רפואה אלטרנטיבית

כאבים באוזן? הכל על דלקת אוזניים!

פורסם על ידי eitan ב 6 ביוני 2012 – 16:19אין תגובות

אחת הבעיות הרפואיות השכיחות והמוכרות ביותר היא דלקת אוזניים. המחלה פוגעת בילדים ובמבוגרים כאחד, ולעיתים גוררת אחריה תופעות לוואי קלות ובמקרים אחרים גם כאב חריף. בכל מקרה, במקרה של רצוי כמובן להקדים ולפנות לקבלת יעוץ רפואי אצל רופא משפחה בקופת חולים.

כאב באוזניים הוא אחד מהכאבים המציקים ביותר. לא משנה אם אתה תינוק, ילד או אדם מבוגר זה לא דבר נעים. חוסר האונים העיקרי נובע מהיעדר היכולת שלנו למקם בדיוק את הכאב שמקורו באוזן ומפריע לנו בתפקוד היום יומי.

לפעמים הכאב באוזן גורם לסחרחורת ואף פוגע בשמיעה. הבנה של כאב האוזניים ומנגנוני דלקת יכולים להסיר דאגה מלבכם ולעזור בהתמודדות עם דלקת אוזניים Ear infection בצורה אחראית ונבונה.

האוזן שלך מבפנים – מבט על מבנה האוזן

האוזן האנושית בנוייה משלושה חלקים עיקריים: האוזן החיצונית או Outer ear היא החלק שכולנו רואים. האוזן שבולטת החוצה או האפרכסת. היא בנוייה מסחוס ועור, פתח לתוך האוזן התיכונה. חלק זה של האוזן הוא החלק שחשוף לעולם החיצוני.

החלק השני הוא האוזן התיכונה Middle ear. מעין תעלה המחברת בין האוזן החיצונית לאוזן הפנימית. בחלק זה נמצאים עצמות השמע ועור התוף.

החלק השלישי היא האוזן הפנימית Inner ear שמכילה את איברי השמע ושיווי המשקל. עצבי השמיעה נמצאים באוזן הפנימית. בין חללי האוזן השונים ובין הלוע יש תעלות אשר מחברות ביניהם ומהוות חלק ממערכת הסינוסים של הפנים.

בעצם האף האוזן והגרון מחוברים אחד לשני במערכת של חללים שעוזרים לשמור על ניקוז נוזלים בין המערכות השונות ומונעים לחץ של נוזלים על האיברים הללו.

כל החללים שיש באוזן ובסביבה מהווים אתרים פוטנציאלים לזיהום ודלקת ולכן דלקת בגרון יכולה לנדוד לאוזן לאף וחוזר חלילה.

ליחצו כאן לצפיה בתמונה מפורטת של מבנה האוזן

האם כל כאב הוא דלקת אוזניים?

לא כל כאב אוזניים מוגדר כדלקת. לעיתים כאב אוזניים יכול לנבוע כתוצאה מהקרנה של כאב ממקומות אחרים אל האוזן.

למעשה, אנשים הסובלים ממיגרנות נוטים להתלונן לעיתים גם על כאבי אוזניים, שאז אין המדובר ברוב המקרים בבעיה דלקתית.

כדי להגדיר כאב אוזניים כדלקת צריכה להיות עדות של נוזל מוגלתי באוזן. אך גם אז התמונה אינה כה פשוטה – לא כל נוזל הוא נוזל מוגלתי.

למשל אחרי שחייה או כתוצאה משינויים בלחץ אוויר יכולים להיות נוזלים באוזניים אך הדבר לא מעיד על דלקת. נוזל מוגלתי הוא נוזל שמכיל חומרי דלקת כתוצאה מפעילות מערכת החיסון כנגד גורם מזהם כמו וירוס או חיידק.

דלקת אוזניים יכולה להופיע באוזן החיצונית כתוצאה משחייה מרובה ולכן נקראת גם Swimmers ear. דלקת מסוג זה לרוב חולפת מעצמה ואינה מצריכה שימוש בתרופות מסוג אנטיביוטיקה או אחרות.

לפי נתונים סטטיסטיים של קופות החולים ומשרד הבריאות, מרבית מקרי דלקת האוזניים שנתקלים בהם ביום יום הם דלקות באוזן התיכונה. הדבר נובע כתוצאה מדלקת של עור התוף או נוזל מוגלתי באזור.

הדבר יכול לנבוע מנוכחות של חיידק או וירוס באוזן או מחסימה של צינור אוסטכיוס המחבר בין האוזן ללוע. צינור זה צר יותר אצל ילדים ולכן יש להם נטייה גבוהה יותר לחסום אותו וליצור דלקת.

סימני הדלקת יהיו כאב אוזניים, נוזל מוגלתי וכמעט תמיד גם חום גבוה. בתינוקות הכאבים עלולים להיות בלתי נסבלים והתינוקות יהיו חסרי מנוחה. הטיפול בדלקת אינו טיפול מסובך אך הוא חשוב כדי למנוע סכנות שנובעות מעצם הזיהום.

לרוב מדובר בניקוז הנוזלים, טיפול בכאב על ידי משככי כאבים ואנטיביוטיקה לטיפול בעומס החיידקי. במידה ואתם סובלים מכאבים עזים וישנה הפרשה מוגלתית מהאוזן יש לפנות לקבלת טיפול רפואי.

לרוב הדלקת תחלוף אחרי טיפול פשוט יחסית וללא סיבוכים.

כפי שציינו, במקרה של חשש מפני דלקת אצל ילדים, עולה הצורך לפנות לסניף קופת חולים או אל רופא ילדים פרטי לבדיקה וטיפול מתאים. כמובן שגם מבוגר הסובל מכאבי אוזניים צריך לפנות לקבלת טיפול רפואי, במידה והכאב מתגבר או לא חולף אחרי 24 שעות ללא טיפול.

קיראו מאמרים בתחומי רפואה נוספים:

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.