דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » דיקור סיני, רפואה אלטרנטיבית, רפואה משלימה

כואבות לך הברכיים? מה דעתך על דיקור סיני?

פורסם על ידי eitan ב 24 באוגוסט 2009 – 17:16אין תגובות

דיקור סיניכאבי ברכיים הם מהכאבים השכיחים ביותר. הסטטיסטיקה מראה כי כשליש מהאמריקאים בגיל 45 ומעלה (!) מדווחים על כאבי ברכיים. מדוע בעייה זו נפוצה כל כך? האם שורש הבעייה באובדן סחוס (מה שמכנים "שחיקת סחוס") או שבכלל מדובר בזרימת דם לקויה ברגליים? ובכל מקרה, מה ניתן לעשות ואיך מטפלים בכאבי בירכיים?

כאבי ברכיים הם מגוונים ורבים. חלק מהאנשים מתלוננים על כאבים בתוך המפרק, חלק על כאבים מאחורי הברך. לעיתים כל הכאב ממוקד בחלק הפנימי של הברך – איזור המכונה גם בשם מיניסקוס.

הכאבים יכולים להיות חדים, מפושטים, עמומים, קבועים או משתנים.

לעיתים הכאב מתגבר במנוחה, מה שבדרך כלל מצביע על זרימת דם לקויה ברגל, לפעמים הכאב נוצר רק בתנועות מסויימות כגון כיפוף או ישור של הברך.

במקרה זה אנשים מתלוננים על כאב בעת ירידה ועלייה במדרגות – פעולה טבעית ושכיחה שאנו מרבים לעשות כמעט כל יום.

ריבוי המוקדים בהם יכול להופיע כאב וצורות כאב מגוונות מובילים אותנו לסיבות ולגורמים היוצרים את התופעה השכיחה הזו.

כאבי ברכיים – סיבות וגורמים

נעליים לא מתאימות היוצרות עומס על מפרק הברך. הנעלה לא נכונה כוללת נעלי עקב, סנדלים וכפכפים. כתוצאה מכך הברך סופגת זעזועים רבים והסחוס נשחק. פה נזכיר, כי בתקופה המודרנית אנו דורכים על כבישים, מדרכות ושבילים סלולים במרבית שעות היום.

בעבר, כף הרגל דרכה על איזורים בעלי טופוגרפיה (פני שטח) משתנים – עובדה שהפחיתה גרימת זעזועים במפרק הברך

שחיקת סחוס הטבע אומנם עושה את שלו, והרקמה הסחוסית, המפרישה חומר סיכוך בין העצמות המהוות את מפרק הברך, מונעת כאב וחיכוך בין העצמות.

הנעלה לא נכונה, מחלות מפרקים כגון אוסטאוארתריטיס ושימוש מונוטוני לא נכון בברכיים יגרמו לשחיקת סחוס, דלקות וכתוצאה מכך כאבי ברכיים.

בעיות בזרימת הדם ברגליים. בעיות בזרימת הדם ברגליים יכולות ליצור פקקת בעורקי הרגלים. סתימה מלאה או חלקית בעורק המוביל דם אל הברכיים ואל הרגליים התחתונות ודליות (ורידים בולטים) – כולם עלולים ליצור מצבי כאב.

פגיעה טראומטית במפרק הברך – למשל פציעת ספורט, תאונה או נפילה המערבים חבלה במפרק הברך. בדרך כלל מתלווה לפגיעה דלקת היוצרת כאב במפרק.

חוסר איזון במבנה האגן – אורכי רגליים לא שווים, גבהי אגן שונים, כאבי גב וכאבי רגליים הגורמים לאדם ללכת בצורה לא סימטרית, לגרור רגל וכדומה יצרו תגובת שרשרת שתביא לכאבי ברכיים.

פגיעה ברצועות התומכות במפרק – פגיעות נפוצות הן מתיחה וקריעה של הרצועות, המחברות את עצם הירך לשתי העצמות המרכיבות את מפרק הירך, הטיביה והפיבולה.

דלקת בגידי הברך – תיצור כאב בתנועות מסוימות ו/או הגבלה בטווח התנועה של המפרק. במקרים מסוימים תתלווה לדלקת נפיחות הנובעת מהצטברות נוזלים במפרק.

הצטברות הנוזלים הוא תופעה המלווה דלקות רבות, אך במקרה של הברך היא מכבידה עוד יותר על טווח התנועה של המפרק.

עודף משקל היוצר לחץ עצום על הברכיים. אנו נוטים לשכוח כי הרגליים נושאות את משקל גופנו. עודף משקל והשמנת יתר יוצרים לחץ עצום על מפרקי הברכיים.

התוצאה: כאבי ברכיים עזים, בעיקר בעת עמידה ממושכת.

לעיתים הטיפול היחידי שזקוקים לו הוא: דיאטה. ירידה במשקל פותרת את הכאב.

לחץ עצבי בגב – לעיתים מייחסים בטעות את הכאבים למפרק הברך עצמו. אך הכאב יכול להיות מוקרן מעמוד השידרה ועצבים העוברים בברך יכולים להקרין כאב מקומי אל הברך. הדוגמא הנפוצה ביותר היא העצב הסיאטי, שסעיף שלו עובר בחלק האחורי של הברך.

לחץ על העצב באיזור האגן או הגב התחתון יצור כאב מקרין לאורך המסלול בו עובר העצב. התוצאה: "כאבי ברכיים" אחוריים.

לסיכום,

יש דברים שהטבע עושה את שלו ואין בכוחנו למנוע זאת. מפרי גופנו מתבלים, נשחקים ויכולת ההליכה שלנו נפגמת עם השנים. אך הנעלה טובה, חיזוק של שרירי הברכיים, שמירה על משקל תקין ונעל פיזיולוגית טיפולית יכולים למנוע או להאט בצורה משמעותית את התהליכים שהוזכרו.

באדיבות אופיר שגב פרימן, LA.c, מומחה לנושא כאבי ברכיים מרכז אלטרנטיבה http://www.drpriman.co.il

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.