דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

מרגישים צרבת Heartburn או pyrosis – מדריך על צרבת

פורסם על ידי eitan ב 12 במאי 2009 – 11:55תגובה אחת

לא נעים אבל חשוב לדעת – צרבת היא תחושת צריבה או אפילו כאב בבית החזה. תחושות אלה מלוות לעיתים בחזרת תוכן הקיבה אל הפה ממש או, לעיתים תכופות יותר, רק בתחושת חמיצות בפה.

בשל תחושת המועקה האופיינית בבית החזה קיבלה צרבת את הכינוי הלועזי "heart burn". שמות לועזיים רשמיים יותר לתופעה הם  Hyperacidity ו  Gastroesophageal Reflux Disease.

המועקה על בית החזה עשויה להיות כה חריפה עד כי אצל הסובלים מהתקף שכזה עולה לעיתים החשש כי מדובר באירוע לבבי.

סימפטומים אלה נגרמים בשל חזרה של תוכן הקיבה אל צינור הוושט, צינור המוביל את המזון מהפה אל הקיבה. דופן הקיבה מוגן באופן טבעי מחומציות מיצי העיכול המצויים בה (כמו כן, שוב בשל חומציות מיצי העיכול, רקמות דופן הקיבה מתחדשות בקצב מוגבר).

בין הקיבה, המוגנת מן החומציות, והוושט, אשר אינה מוגנת, קיים שריר טבעתי (שריר סוגר הוושט). שריר זה אחראי על האטימה הדרושה על מנת למנוע דליפה חזרה מן הקיבה אל הוושט.

תחושת הצרבת חלה כאשר מתרחשת בכל זאת חזרה כזו של תוכן הקיבה אל הוושט.

חזרה שכזו עשויה לקרות כתוצאה ממספר גורמים אשר יפורטו בהמשך. מגע של החומצה מתוכן הקיבה עם רקמות אשר אינן מוגנות מפניה, כפי שמוגנות רקמות דופן הקיבה, יגרום ל"כוויה" וזה מקור הכאב והתחושות הבלתי נעימות שלהן אנו קוראים "צרבת".

הסיבות לתופעת הצרבת

כאשר הכול מתנהל כשורה אין אפשרות לחומציות מתוכן הקיבה לחזור ולעלות במעלה הוושט תודות לאותו שריר טבעתי.

מובן שפגם בתפקודו של השריר יגרור בהכרח צרבת ואף צרבת כרונית אך קיימים מצבים בהם גם שריר סוגר וושט תקין לחלוטין לא יוכל לשאת בעומס ויאפשר דליפה חזרה מן הקיבה לוושט.

לחץ יתר על הקיבה עשוי להיווצר במהלך הריון, כתוצאה ממשקל יתר או בקע סרעפתי. כמו כן צריכת מאכלים היוצרים עומס על הקיבה ומאריכים את זמן העיכול (מאכלים שומניים, מטוגנים, מתובלים, חריפים או חומציים) מגבירים את הסיכון ללקות בצרבת.

גם עצירות מביאה להגדלת הלחץ בקיבה עד חשש לדליפה חזרה אל הוושט. גזים ממשקאות תוססים יוצרים לחץ על חלקה העליון של הקיבה, תחת שריר הסוגר, ומגבירים את הסיכון כי עם הפלטות הגזים חזרה לחלל הפה, דרך הוושט, יעלו גם חומרים חומציים.

גם פעילות גופנית מוגזמת מיד לאחר הארוחה תגרום לערבול המזון בקיבה ויצירת לחץ ששריר הסוגר לא יוכל להמשיך ולשמור כנגדו על אטימה מוחלטת.

סיבה גופנית טהורה לצרבת היא מחסור באנזימי עיכול.

רובם המוחלט של אנזימי העיכול הדרושים לקיבותינו על מנת לפרק מזון אמור להגיע ישירות מן המזון אותו אנו אוכלים כאשר כל חוסר יושלם על ידי הלבלב.

בחימום המזון נהרסים אנזימי עיכול אלה וכן פעילות הלבלב נחלשת עם השנים (בהתאם לנטייה גנטית).

כאשר יש מחסור באנזימי עיכול נאלצת הקיבה לעבוד קשה יותר ולעכל את המזון יותר באמצעות מיצי העיכול החומציים.

טיפולים ממולצים בתחושת צרבת

לטיפול בסימפטומים יש לנטרל את חומציות מיצי העיכול שעלו מן הקיבה על ידי חומר בסיסי. יש תרופות "נוגדות צרבת" שכאלה (אשר מטפלות בסימפטום בלבד) וכן ניתן פשוט לשתות חלב, לצרוך מזון בסיסי אחר או לפחות לשתות מים להפחתת החומציות.

למי שנוטה לסבול מצרבת חשוב להימנע, במידת האפשר, מן הפעילויות שתוארו לעיל כגורמות צרבת. הקפדה על תזונה מתאימה ועל אכילה נינוחה ובכמויות סבירות.

במקרי צרבת כתוצאה מחוסר באנזימי עיכול ניתן לדאוג להשלמתם על ידי בליעת כמוסה של תוספי תזונה (הניתן על פי מרשם רופא) לפני הארוחה.

יש בסיס לטענותיהם של גופים שונים (ביניהם יצרני יוגורט המפרסמים את הימצאותם של חיידקים פרו ביוטיים בתוצרתם) בדבר סיועם של אותם חיידקים פרו ביוטיים לעיכול ובכך מפחיתים את הסיכוי לצרבת.

תגובות »

  • [...] צרבת, גזים, כאבי בטן, עצירות, נפיחות בבטן, מעי רגיז, עוויתות מעיים ושלשולים הם כמה מבעיות העיכול הנפוצות. תפקידה של מערכת העיכול הוא לפרק את המזון אותו אנו אוכלים ולהעבירו לאברי הגוף השונים לצורך תחזוקתם. [...]

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.