דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, טיפולים, מחלות ותסמונות, רפואה, תרופות

קלקול קיבה או הרעלת מזון – מה עושים?

פורסם על ידי eitan ב 25 ביוני 2012 – 16:14תגובה אחת

כולנו זוכרים את ההרגשה הלא כל כך נעימה (בלשון המעטה) שגורם קלקול קיבה. האם יש תרופה שיכולה לרפא קלקול קיבה? איך ומתי מקבלים קלקול קיבה? בואו לקרוא כמה טיפים שיתנו לכם הרגשה קצת יותר טובה…

קלקול קיבה או גסטרואנטריטיס (דלקת קיבה ומעיים) מאפיין קבוצת מצבים רפואיים הנגרמים כתוצאה של זיהום וגורמים לאיבוד תיאבון, בחילות, הקאות, שלשול, התכווצויות ותחושת אי נוחות בבטן או בקיצור – כאבי בטן.

כשאדם סובל מקלקול קיבה הוא מאבד מלחי סודיום ואשלגן יחד עם נוזלי הגוף. אי-איזון במלחים אלה יכול לגרום להתייבשות. קשישים וילדים יכולים להימצא בסכנת חיים כתוצאה מהתייבשות, ולכן יש לדאוג להוביל את הילד / הקשיש לקבלת טיפול רפואי במקרה של קלקול קיבה חריף.

מספר מחקרים בתחומי רפואה שונים מלמדים כי קלקול קיבה הנה תופעה שכיחה ביותר, ולמעשה אחד מכל 7 אנשים לוקה בקלקול קיבה ברמה משתנה לפחות אחת לחודש.

סימפטומים שיכולים להגדיר קלקול קיבה

התסמינים אצל ילדים, כמו גם אצל מבוגרים מופיעים לפתע ועוצמתם תלויה בסוג וכמות של מיקרואורגניזמים או רעלנים של חיידקים שנכנסו לגוף.

התסמינים אצל ילד כמו גם אצל מבוגר הם בעיקר, איבוד תיאבון, בחילה, שלשולים והקאות. כמו כן, חום הגוף עולה מעל 38 מעלות בליווי כאבי שרירים והרגשה כללית של חולי.

קלקול קיבה נגרם בדרך כלל על-ידי מיקרוארגוניזמים המתרבים במים או במזון אחרי שאלה זוהמו בצואה שהכילה את מיקרואורגניזמים עצמם.

זיהומים יכולים לעבור מאדם לאדם אם הסובל משלשול לא רוחץ ידיים אחרי עשיית צרכים. חיידקים נפוצים הגורמים לזיהומים  במערכת העיכול וקלקול קיבה הם אי קולי, שיגלה וסלמונלה.

סיבוכים אפשריים של קלקול קיבה

הסיבוכים הנפוצים כתוצאה מקלקול קיבה הנם: התייבשות וירידה חמורה של לחץ דם כתוצאה מאיבוד נוזלים עקב שלשולים והקאות. קיימת  סכנה של  איבוד מלחי אשלגן בדם (היפוקלמיה) ואיבוד נתרן בדם (היפונתרמיה) החשובים לתפקוד תקין של מערכות בגוף האדם.

האבחנה של קלקול קיבה נעשית בדרך כלל  לפי תסמינים ותחושות כלליות בלבד. אדם יכול להיזכר שמישהו במשפחה סבל מאותם סימפטומים, או שאכל מזון מקולקל בעצמו.

אם מבוגר סובל מתסמינים קשים הנמשכים יותר מיומיים כדאי ללכת לביקור אצל רופא משפחה בקופת חולים. יש לבדוק דגימת צואה במעבדה על לאבחן את רמת תאי דם הלבנים, חיידקים, נגיפים או טפילים.

כאשר התסמינים מופיעים אצל תינוקות עולה חשש כבד להתייבשות. אם הטיטולים של התינוק יבשים או לא רטובים מספיק מספר שעות, עיניו שקועות ו\או תינוק בוכה ללא דמעות וטורגור העור שלו ירוד, יש לפנות מיד לרופא או חדר מיון.

קיראו בהרחבה על: בדיקות דם וערכי נורמה

מה הוא טיפול הנדרש במקרה שקלקול קיבה?

בדרך כלל, הטיפול  המומלץ במקרה של קלקול קיבה הוא שתייה מרובה של נוזלים. גם אם אדם מקיא חשוב לשתות בלגימות קטנות, הואיל ונוזלים מונעים התייבשות ועשויים לסייע בהפסקת ההקאות.

אם הקאות ו\או שלשולים נמשכים זמן רב, או אם אדם מתייבש בצורה קשה, צריך להחדיר לגופו נוזלים ואלקטרוליטים (מלחים) בעירוי תוך- ורידי.

מכיוון שילדים יכולים  להתייבש מהר מאוד, חשוב לתת להם נוזלים עם תערובת נאותה של מלחים וסוכרים.

בשביל לשבור כמה מיתוסים נציין כי: משקאות מוגזים, סוגי תה שונים ומיצי פירות לא מתאימים לילדים הסובלים משלשולים. אם הילד שלך סובל מהקאות קשות רופא ילדים בקופת חולים ישקול מתן זריקה או רישום פתילות.

כשחומרת התסמינים פוחתת, ניתן להוסיף לתזונה מאכלים קלים ולא מתובלים כמו בננות, אורז, דגנים מבושלים וצנימים.

אם דיאטה זו אינה עוצרת את השלשול תוך 24 שעות ואם אין דם בצואה המצביע על זיהום חיידקי רציני יותר אפשר להשתמש במגוון של תרופות ללא מרשם כגון סדיסטל או אימודיום.

הרופאים נמנעים מלתת אנטיביוטיקה גם כשידוע שחיידק מסוים גרם לקלקול קיבה. הסיבה לכך היא שתרופות אנטיביוטיות  עלולות לגרום לשלשול ולהגביר את עמידות האורגניזמים לאנטיביוטיקה.

ניתן להשתמש באנטיביוטיקה אך ורק אם קלקול קיבה נגרם כתוצאה מזיהום על-ידי חיידקי שיגלה, כולרה או קמפילובקטר.

קיראו מידע נוסף בנושאים קרובים:

בעיות עיכול – מדוע הן נגרמות ומה עוד ניתן לעשות בשביל לשפר את איכות החיים
מחלות זיהומיות – לדעת יותר לאבחן ולטפל בזיהומים שתוקפים את גופינו
דיזנטריה – כל מה שחשוב לדעת על מחלת הדיזנטריה

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.