דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

דלקת בדרכי השתן Urinary tract infection – UTI

פורסם על ידי eitan ב 17 במאי 2009 – 14:17תגובה אחת

דלקות בדרכי השתן נגרמות כתוצאה מזיהום חיידקי. לרוב מדובר בדלקת בשלפוחית השתן (ציסטיס – Cystis) תתכן גם דלקת של צינור השופכה (האורטרה, Urethritis) או זיהום בכליה (Pyelonephiritis).

דלקות אלה נחשבות כבעיות זיהומיות הנפוצות ביותר. שכיחותן בקרב נשים גבוהה ביותר, לפחות פי חמש מאשר בגברים עד גיל 55. בגילאים מתקדמים יותר השכיחות אצל גברים עולה בשל בעיות הגדלת הערמונית (פרוסטטה) הגורמת לאצירת השתן.

הסיבות לשכיחות הגבוהה כל כך בקרב נשים היא המבנה האנטומי, קרבת הרקטום לואגינה והשופכה המאפשר מעבר קל יותר של חיידקים מן הצואה.

כמו כן מהלך שתן קצר לאורך צינור השופכה מאפשר התפשטות זיהום אל שלפוחית השתן.

בניגוד לגברים, אצלם כאמור הבעיה מופיעה בעיקר בגיל מתקדם בשל בעיות פרוסטאטה, אצל נשים הבעיה שכיחה בגילאי ילדות מוקדמים (עד גיל ארבע לערך).

אחר כך עם תחילת קיום יחסי מין וכן בתקופות ממושכות ללא מחזור חודשי (למשל בתקופות הנקה) ובתקופות של שינויים במרקם הרירית של הואגינה (למשל בתקופת המעבר).

בזמן הזיהום אחד המטרדים העיקריים הוא הצורך לתת שתן תכופות (אפילו מדי שעה ופחות), מתן השתן מלווה בתחושות צריבה ואפילו כאב אם הדלקת חמורה.

הגורמים לדלקת

כאמור מדובר בדלקת זיהומית חיידקית. החיידקים הגורמים את הדלקות שייכים למשפחת חיידקים הנקראת גרם שלילי, בעיקר מדובר בחיידקי אשריכיה קולי (E.Coli).

אצל נשים חדירת החיידקים מתרחשת בדרך כלל מאזור פי הטבעת במעלה השופכה הקצרה (כ שניים, שלושה סנטימטרים אורכה) אל שלפוחית השתן ועיתים משם גם לכליה.

אצל גברים מעבר חיידקים במעלה השופכה נדיר בשל אורך השופכה (כ 20 סנטימטרים) ואלה מגיעים אל דרכי השתן כתוצאה מזיהומים שונים בדם.

בעיות בהגדלת הערמונית, האופייניות לגילאים המתקדמים, יוצרות אצירת השתן לאורך זמן בשלפוחית.

בשלפוחית תנאים נוחים לריבוי החיידקים מבחינת טמפרטורה ומזון.

למרות דעות עממיות מקובלות הסיכון לקבלת זיהום כתוצאה משימוש בבתי שימוש ציבוריים הוא קטן ביותר, מנגד נכונה הדעה הגורסת כי קיים סיכוי גבוה להדבקות כתוצאה ממגע מיני (מסיבות מובנות).

סימני הזיהום ואיבחון

מרגע שהזיהום קיים הסימנים אצל גברים ונשים זהים. תכיפות הצורך במתן שתן גובר, לעיתים בצורה חמורה ממש, בזמן מתן השתן תורגש צריבה אשר עשויה להחמיר לקשה משאת.

ריחו של השתן עשוי להפוך חריף בשל גזים המשתחררים מתגובות כימיות המתרחשות כתוצאה מפירוק חומרי מזון מהשתן, על ידי החיידקים.

גם צבעו של השתן עשוי להפוך לעכור מסיבות דומות.

בנוסף עשוי להופיע כאב בבטן התחתונה. אם הדלקת מחריפה ומגיעה לכליות עשוי להתפתח חום.

ברוב המקרים של דלקות בדרכי השתן מדובר בדלקת קלה המעיקה ומכבידה על חיי היום יום אך חולפת בקלות אם ננקטים צעדים מתאימים שיפורטו בהמשך.

בדלקות חמורות יותר תיתכן פגיעה בתפקודי הכליות עד אפילו קריסה כללית וחיוב שימוש קבוע במכונת דיאליזה.

בעיקר אצל גברים מבוגרים אצלם הגדלת בלוטת הערמונית אוצרת את השתן בשלפוחית עלולה הדלקת להתפתח לזיהום מוגלתי אשר עשוי לגרום לאלח דם שיכול להסתיים במוות.

מרגע שעולה חשש לדלקת בדרכי השתן ניתן לאבחן על ידי בדיקת שתן.

מניעה וטיפול

מניעת זיהום דורשת הרגלי היגיינה טובים. כמו כן שתייה מספיקה של מים ומשקאות מסייעים נוספים (כגון תה קמומיל, מיצי סלרי,סלק ועוד).

אצל נשים שתיית מיץ חמוציות (cranberries).

הטיפול יעשה בעזרת אנטיביוטיקה שניתן להתאים לסוג החיידק המסוים לאחר זיהויו בבדיקת שתן.

צריכה של תוספי מזון המשפיעות על דרגת החומציות (ה-PH) בדרכי השתן וליצור תנאים שיקשו על החיידקים להתרבות עשויה לסייע לריפוי בימי הדלקת הראשונים.

תוספי תזונה שעשויים לסייע בימים הראשונים של הדלקת הם ויטמין C, ויטמין A, ביתא-קרוטן ואבץ, וכן כמוסות של חמוציות, המשפיעות על האיזון החומצי בדרכי השתן, מה שפוגע ביכולת ההישרדות של החיידקים

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.