דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, רפואה

בדיקות דם – מה אפשר ללמוד מהדם שלנו?

פורסם על ידי eitan ב 23 ביולי 2009 – 9:089 תגובות

בדיקות דםבדיקת דם הינה בדיקת תכולת הדם של יצור חי, אשר ממנה ניתן ללמוד רבות על מצבו הבריאותי ותפקודי המערכות השונות בגופו. כיום יודעת הרפואה המודרנית לזהות סימנים של מחלות שונות, תופעות ומצב כללי של תפקודי הגוף ואיבריו, על פי תכולת דגימת הדם. בדיקות דם הינן הבדיקות הנפוצות ביותר בעולם הרפואה, אחרי בדיקות רופא. כיצד בדיקות הדם מסייעות בזיהוי מחלות? אילו פרמטרים נבדקים במהלכן? מהם ערכי הנורמה של בדיקות דם וכיצד נתכונן אליהן?

כיצד נערכות ונאספות בדיקות דם?

מכיוון שהדם הוא נוזל העובר בין כל תאי הגוף, ללא יוצא מן הכלל, הוא מעביר אל התאים חמצן וחומרים אחרים הנדרשים לצורך תפקודים תקינים של כל תא בכל מערכת.

בנוסף, הוא מפנה מהתאים את הפסולת שמצטברת בהם. משום כך, בדיקה של מרכיבי הדם (בנוסף על בדיקה של לחץ הדם) יכולה לסייע בגילוי מוקדם של מחלות.

הדם עבור בדיקת דם נלקח מווריד בולט ונוח, במרבית המקרים מאזור פנים המרפק.

ישנן בדיקות דם אשר נלקחות מאיזורי גוף אחרים – למשל, עבור בדיקת רמות סוכר בדם נלקחת דגימה מכרית האצבע. ילדים שצריך לקחת מהם דגימות דם, או אף תינוקות רכים, נדקרים בכרית כף הרגל.

כאשר בבדיקת הדם צריך לברר את כמות החמצן בדם, חשוב לקחת את הדגימה דווקא מעורק ולא מווריד, מפני שבוורידים נמצא דם שחוזר מהתאים לכיוון הלב ואילו בעורקים נמצא דם שיצא מן הלב, והוא מועמס בתאי חמצן לחלוקה לתאים.

בשעת איסוף דגימת הדם, מניח האח מעל הווריד שממנו נלקחת הדגימה מעין חוסם עורקים (הנקרא "שטאונג") אשר מאט את זרימת הדם ללב.

פעולה זו תגרום להתנפחות הווריד ותקל על מציאתו.

לאחר איסוף הדגימה והסרת המחט, מומלץ ללחוץ על איזור הדקירה למשך כשתי דקות עד להיקרשות הדם.

הופעה של דימום קל מהאיזור או סימן כחול – המורה על דימום פנימי, תימנע בעזרת בלחיצה על האזור. אצל מי שידועה האטה בהיקרשות הדם – מומלץ ללחוץ על איזור הדקירה למשך זמן ארוך יותר.

מבנה הדם

הדם הזורם בעורקינו מכיל נוזל הנקרא פלאסמה, ובו "צפים" חלבונים, הורמונים, ויטמינים, מלחים, סוכרים, תרופות, רעלים וכל חומר אחר שמוחדר לגוף.

בשל הימצאות חומרים אלה בדם, קל להסיק מתוך דגימת הדם על אחוזי הימצאות החומרים השונים בגוף כולו.

מה בודקים בבדיקות דם?

בדיקות דם הינן בדיקות המאפשרות בחינה של סימפטומים רבים, ביניהם – ספירת דם ובדיקות המטולוגיות של מבנה נוזל הדם עצמו.

בבדיקה ניתן לבדוק רמה תקינה של הורמונים שונים (שיראו על פעילות תקינה של איברים) אנזימים, רמה תקינה של ויטמינים, מינרלים, ומרכיבי תזונה שונים, רמה תקינה של סוכרים, מלחים, ושומנים, רמות תאים פעילים במערכת החיסון, רמות של תרופות ורעלים.

כמו כן ניתן לקחת דגימת דם לתרבית, ולהצמיח בדם חיידקים, נגיפים ופטריות.

ערכי נורמה בבדיקות דם

כאשר מבצעים בדיקת דם ניתן להשיג עבור כל פרמטר שנבדק בבדיקה, ערכי נורמה סטטיסטיים, על פי רשימה המקובלת על רופאים.

כאשר ערך מסויים בתוצאות בדיקות הדם חורג מהנורמה – אם למעלה ואם למטה (כלומר, אם הדם מכיל פחות מהמינימום הנורמטיבי או יותר מהמקסימום הנורמטיבי של מרכיב מסויים שנבדק) – כדאי לבדוק מדוע ישנה חריגה מהנורמה וכיצד, אם בכלל, כדאי לטפל בה.

מה עוד חשוב לדעת על בדיקות דם?

כאשר נקבע לכם תור לבדיקות דם, חשוב לברר באילו תנאים יש להגיע אל הבדיקה.

האם צריך, למשל, לא לאכול לפני הבדיקה? ישנן בדיקות דם מסוימות שאליהן יש להגיע לאחר צום של מספר שעות.

עוד חשוב לדעת, כי בדיקות דם אינן גורמות לשום תופעות לוואי במרבית המכרעת של המקרים – פרט לתופעות חרדה.

לכן, כדי להתכונן נפשית למפגש עם מחט המזרק, מומלץ שלא להתבונן בשעה שהמחט חודרת את העור, לשתות כוס מים לפני הבדיקה (שתייה לפני בדיקות דם היא לרוב מומלצת על ידי רופאים ואחיות) ולהשתדל להגיע אליה רגועים.

9 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.