דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » איכות חיים, בריאות, דיאטה ותזונה, כללי

דיאטת רמב"ם

פורסם על ידי eitan ב 8 באוגוסט 2012 – 15:26אין תגובות

גם לפני שמונה מאות שנה, אורח חיים בריא העסיק אנשי רפואה ורוח. הרמב"ם, אחד הראשונים לעסוק ברפואה מונעת בימי הביניים, הקדיש פרק שלם בספרו להרגלי אכילה נכונים. קראו עוד ולמדו על דיאטה והרגלי תזונה נכונים על פי הרמב"ם.

הרמב"ם –רבי משה בן מימון, היה  פילוסוף ,רופא ואיש מדע, אחד הראשונים שהתעסק ברפואה מונעת בימי  הביניים. בספרו משנה לרמב"ם הוא מקדיש פרק שלם להרגלי אכילה נכונים.

דעותיו של הרמב"ם בנושאי בריאות ותזונה נכונה, שנכתבו לפני 800 שנה, מתבררות כיום כמדוייקות ותואמות מחקרים העוסקים ברפואה ומדע. לפי עקרונות דיאטת רמב"ם ,תזונה נכונה מתחילה בנפש – אדם צריך להיות שלם  עם עצמו, שמח ולהמנע מלחצים – כדי שהעיכול יהיה תקין.

עקרונות דיאטת רמב"ם קובעים כי עיכול לא יעיל הוא הגורם לכל המחלות כגון – סכרת, יתר לחץ דם, דלקת פרקים, אלרגיה והשמנה. עיכול תקין לעומת זאת גורם להפרשת פסולת מהגוף פעם עד פעמיים ביום ובכך מונע ירידה בתפקוד המערכת החיסונית ומחלות רבות. הרמב"ם האמין שכל המחלות נובעות מתזונה לקויה או ממזונות מזיקים.

כללים לדיאטה בריאה

דיאטת רמב"ם

דיאטת רמב"ם מתבססת על כמה כללים חשובים – להתחיל לאכול רק אם מרגישים רעבים ולהפסיק לאכול לפני שמרגישים מלאים.

חשוב לדעת כי תחושת השובע מגיעה מהקיבה למוח, רק לאחר כעשרים דקות מהרגע שהתחלנו לאכול. לכן חשוב לאכול לאט וללעוס את המזון היטב.

הרמב"ם האמין כי כדאי מאוד לאכול בישיבה ולהתרכז באכילה עצמה ולשתות בין שמונה לעשר כוסות מים ביום, אך לא לשתות תוך כדי האכילה עצמה.

כמו כן חשוב ללכת לישון רק שעתיים עד ארבע שעות אחרי הארוחה, לצורך עיכול אפקטיבי. הרמב"ם הבין את הקשר בין שינה טובה לבריאות ולכן המליץ על שמונה שעות שינה בלילה.

קראו כיצד משיגים שינה טובה

חשוב גם לעסוק בפעילות גופנית בתדירות שבועית כחלק מאורך חיים בריא ולהימנע מעצירות וגזים. לכן חלב מומלץ רק לאנשים שאינם סובלים מגזים. חלב עיזים מומלץ על פני כל חלב אחר.

מה היא תזונה נכונה לפי הרמב"ם?

אדם שנוטה להזיע רבות וגם להתרגז לעיתים קרובות עדיף שיאכל מאכלים קרים גם בחורף כגון -  דגים ,פרגיות ובשר גדי, פירות טריים – במיוחד פרי הדר, כולל לימונים – וירקות טריים.

אדם רגוע, איטי, הסובל מקור, עבורו תכלול תזונה נכונה, אכילה של מזון חם בחורף, כגון – בשר הודו ,ירקות ופירות מבושלים, אגוזים והרבה תבלינים כמו קינמון.

סדר האכילה חשוב

הרמב"ם מתייחס גם לסדר המאכלים בארוחה – בשר עוף יש לאכול לפני בשר בקר ופחמימות לפני חלבונים, לפי העיקרון שמאכל שהוא קל לעיכול יש לאכול לפני מאכל הכבד לעיכול. מאכלים שבישולם מהיר או מאכלים רכים, נחשבים לקלים לעיכול ויש לאכול אותם קודם.

עוד טוען הרמב"ם שבגיל צעיר אפשר לאכול רק פעמיים ביום אבל בגיל מבוגר חשוב לאכול מעט מאוד אך בתדירות גבוהה יותר. בגיל מבוגר יש להימנע ממאכלים המכבידים על הקיבה כגון אפונה, פול וחומוס.

יש לזכור שעדיף לאכול עגל מאשר פרה כי בשר פרה, על פי הרמב"ם, הוא בשר זקן. חלקים פנימיים כמו כבד וכליות נחשבים לאוכל לא בריא ועדיף להימנע מאכילתם כלל, לא רק במהלך דיאטה.

שימו לב לעונות השנה

דיאטת רמב"ם מתייחסת גם לעונות השנה  – מה כדאי לאכול בקיץ ומה בחורף וממה עדיף להימנע בכל עונה. בקיץ עדיף לאכול מאכלים קרים ולהמעיט בתבלינים; לא לאכול שום, בצל וכמה סוגי לחמים כגון לחמים מקמח מצות. צנון וכרוב ממשפחת הירקות לא מתאימים גם הם לאכילה בעונת הקיץ. בחורף מאכלים חמים עדיפים על מאכלים קרים. חשוב להשתמש בתבלינים ולהימנע מאכילת דגים, בשר, דלעת,פול ועדשים.

למדו גם על: דיאטות מסוכנות

תזונה על פי מבנה גוף

הרמב"ם התייחס גם לתזונה לפי מבנה גוף; הוא טען שאנשים רזים הם חלשים יותר ולכן הם צריכים לאכול מעט אך מספר רב יותר של ארוחות ביום, מאשר אלה בעלי מבנה גוף רחב.

לסיכום – חשוב לזכור שהרמב"ם הדגיש את חשיבות השילוב – נפש בריאה וגוף בריא. הוא האמין שכל המחלות נגרמות מהרגלי תזונה לקויים ומעיכול שאינו יעיל. הרמב"ם האמין ברפואה מונעת, טיפול בכל חולה ובכל מקרה לגופו ללא הכללות ובכוח הרפואי של הטבע. בימינו דיאטת רמב"ם עוזרת לאנשים רבים לשמור על אורך חיים בריא ולהימנע מדיאטות קשות ומזיקות לבריאות.

קראו עוד מאמרים מעניינים בנושא:

שאיבת שומן במקום דיאטה

דיאטת אטקינס

הרזייה ללא דיאטה

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.