דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » איכות חיים, בריאות, יופי וטיפוח, מחלות ותסמונות

עיוורון צבעים או Color blindness

פורסם על ידי eitan ב 3 בספטמבר 2012 – 15:19אין תגובות

עיוורי צבעים לא בהכרח רואים את העולם בשחור לבן, אבל הם בהחלט רואים את העולם בגוונים אחרים! אז מה היא המשמעות האמיתית של עיוורון צבעים? איך מאבחנים ואיך מתמודדים מולו?

10%- 4% מהאוכלוסייה סובלים מלקות בראיית צבעים. על אף שמדובר בפגם מולד, אחוז ניכר מהסובלים מראיית צבעים חריגה כלל אינם מודעים לבעיה. לפי מחקרים שנעשו לאורך השנים בעולם המערבי, הרבה יותר גברים סובלים מלקות בתפיסת הצבעים ביחס לנשים.

איך מזהים את הלקות? מי סובל ממנה במיוחד? איך מזהים? איך זה משפיע על שגרת החיים? ולמה האבחון חשוב כל כך? בואו לקרוא ולדעת הכל על Color blindness או color vision deficiency…

מהו למעשה עיוורון צבעים?

עיוורון צבעים הוא ליקוי באופן בו אנו מבחינים בצבעים ומתאפיין בחוסר היכולת להבחין בין צבעים שונים שמרבית האנשים מבחינים ביניהם. עיוורי צבעים מתקשים בדרך כלל באבחנה בין הצבעים אדום, ירוק וכחול, ולעיתים נדירות בלבד לא מבחינים בצבעים כלל.

חשוב להבין כי עיוורון צבעים יכול להיות תסמין בודד אצל אדם שראייתו תקינה, או אחד מתסמינים שונים של לקות ראייה.

עיוורון צבעים נגרם כתוצאה מפגם בתאי המדוכים של העין, אותם תאים, הממוקמים במרכז הרשתית, מכילים פיגמנטים הרגישים לאחד משלושת הפסים של אורכי גל כחול, אדום או ירוק,  ומשמשים להבחנה בין צבעים וגוונים.

כאשר המדוכים אינם מתפקדים, נפגמת יכולת האבחנה בין צבעים. עיוורון צבעים יכול לנבוע מפגם תורשתי או להיגרם בעקבות מחלה ברשתית או עצה הראייה.

מה השכיחות של עיוורון צבעים ומי חשוף ללקות במיוחד?

עיוורון צבעים הוא לקות נפוצה מאוד. שיעור האנשים המתקשים להבחין בין צבעי יסוד נע בין 4%-10% ומשתנה מאוכלוסייה לאוכלוסייה.

בקהילות קטנות ומבודדות שיעור עיוורי הצבעים עלול להיות גבוה יחסית. לקות בתפיסת צבעים נפוצה הרבה יותר בגברים מאשר בנשים, ובעוד כ-8% מהגברים לוקים אחד מסוגי עיוורון הצבעים, שיעור הנשים עיוורות הצבעים הוא רק כ- 0.4%. הסיבה לכך נעוצה בעיקר בעובדה שהמדובר במחלה תורשתית בעיקרה, ורצסיבית.

הגן האחראי ללקות נמצא בכרומוזום ה-X אשר נמצא פעם אחת אצל גברים (XY) ופעמיים אצל נשים (XX) וכך, בעוד קבלת כרומוזום X פגום אצל הגבר תעורר את המחלה בוודאות, קבלת כרומוזום פגום יחיד אצל האישה יהפוך אותה נשאית בלבד.

לא כולם רואים רואים אותו דבר – סוגים של עיוורי צבעים

ישנם סוגים שונים של לקויות, שונות בדרגת הקושי וברמת השכיחות:

עיוורון צבעים מוחלט
(אכרומאטיה) – מאפיין אנשים שברשתית העין שלהם אין מדוכים (תאים קולטי צבע) פעילים ולכן אלה אינם רואים צבעים. עיוורון צבעים מוחלט מאופיין גם בסנוור בתנאי תאורה חזקה, ופגימה בחדות הראייה.  סוג זה של עיוורון צבעים נדיר ביותר ופוגע בערך באחד מתוך 300,000 בני אדם.

עיוורון צבעים מונוכרומאטי – מאפיין לקות בה רק סוג אחד מתוך שלושת סוגי המדוכים הינו פעיל. ראיית הצבעים מופחתת לממד אחד והלוקים בעיוורון צבעים מסוג זה אינם רואים צבעים, אלא יכולים להבחין רק בשחור, בלבן ובגוונים שונים של אפור.

עיוורון צבעים דיכרומאטי – זוהי לקות מתונה המאופיינת בשני סוגים של מדוכים פעילים, ואילו הסוג השלישי אינו פעיל. כלומר, אחד מהפיגמנטים חסר והצבע מופחת לשני ממדים.

במצב זה מספר אפשרויות:

עיוורון צבעים לאדום-ירוק (Deuteranopia / Deuteranomaly) חוסר בקולטנים הירוקים ברשתית גורם ללקות בהבחנה בין אדום לירוק.

עיוורון צבעים לאדום (Protanomaly / protanopya) חוסר מוחלט של הקולטנים האדומים ברשתית גורם לאובדן רגישות לאדום.

עיוורון צבעים לכחול-צהוב (Tritanopia / Tritanomaly) חוסר מוחלט של הקולטנים הכחולים גורם ללקות בהבחנה בין כחול לצהוב.

איך תדעו אם אתם סובלים מעיוורון צבעים?

ליקויים בראיית צבעים מאובחנים באמצעות "מבחני עיוורון צבעים" – לוחות צבע מיוחדים בהם הנבדק נדרש לזהות תבנית. המבחן הנפוץ ביותר הוא מבחן אישיהארה Ishihara המכיל תרגילים שונים, בהם מוצגים סימנים (לרוב ספרות) המורכבים מנקודות בצבעים שונים.

הנבחן מתבקש לזהות מהו המספר המופיע בתמונה תוך 5 שניות. כאשר זוהה המספר, עוברים ללוח בדרגת קושי גבוהה יותר. אדם שאינו סובל מלקות בראיית צבעים לא יתקשה להבחין בסימן המוצג, אך אדם הלוקה בעיוורון צבעים יתקשה לזהות את המספר.

לפי הצבעים המופיעים על הלוחות, יוכל רופא העיניים לזהות באיזה סוג של לקות בזיהוי צבעים סובל הנבדק.
יש לציין כי מבחנים אלה מדויקים רק כאשר מבוצעים בתנאי תאורה תקינים – תאורה של כחול לבן המחקה את אור השמש.

איך מטפלים בעיוורון צבעים?

לעיוורון צבעים לא קיימים טיפולים או תרופות, אולם קיימות דרכים בהן ניתן לפצות על הלקות:

הרכבת עדשות מגע צבעוניות – עדשות ייעודיות לעיוורון צבעים עשויות לעזור בהבחנה בין צבעים, אולם אינן מספקות ראיית צבעים נורמאלית לחלוטין ועלולות לגרום לעיוותים בראייה.

הרכבת משקפיים מונעי סנוור – אנשים עם עיוורון צבעים מבחינים בצבעים טוב יותר בתנאי סנוור נמוכים.

חיפוש סימנים -  במקום צבעים, יכולים אנשים עיוורי צבעים לחפש סימנים אחרים שיסייעו להם להתמצא ולתפקד באופן תקין. למשל, במקום לזהות את הצבעים ברמזור, ניתן לזכור את סדר הצבעים, ובהתאם למיקום האור הדולק לדעת מתי לחצות את הכביש.

שגרה והתמודדות יום יומית

ישנן דרגות שונות של ליקוי בראיית צבעים חלקן קלות, וחלקן חמורות יותר. אנשים הסובלים מליקויים קלים, לומדים לצרף צבעים עם אובייקטים מסוימים ובדרך כלל יהיו מסוגלים לזהות את הצבעים (גם אם לא להעריך אותם כראוי), ולא נתקלים בבעיות תפקודיות.

לעומת זאת, עיוורון צבעים בצורותיו החמורות יותר, עלול להשליך באופן מעשי על שגרת היומיום של הסובלים ממנו: עלול להשפיע על יכולות לימודיות וכישורי הקריאה, יכול למנוע עיסוק במקצועות מסוימים הדורשים הבחנה בין צבעים, יכול למנוע פעולות שגרתיות כמו חציית עצמאית של כבישים או נהיגה.

קיראו בהרחבה על: לקויות למידה

אם אין טיפול מדוע חשוב לאבחן?

אבחון של עיוורון צבעים נועד בעיקר על מנת לעורר אצל האדם הסובל ממנו את המודעות לליקוי, לסווג את הליקוי והמגבלות הנובעות ממנו, ולאפשר לעיוורי הצבעים לרכוש כלים להתמודד עם המגבלות.

האבחון חשוב במיוחד בגילאים צעירים – גילאי גן וביה"ס, ומסייעים למנוע את התסכול הנובע מחוסר היכולת של הילד לבצע משימות ומטלות מסוימות. צבעים משמשים פעמים רבות כלי דידקטי, והורים המודעים לבעיה יוכלו, בשיתוף הצוות החינוכי, לסייע לילד לפתח אסטרטגיות אחרות לביצוע משימות.

קיראו עוד בנושאים קרובים:

- בדיקת ראיה אצל רופא עיניים – אבחון לקויות ראיה לסוגיהן
- טיפול עיניים – באופן פרטי או באמצעות קופת החולים שלך
- מדריך להסרת משקפיים בלייזר – השיטות, הטיפולים, האפשרויות והמחירים
- הילדים חוזרים לבית הספר – כמה דברים שחשוב לכל הורה לדעת…

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.