דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » טיפולים, רפואה, תרופות

הורמון גדילה Growth Hormone

פורסם על ידי eitan ב 25 בינואר 2009 – 12:57אין תגובות

מהו למעשה הורמון גדילה? או בשמו המקצועי סומאטרופין (Somatropin) – הינו הורמון פפטידי, כלומר סוג של חלבון, אשר מופרש מבלוטות במח הנקראות יותרת המח. תפקידה של יתרת המח הוא להפריש הורמונים לדם לאיברים מרוחקים.

תפקידו של ההורמון הוא בין הייתר, לדאוג לוויסות של ייצור החלבונים בגוף ולגרום להמרצת צמיחת העצמות בגופם של ילדים. הסומאטרופין – Growth Hormone מופרש בגוף האדם לכל אורך שנותיו, כאשר, החל מגיל 21 לחיי האדם, כמות ההורמון המופרשת מתחילה לרדת, ורמת הורמון הגדילה יורדת בכל שנה יותר ויותר.

הורמון הגדילה אחראי על תפקודים רבים ומגוונים בגוף האדם. כאמור, הוא אחראי על וויסות החלבונים בגוף, על הקטנת מסת השומן והרחבת מסת השריר בגוף. הורמון הגדילה עוזר בספיגת הגלוקוז בשריר ובין הייתר אחראי גם על ההתפתחות המינית, תפקוד הלב והכליות. הורמון הגדילה אף מסייע למערכת החיסונית של הגוף, ולו השפעה גם על הזיכרון, בייחוד לטווח ארוך.

מחסור בהורמון גדילה במהלך גדילת ילדים

היעדר הורמון גדילה או מחסור בו יוביל לבעיות רבות – אצל ילדים עלולה להתרחש פגיעה בהתפתחותם הטבעית, בגובה הילד, בהתפתחות המינית וכן הלאה. אצל מבוגרים, היעדר רמות נורמליות של הורמון גדילה יגרום לבעיות גופניות ואוליו אפילו מחלות כאלה ואחרות.

כיום, לאחר שנים של מחקר ופיתוח גנטי (מאז 1986), קיימת אפשרות לקבל סומאטרופין (Somatropin) באופן מלאכותי – בצורת תרופה, מה שמצריך קבלת טיפולים חוזרים ונשנים, בדרך כלל באמצעות הזרקה לגוף.

ישנה חשיבות רבה לאבחון המטופל במקרים של צורך בנטילת הורמון גדילה ממקור חיצוני – במקרים בהם אין בקרה על מצבו של המטופל ותהיה בגופו כמות גדולה או קטנה מידי של ההורמון – עלול לגרום נזק רב.

שימושים נוספים: רזון קיצוני (אובדן משקל חריף) הנובע ממחלת האיידס, רזון קיצוני הנובע ממחלת הסרטן.

אתרי מידע בנושא: הורמון גדילה לילדים (דוקטורס) או באתר גלגול: הורמון גדילה

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.