דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

מחלת שחמת הכבד cirrhosis

פורסם על ידי eitan ב 11 במאי 2009 – 16:49תגובה אחת

מהי מחלת שחמת הכבד? זוהי מחלה כרונית שפוגעת במבנה רקמות הכבד. במהלך המחלה נפצעות רקמות הכבד והופכות לריקמה צלקתית וחסרת גמישות. כך, נפגעת פעולתו של הכבד.

מחלה זו מתפתחת באיטיות ולעיתים לאורך שנים, ותתפתח עד כדי הפסקה מוחלטת של כל תפקודי הכבד בגוף. שחמת הכבד הינה מחלה שניתן להאט אולם את הנזק שכבר נגרם לרקמות הכבד לא ניתן לבטל.

מהו הכבד ומה תפקידו בגוף?

הכבד הינו בלוטה שמשקלה אצל אדם בוגר כ – 1.5 ק"ג. הוא ממוקם מעל כיס המרה, בחלק העליון הימני של הבטן.

תפקידו העיקרי של הכבד הוא לסנן את הדם מחומרים רעילים ולנטרל חומרים רעילים (כמו אלכוהול, ניקוטין, ושאריות מתרופות שנצרכות) על ידי שינוי המבנה הכימי שלהם.

עוד, אחראי הכבד על פעילות מטאבולית עניפה, כמו הרכבה ופירוק של חומרים תזונתיים לחומרים אחרים (למשל, הכבר אחראי על פירוק פחמימות והפקת גליקוגן, ועוד). בכבד גם נוצרים חלקים ממיצי המרה.

מהם הגורמים לשחמת הכבד?

שחמת הכבד ידועה כסיבוך אופייני להפטיטיס B או הפטיטיס C, או בשמן הנוסף דלקת כבד נגיפית B או C.

כמו כן, גורם משמעותי לשחמת הכבד הינו אלכוהוליזם, או צריכה מוגזמת של אלכוהול שפוגעת ביכולת תפקודו של הכבד.

עוד, עשויים לגרום לשחמת הכבד תורשה, תזונה לקוייה וצריכת רעלים כמו תרופות, משקאות חריפים, ועוד, מחלות כשל חיסוני, וכיוצא באלה.

סימפטומים של שחמת הכבד

שחמת הכבד הינה מחלה א-סימפטומטית, כלומר, שלביה המוקדמים של המחלה אינם באים לידי ביטוי בסימפטומים פיזיולוגיים שקל לזהות.

עם זאת, ככל שהמחלה מתפתחת חלה פגיעה גוברת והולכת בתפקוד הכבד, אז ניתן יהיה לשים לב לירידה משמעותית בתיאבון ובעקבותיה ירידה במשקל, בחילות, עייפות ולעיתים התנפחות של הבטן, התנפחות של הגפיים התחתונות, ועוד.

מן הסימפטומים החריפים יותר של שחמת הכבד נוכל למצוא הפרעות בקרישת דם, צהבת, ודימומים ספונטאניים.

אבחון שחמת הכבד

כאשר כבד נגוע במחלת שחמת הכבד הוא הופך מוגדל וקשה למגע, גם בטרם צצו סימפטומים של המחלה (שכאמור, נוטים להופיע בשלב מאוחר ומתקדם שלה).

על כן, ניתן לזהות או לכל הפחות לפתח חשד בקיום שחמת הכבד אצל חולה, רק על ידי מישוש הבטן על ידי רופא או מטפל בקיא.

דווקא בשלב מתקדם של המחלה ולאחר שהופיעו סימפטומים שלה, שמקלים על זיהוי המחלה, מקובל לראות אצל החולים בשחמת הכבד התכווצות של הכבד והגדלה של הטחול.

אבחון חמת הכבד יכול להיעות על ידי בדיקת דם (בחיפוש אחר אנזימים בדם המעידים כי הכבד פגוע), או בדיקת שתן לבחינת רמת הפיגמנט בילירובין שצפוי להופיע ברמות גבוהות בשתן באם תפקוד הכבד כושל.

עוד, ניתן לזהות שחמת הכבד בבדיקת אולטראסאונד, MRI או CT שבמהלכן ניתן לראות את הכבד, וכן ניתן לערוך ביופסיה של הכבד – בדיקה שבמהלכה נלקחת דגימה מריקמת הכבד והיא מזהה בוודאות את מצב שחמת הכבד בגוף החולה, אם ישנה.

טיפול בשחמת הכבד

ראשית, חשוב להבין כי איבחון מוקדם של המחלה הינו קריטי מפני שאת הרקמות שניזוקו והצטלקו לא ניתן לרפא או לכרות.

מה שניתן לעשות הוא לטפל במחלה על מנת למנוע הסתבכות נוספת שלה והפחתות נוספות בפעילות הכבד.

אם הסיבה לשחת הכבד הינה צריכת אלכוהול מוגזמת יש להפסיק לאלתר את השימוש באלכוהול. אם הגורם למחלה הינה מחלה אחרת ברקע (למשל הפטיטיס), יש לטפל במחלה.

כדאי להפחית ואף להימנע מנטילת תרופות מפני שתפקוד לקוי של הכבד יפגע ביכולת הגוף להפטר מרעלים ומעודפים של חומרים הניתנים על פי רוב בתרופות.

לכן, נטילת כל תרופה שהיא, אפילו הפשוטה והיום יומית ביותר, כדאי שתיעשה בהיוועצות עם הרופא המטפל.

המלצות נוספות למתמודדים עם שחמת הכבד

בשל חשיבות הכבד למערכת החיסונית ותפקידו החשוב בסינון והשלכה של עודפים ורעלים מן הגוף, הכבד ממלא תפקיד בלוחמה בזיהומים ונגיפים שונים.

לכן בעת שהכבד מתפקד באופן שאינו מיטבי, מומלץ שלא להתרועע עם אנשים חולים, להימנע מביקורים בבתי חולים, ולהשתדל עד כמה שניתן לשמור על הבריאות ולהימנע מחשיפה למחלות.

ובדומה להרבה מחלות אחרות, חשוב להקפיד על תזונה בריאה, להימנע מעישון או מצריכת סמים וחומרים נרקוטיים אחרים, להימנע מצריכה מוגזמת של קפאין, ליטול תוספי תזונה מומלצים, וכיוצא בזה.

במחלת שחמת הכבד מקובל לראות ירידה במשקל ולכן תפקיד התזונה חשוב במיוחד – חשוב לצרוך דיאטה עתירת חלבונים, פחמימות מורכבות, חומרים מזינים, על פי המלצת איש מקצוע.

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.