דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, טיפולים

סדנאות יוגה, מדיטציה ויפאסנה ואיכות חיים

פורסם על ידי eitan ב 26 בינואר 2009 – 19:47אין תגובות

יוגהיוגה הינה מסורת עתיקה, שאזכור ראשון שלה נמצא אי שם לפני 2,700 שנה בקאתה אופנישאד, בהודו. שם מתארים אותה כריכוז תודעתי בד בבד לשליטה בחושים. היוגה למעשה היא תורה מורכבת, בעלת זרמים רבים ואף רבדים רבים. חשוב להדגיש כי יוגה איננה דת כי אם דרך להעצמת יכולותינו הרוחניות והיא מבוססת על התנסות ולא על אמונה. רוצים לשפר את איכות החיים? השתתפת פעם בסדנאות יוגה או מדיטציה?

הנחת היסוד היוגית גורסת כי סבל הוא תוצר של העדר ידיעה, על כן אנשים החשים סבל הם אנשים שחסרים את היכולת לראות את המציאות נכוחה. תכליתה של היוגה הוא להביא את האדם לכדי ראייה נכונה של המציאות. ורק כאשר התודעה תהיה נקייה, נוכל לראות ולשקף את המציאות באופן המדויק ביותר.

סדנאות יוגה – סדנאות מדיטציה

בעוד סדנאות יוגה עשו דרכן אל מחוזות התרבות המערבית החל להתפתח פיצול בין ההאתא יוגה (הפיזי) לבין ראג'א יוגה (התודעה). וכך החלה להתפתח ההבחנה בין סדנאות יוגה לבין סדנאות מדיטציה.

סדנאות יוגה למעשה מלמדות אותנו אודות נשימה עמוקה ונכונה, יציבה נכונה, גמישות, כוח והרפיה. כאשר סדנאות מדיטציה מלמדות אודות חכמה, חמלה, מצבי הכרה ותודעה.

סוגי סדנאות יוגה ומדיטציה נפוצים

ניתן למצוא סדנאות יוגה שונות, חלקן משלבות בין כמה היבטים וחלקן מתרכזות בהיבט ספציפי.

סדנאות קרמה יוגה – בסדנאות אלו שמים את הדגש על העשייה. ההנחה היא כי אנחנו בני האדם משמשים כצינור, ככלי לאלוהות לפעול בעולם. בסדנאות אלו מדגישים את כוח הרצון וההגשמה.

סדנאות ג'נאנה יוגה -  כאן מושם הדגש על ידיעה, הגיון ומחשבה. מטרתם של סדנאות יוגה אלו הן לראות את המוחלט באמצעות ההיגיון והתבונה.

סדנאות בהקטי יוגה – כאן מושם הדגש דווקא על הרגש. בסדנאות אלו שואפים למעשה להתקרב אל המוחלט, אל האלוהי באמצעות העצמה רגשית.

סדנאות לילדים – כיום גם ילדים מתנסים בסדנאות יוגה המותאמות לגילם ולמצבם הפיזי התפתחותי. באמצעות שיעורי יוגה בגן, בחוגים ובבית הספר מגיעים הילדים לרגיעה, לומדים לשלוט ביצריהם ונראה כי סדנאות קבוצתיות אלו תורמות לאווירה החיובית הכללית במוסד הלימודי.

סדנאות לנשים בהריון – ניתן למצוא כיום מרכזי יוגה רבים המעבירים סדנאות מיוחדות עבור נשים בהריון. נשים נמצאות במצב פיזיולוגי ותודעתי שונה בעת הריון. בסדנאות אלו יש דגשים שונים בלימודי היציבה, הנשימה והתנוחות.
סוגי סדנאות מדיטציה

סדנאות מדיטציה, כאמור, מתרכזות בפן התודעתי של האדם. קיימות מגוון רחב של סדנאות, אנסה לשפוך אור על שלוש סוגי המדיטציות הרווחים כיום בעולם המערבי.

סדנאות מדיטציה ויפאסנה – הרעיון המנחה זרם זה הוא כי הקשבה לגוף, למחשבות וריכוז יעזרו לנו לראות את הדברים באופן המדויק ביותר. סדנאות אלו שמות דגש על אינטרוספקציה ושתיקה ממושכת.

סדנאות מדיטציית זן
– כאן מושם הדגש על דרכי החשיבה שלנו. הרעיון המרכזי של שיטה זו היא חזרה לראייה טבעית של הדברים, לראייה בסיסית והיולית של המציאות. (זן=ישיבה).

סדנאות מדיטציה בשיטת האום (AUM) – שיטה זו מדברת על שניים עשר שלבים המביאים להבנה, שקט נפשי ושחרור מלחצי היום יום. בשיטה זו עושים שימוש בתרגילים, ריקודים ומפגשים אינטראקטיביים וחברתיים. גם סדנאות מדיטציה אלו ניתן למצוא עבור גלאים שונים ובהתאם למצבי חיים שונים: סדנאות לנשים בהריון, כאלה המיודעות לילדים ואפילו סדנאות למנהלים. כאשר רובן ככולן שואפות לפתח את המודעות שלנו ולהביאה לכדי תפקוד נקי התופס ורואה את העולם בדרך הנכונה ביותר.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.