דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, מחלות ותסמונות, רפואה

מיאסטניה גראביס – לחיות עם המחלה

פורסם על ידי eitan ב 12 באוגוסט 2012 – 16:37אין תגובות

מיאסטניה גרביס היא מחלה אוטואימונית המתאפיינת בהפרעה במעבר בין העצב לשריר. קראו ולמדו על המחלה, דרכי האבחון והטיפול…

מיאסטניה גרביס (Myasthenia gravis) היא מחלה אוטואימונית הנגרמת כתוצאה מפגיעה במעבר המידע הנוירולוגי בין העצב ובין השריר באזורי הסינפסה. מחלה זו היא הנפוצה ביותר בין שורה של מחלות אוטואימוניות, המתאפיינות כולן בהפרעה במעבר העצבי בין העצב לשריר.

מיאסטניה גראביס

הסינפסה היא אזור החיבור בין תאי העצב השונים או בין תאי עצב לתאי שריר, המשמש להעברת אינפורמציה, כאשר במחלת המיאסטניה גראביס נפגע מעבר המידע וכתוצאה מכך נגרמת חולשת שרירים קשה.

המיאסטניה גראביס גורמת בעיקר לפגיעה בשרירי הפנים ולסימפטומים נלווים, כדוגמת: צניחת עפעפיים, חולשה מוגברת, שרירי בליעה חלשים, שרירי נשימה חלשים ודיבור מהאף. לעיתים נפגעים שרירים גם באזורים נוספים, כדוגמת שרירי הגפיים.

מחלה אוטואימונית זו נגרמת כתוצאה מסיבות שונות, למשל:  פעילות יתר של בלוטת התריס, דלקת פרקים או גידולי תימוס. מבחינה טיפולית, לאחר אבחון המחלה ניתן בהחלט לשלוט בה ולהקל על הסימפטומים השונים באמצעות שיטות טיפול שונות.

גורמים ומאפיינים

מיאסטניה גרביס היא כאמור, מחלה אוטואימונית, הנגרמת כתוצאה של פגיעת מערכת החיסון בחלק השרירי של מעברי הסינפסה.

במרבית המקרים מייצרת מערכת החיסון בטעות נוגדנים כנגד קולטן האצטיל כולין המצוי בשריר. נוגדנים אלה גורמים להרס הקולטנים ולהתפתחות דלקת הפוגעת באזור מעבר המידע בין תאי העצב לתאי השריר הקרוי האזור הפוסט סינפתי.

כתוצאה מתהליך דלקתי זה האצטיל כולין איננו נקלט בתאי השריר, התקשורת עם תאי העצב נחסמת ולבסוף מתפתחת חולשת השרירים.

הסימפטומים האופייניים למיאסטניה גראביס הנם בין השאר: ראייה כפולה, צניחת עפעפיים, הפרעות בדיבור, קשיי לעיסה ובליעה, שינויים בקול, קושי בהחזקת הראש בזקיפות, חולשת שרירי הגפיים, קשיי הליכה, קשיים בשימוש בידיים, קשיים בקימה וסימפטומים נוספים.

במקרים חמורים מלווה המחלה לעיתים גם בפגיעה בשרירי הנשימה.

מבחינת שכיחות, פוגעת המחלה בממוצע בארבעה מתוך כל מאה אלף איש, כאשר שכיחותה בקרב נשים היא גבוהה יותר, ולעיתים קשורה בהגדלה של בלוטת התימוס, המצויה בבית החזה ואחראית להתפתחות תאי הדם הלבנים.

אבחון וטיפול

אבחון מחלת המיאסטניה גראביס כולל לרוב בדיקה נוירולוגית מקיפה הבוחנת את חולשת השרירים ביחס למאמץ. בדיקות דם ובדיקות מעבדה הן כלי חשוב נוסף לאבחון המחלה.

במסגרת זו נבדקת נוכחותם של נוגדנים כנגד קולטן אצטיל כולין, כדוגמת  Anti Acetyl או – Choline Receptor Antibodies  .

רמה גבוהה של נוגדנים אלה בדמו של הנבדק היא אחת האינדיקציות החשובות לנוכחות המחלה. לעיתים, כאשר מחלת המיאסטניה גרביס קשורה להגדלה של בלוטת התימוס, נערכות גם בדיקות הדמיה של בית החזה.

לאחר אבחון המחלה ניתן לבחור בשיטת הטיפול היעילה ביותר, כאשר המטרה היא בעיקרה לדכא את פעילות מערכת החיסון ולצמצם את כמות הנוגדנים התוקפים את הסינפסה. בהתאם לכך, הטיפול המרכזי במחלה כולל נטילת תרופות הגורמות לדיכוי מערכת החיסון, כדוגמת סטרואידים או תרופות ציטוטוקסיות.

במקרים בהם תוקפת מחלת המיאסטניה גראביס את הסינפסות כתוצאה מפעילות בלוטת התימוס, בעיקר בקרב נשים צעירות, כולל לעיתים הטיפול כריתת בלוטת התימוס.

צוות האתר מאחל לכם רפואה שלמה!

קראו על עוד מחלות אוטואימוניות:

פסוריאזיס – חשיבות האבחון

קרוהן – פגיעה במעי הדק

צליאק – תסמינים וטיפול

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.