דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » רפואה

פענוח בדיקות דם – כיצד לקרוא נכון את התוצאות?

פורסם על ידי eitan ב 16 באוגוסט 2009 – 9:05תגובה אחת

פענוח בדיקות דםבדיקות דם הינן בדיקות פשוטות, אך בעלות יכולות איבחון רבות השפעה. כיום, אין קושי לפענח בדיקות דם גם ללא עזרת רופא, או איש מקצוע אחר. מהם המרכיבים העיקריים בבדיקות דם, מה משמעותו של כל מרכיב ומהם ערכי הנורמה שלו?

מה לעשות כאשר ערך חורג מהנורמה?

דרך נוזל הדם והתאים שצפים בו, ניתן לזהות את איכות התזונה שלנו, תפקודי האיברים, תפקוד מערכת החיסון, תפקודי הגוף הכלליים, מחלות ותופעות רבות.

בדיקות הדם, מורכבות מערכים שונים אשר נבדקים על פי תחומי נורמה מסוימת.

חשוב לדעת, שברפואה, כמו בחיים, אין זה משנה אם החריגה היא מתחת למינימום או מעל למקסימום. כלומר, הדבר משנה מבחינת האיבחון – אבל כך או כך מדובר בבעיה.

אם ערכי הבדיקות שלכם חורגים לכיוון כלשהוא מערכי הנורמה הסטטיסטיים – אין סיבה להילחץ. כמעט ואין בדיקות דם מקיפות שבהן כל הערכים הם בתחומי הנורמה.

דבר שני, מומלץ לבקר רופא בצירוף תדפיסי בדיקות הדם ולהיוועץ בו.

במקביל, אפשר גם לבדוק באינטרנט, מהו האלמנט שאינו מאוזן: האם הוא הורמונלי? אולי מדובר בחסר תזונתי? האם הוא קשור למערכת החיסון? ולנסות להבין מדוע רכיב זה יצא מאיזון.

לדוגמה, אם אתם לאחר מחלה, הגיוני לראות בבדיקת דם רכיבים של מערכת החיסון שנמצאים בעודף בדם, מכיוון שהם סיימו זה עתה קרב מתיש עם נגיף פולש.

עוד אפשרות שעומדת בפני מי שיש בידיו בדיקת דם עדכנית ובה ערכים שאינם בתחומי הנורמה, היא לגשת לנטורופת ולקבל ממנו המלצות בנוגע לשינויים תזונתיים ואחרים על מנת להגיע לאיזון מחודש – בבדיקות הדם, כמו גם בחיים.

ערכי ספירת דם – המטולוגיה

ספירת דם ממש "סופרת" את כמות התאים המוכלים בפלאסמת הדם, ומאפשרת לקבל בעזרתם מידע בעיקר בנוגע לדלקות, זיהומים, מחלת חוסר דם (אנמיה) ומצב המטולוגי של החולה.

התוצאות מתקבלות על פי רוב בתוך יממה, ואין צורך בהכנות מוקדמות או בצום.

לויקוציטים (כדוריות דם לבנות, או WBC) – רכיב של מערכת החיסון, שנמצא בעליה בהמצאות של נגיף או זיהום בגוף. ערכים נמוכים מראים על פעילות חסר של מערכת החיסון, ובמקרים נדירים על לוקמיה. ערכי הנורמה – 4,800-10,800

אריתרוציטים – כדוריות דם אדומות – קשורות להובלת חמצן ופחמן דו חמצני אל ומהתאים. ערכי נורמה: 4.7 – 6.1 בגברים, 4.2 – 8.1 בנשים (הערכים משתנים כתוצאה מאבדן הדם בתקופת הווסת).

המטוקריט (HCT) – נפח כדוריות הדם האדומות באחוזים מתוך נוזל הדם. ערכי נורמה: 42-53 לגברים, 37-52 לנשים

תרומבוציטים (טסיות דם, platelets, PLT) – קשורות ליכולת הדם להיקרש. ערכי נורמה: 130,000 – 450-000 תאים למיקרוליטר נוזל דם.

המוגלובין (Hb) – אחראי על קשירה ושחרור של מולקולות חמצן ופחמן דו חמצני לתאי כדוריות אדומות, ובחוסר עשוי להצביע על אנמיה, בין השאר. בעת הריון ובתקופת הנקה, ערך זה יהיה נמוך באופן צפוי. ערכים נורמטיביים: 14-18 מיליגרם לדציליטר דם אצל גברים, 12-16 אצל נשים.

פריטין - קשור למאגרי הברזל בגוף. ערכי נורמה: 12-300 ננוגרם למ"ל, נשים: 12-150 ננוגרם למ"ל.

ערכי בדיקת כימיה של הדם

בדיקה כימית של הדם בודקת את מרכיבי נוזל הדם, וטובה להערכת חילוף החומרים בגוף, כמו גם הקצב הטבעי שלו.

מחלות רבות ישפיעו על קצב חילוף החומרים, ולכן זוהי בדיקה התחלתית לקבלת כיוונים אפשריים לבדיקות מתקדמות. לבדיקה זו יש להגיע לאחר צום של לפחות 8 שעות (מותר וחשוב לשתות מים לפני הבדיקה).

אלבומין – חלבון שמייצר הכבד, והוא המרכיב בעל הריכזו הגבוה ביותר מבין החומרים בנוזל הדם. ערכי נורמה: 3.4-5.4 מ"ג למ"ל.

גלוקוז - סוג של סוכר שנמצא בדם ומחולק לתאים, ומהווה מקור אספקת אנרגיה לתפקודי הגוף הרצוניים והאוטומטיים. ערכי נורמה: 6-110 מ"ג לדציליטר דם.

שתנן (אוריאה) – מורה על תפקוד הכליות, ופינוי חנקן מהגוף. ערכי נורמה: 19-45 מ"ג לדציליטר דם.

בדיקות נוספות

בדגימת הדם שנלקחה מגופינו ניתן ללמוד גם על תפקודי כבד, פרופיל השומנים בגופינו, נוכחות כולסטרול (לסוגיו) תפקוד מערכת החיסון, תפקודי קרישה ועוד.

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.