דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

לדעת יותר על תסמונת הורנר Horner Syndrome

פורסם על ידי eitan ב 30 באוקטובר 2012 – 16:01אין תגובות

תסמונת הורנר או Horner Syndrome, הקרויה גם בשם שיתוק אוקולו סימפתטי, היא תסמונת קלינית המתפתחת כתוצאה מפגיעה במערכת העצבים הסימפתטית ומלווה בתסמינים שונים כדוגמת צניחת עפעף, כיווץ או הרחבת אישונים ולעיתים גם פגיעה במנגנון ההזעה בפנים או במחצית מהגוף.

מערכת עצבים סימפתטית היא חלק בלתי נפרד ממערכת העצבים האוטונומית, הפועלת בעיקר במצבי חירום או לחץ ומכינה את הגוף לקראת לחימה או בריחה. במקרים של תסמונת הורנר תפקוד אחת העיניים איננו תקין כתוצאה ישירה מפגיעות שונות במערכת הסימפתטית, למשל גידול צווארי או אוטם בגזע המוח.

לעיתים נדירות הסיבות להתפתחות התסמינים אינן ידועות. מבחינה רפואית היא איננה מזיקה לבריאות או פוגעת בראייה ולכן איננה מצריכה בדיקת ראייה.

לרוב מעידה התסמונת על בעיה חמורה יותר שחשוב לאתרה באמצעות בדיקות שונות על מנת לתת טיפול מתאים.

סימפטומים ומאפיינים

תסמונת הורנר נגרמת כאמור מפגיעה בעצב הסימפתטי האחראי על הרחבה או הרפיה של אישון העין בחושך ושולט גם על השריר הגורם לעפעף להיפתח. לרוב פגיעה בנוירון הראשון או השני שבסמוך להיפותלמוס עלולה גם היא לגרום להתפתחותה.

במצבים של תסמונת הורנר נעשה האישון בצידן האחד של הפנים לקטן יותר והעפעף שמעליו צונח מעט כלפי מטה. לעיתיםהיא תלווה בסימפטומים נוספים כדוגמת היעדר תגובה לאור.

סימפטומים נוספים אפשריים הם עין שקועה ולחמית אדומה, הלחמית היא קרום שקוף העוטף את חלקה הלבן של העין ואחראי בין השאר על ייצור הדמעות. במצבים חמורים יותר לעיתים תגרם הזעה מופחתת במחיצת מהגוף או הפנים.

לחצו לקריאה מורחבת על טיפולי עיניים

תסמונת הורנר שהתפתחה כתוצאה מפגיעה מהילדות גורמת לעיתים להבדלים בין צבען של שתי העיניים. עם זאת היא איננה נגרמת כתוצאה מפגיעה בעין אלא כתוצאה מפגיעה באזור כלשהו לאורך מסלול המערכת העצבית הסימפתטית.

מסלול המערכת העצבית הסימפתטית מתחיל במוח, ממשיך משם אל חוט השדרה וממנו אל הצוואר ואל סיבי העצב הסמוכים לעורק הקרוטידי, שהוא העורק הראשי המספק דם למוח.

משם חוזרת המערכת למוח וממנו אל חלקה האחורי של העין ואל השרירים המרחיבים את האישון. בהתאם לכך, עלולה התסמונת להתפתח כתוצאה מפגיעה בכל אחד מחלקי המערכת.

דימום מוחי, גידול בבית החזה, טרשת נפוצה, גידול בריאה, אוטם בגזע המוח או ליקוי של מערכת אוטואימונית עלולים גם הם לגרום להתפתחותה. לעיתים עלולה תסמונת הורנר להיות גם מולדת.

זקוקים לטיפול רפואי דחוף? לחצו כאן

תהליך האבחון

לרוב מבוצע האבחון הראשוני של תסמונת הורנר והגורמים לה על ידי רופא נוירו-אופתלמולוג באמצעות שימוש בטיפות ייחודיות. טיפות אלה מסייעות לאבחון התסמינים וגם לאיתור מיקום הפגיעה.

לאחר בדיקת אבחון זו לעיתים נדרשות בדיקות הדמיה נוספות שמסייעות באיתור מדויק יותר של מקום הבעיה. לרוב נעשה שימוש בבדיקת MRI (אם.אר.איי) המאפשרת בחינה מדוקדקת של האיברים והחלקים השונים לאורך מערכת העצבים הסימפתטית. לאחר איתור מקום הפגיעה ניתן לבצע בדיקות ייעודיות נוספות ולבחור בטיפול או בסדרת הטיפולים המתאימים.

צוות האתר מאחל לכם רפואה שלמה!

רכזנו עבורכם מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם:
איזה מחלות תורשתיות קיימות וממה הן נגרמות?
המדריך המלא למחלות גנטיות
קראו כל מה שחשוב לדעת על ניתוח הרמת עפעפיים
לחצו למידע מקיף על טיפול תרופתי

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.