דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » איכות חיים, בריאות, בריאות האישה, רפואה

לנשים בלבד: על כאבי מחזור

פורסם על ידי eitan ב 4 באוקטובר 2012 – 13:30אין תגובות

אחת התופעות הרפואיות הנפוצות ביותר אצל נשים בגיל הפוריות מוכרת בשם כאבי מחזור. כאב שכמעט כל אישה סובלת ממנו, בעוצמה ובתדירות משתנה. למה אנחנו סובלות מכאבי מחזור? מה אפשר לעשות ואיך אפשר להתגבר על הכאב ולחיות טוב יותר?

חלק גדול מהנשים סובלות מכאבים בעוצמה משתנה במהלך ימי המחזור החודשי, בכל חודש לאורך כל תקופת הפוריות. כל אישה הסובלת מכאבים אלה יודעת עד כמה זה לא קל.

מקורם של כאבי המחזור, הקרויים בהגה הרפואית "דיסמנוראה ראשונית", הוא בהתכווצות הדופן השרירית של הרחם, והם ביטוי נוסף למחזוריות העוברת על גוף האישה בתקופת פוריותה.

לרוב מורגשים כאבי המחזור בחלקה התחתון של הבטן ולעיתים הם מתפשטים לכיוון הירכיים ואזור הגב. עוצמתם של הכאבים משתנה מאישה לאישה וגם ממחזור אחד למשנהו.

אין הרבה חוקיות בכל הנוגע לעוצמה ולתדירות הכאבים – יש נשים שסובלות מאד ויש כאלה שכמעט ואינן מרגישות כל שינוי פיזי בתקופת הווסת.

במרבית המקרים ניתן להקל על כאבי המחזור ואף להעלימם לחלוטין באמצעות נטילת משככי כאבים ללא מרשם רופא.

שמירה על אורח חיים בריא ומאוזן תורמת גם היא לשיפור ניכר בסימפטומים האופייניים להופעת הווסת החודשית, כולל כאבי המחזור.

עם זאת במקרים בהם כאבי המחזור הם חזקים מאוד, חשוב ביותר לפנות לרופא על מנת לשלול קיומה של בעיה רפואית אחרת ולקבל טיפול מתאים.

סיבות וגורמים לכאב שלך

כאבי מחזור מופיעים במרבית המקרים כמה ימים בסמוך לדימום הווסת או עם תחילתו. כאבים אלה נמשכים לרוב בין 12 ל-24 שעות ועוצמתם גדלה ככל שעוצמת הדימום גדלה, כאשר במקרים מסוימים עלולים הכאבים להמשך גם כמה ימים.

הסיבה לתופעת כאבים אלה קשורה, כאמור, להתכווצות שריר הרחם. למעשה, מחזור הווסת והכאבים המתלווים אליו הם כתוצאה של תהליך הביוץ, שהסתיים ללא קליטת ביצית מופרית ברחם וללא הריון.

רירית הרחם שהכינה עצמה לקראת קליטת הביצית מתפרקת ונושרת החוצה דרך הנרתיק כדימום. נשירת הרירית גורמת להתכווצות הרחם, לירידה באספקת החמצן לאזור ולשחרור חומרים מעוררי כאב.

עם חלוף ההתכווצויות ברחם שלך חולף גם הכאב. מחקרים רפואיים גילו כי כ-75 אחוזים מהנשים הצעירות סובלות מכאבי מחזור, כאשר בקרב נשים בוגרות יותר או נשים שילדו לרוב חלה הטבה בעוצמת הכאב ובשכיחותו.

כאב המחזור מופיע בחלקה התחתון של הבטן, לעיתים מתפשט לירכיים ולגב התחתון ועוצמתו משתנה מאישה לאישה. ישנן נשים הסובלות מכאבי כה עזים, שאינם מאפשרים להן לתפקד בגלל התקפי כאב קיצוניים.

במידה וקיים אצלך חשד או חשש כי כאבי המחזור שלך נובעים מסיבות אחרות, רופא המשפחה יפנה אותך לבירור רפואי מעמיק יותר הכולל בין השאר בדיקות דם, בדיקות הדמיה כמו אולטרסאונד,  CT או MRI.

סביר מאד כי אם קיימת בעיה פנימית כלשהי, הגורמת להופעת הכאבים, במסגרתן של הבדיקות הנ"ל ניתן יהיה לאבחן אותה ולהמליץ על טיפול מתאים.

טיפולים נפוצים למניעה והתמודדות עם כאבי המחזור

במרבית המקרים ניתן להקל על כאבי המחזור באמצעות נטילת משככי כאבים, כדוגמת: אקמול, טיילנול, אדוויל, נורופן ועוד מגוון רחב של משככי כאבים שאינם מצריכים מרשם רופא.

בעת הצורך ניתן גם ליטול גלולות למניעת הריון, המובילות להקלה משמעותית בכאבי המחזור. שכן, גלולות אלה מכילות את ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון, הגורמים להיווצרות שכבת רירית דקה מהרגיל ולהפחתה משמעותית בהתכווצויות הרחם.

כמו כן, ניתן להקל על כאבי המחזור ועל סימפטומים אחרים המתלווים אליו בשיטות נוספות. הקפדה על פעילות גופנית כדוגמת: הליכה, רכיבה על אופניים ושחייה גם בימי המחזור מביאה להקלה משמעותית בכאבים.

גם תרגול יוגה מקל על עוצמתם של כאבי המחזור. כרית חימום, קומפרסים חמים על הבטן, מקלחת חמה או אפילו אמבטיה עשויים גם הם להרגיע מאוד ולהפיג את הכאב.

מכשיר TENS Transcutaneous  electronic nerve stimulation , המשמש לרוב להקלת כאבי הצירים בזמן לידה, מקל גם הוא על כאבי המחזור.

עם זאת, במקרים בהם אמצעים אלה אינם מועילים וכאבי המחזור הם עזים במיוחד, חשוב מאוד לפנות אל רופא המשפחה בקופת חולים או אל גניקולוג פרטי לצורך ביצוע בדיקות מקיפות יותר.

ישנם מקרים שבהם כאבים עזים עלולים להעיד על בעיה חמורה יותר, המצריכה טיפול מתאים, כדוגמת התפתחות שרירני רחם או דלקת זיהומית באגן, ואלה יאובחנו רק על ידי ביצוע בדיקות רפואיות מקיפות.

מידע רפואי נוסף בנושא:

רפואת נשים – מה מציעות קופות החולים בתחום הגניקולוגיה
קלקול קיבה – הסיבה #1 לכאבי הבטן שלך…
איקקלומין – את צריכה לדעת הרבה יותר!
דלקת בדרכי השתן – אבחון וטיפול בדלקת הנפוצה

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.