דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » רפואה, תרופות

משרד הבריאות – אישור תרופות מרשם או OTC

פורסם על ידי eitan ב 12 בפברואר 2009 – 12:132 תגובות

אישור תרופות מרשם או OTC ותחומי אחריות אחרים – משרד הבריאות הינו גוף ממשלתי אשר מופקד על בריאות הציבור. מתוקף תפקידו זה, באחריותו נמצאים כל מוסדות הבריאות למיניהם, השיקום, ותהליכי המניעה של מחלות בארץ.

פעילות המשרד כוללת יזמות של חקיקה בתחומי הריפוי והמניעה, רישוי ותכנון של שירותי בריאות לאזרחים, קביעת תקנים לתרופות, וגם פרסום מידע לציבור (למשל – הנחיות בנוגע להתמודדות עם מחלות, נגעים ומפגעים סביבתיים בחיי היום יום).

המשרד קובע את המדיניות בתחום הרפואה והרווחה, וקופות החולים ובתי החולים נוהגים על פי דרכו.

תחומי האחריות של משרד הבריאות

משרד הבריאות יוזם ומעדכן כל תחיקה בארץ בנושאים בריאותיים. הוא אחראי על תכנון, פיקוח, הכוון ובקרה של שירותי הבריאות בכל תצורה במדינה ועל קופות החולים. בין מחויבויותיו – להבטיח שירותי רפואה, אשפוז ומניעה איכותיים לכל אזרח במדינה.

גם קידום הבריאות בישראל באחריותו ועל סדר יומו עידוד יוזמות בתחום העלאת מודעות וקידום האינטרס הלאומי של עם בריא. משרד הבריאות אחראי לרישוי בעלי מקצועות רפואיים, פיקח על הרוקחות והרישוי כמו גם קביעת תקנים לתכשירים רפואיים, קוסמטיים ופרה – רפואיים.

ניתן לפנות אל משרד הבריאות ולהגיש קובלנה בנוגע לכל מחדל שאירע בתחום אחריותו: מקרים של רשלנות רפואית בבתי חולים או קופות חולים, רשלנות של רופאים פרטיים, טעויות של רוקחים במתן תרופות, פגיעה בזכויותיהם של אזרחי ישראל לקבלת שירותי בריאות במסגרת ביטוח בריאות ממלכתי ועוד.

אישור תרופות על ידי משרד הבריאות

כאמור, אחד התחומים המרכזיים בהם פועל משרד הבריאות הנו תחום התרופות.

קיימות שיטות שונות לחלוקת תרופות לסוגים, חלוקה פרמקולוגית (לפי מערכת הגוף עליה משפיעה התרופה), חלוקה כימית (לפי סוגים שונים של המולקולות בחומר הפעיל) וחלוקה משפטית:

  • תרופות שניתן לקבל אך ורק בכפוף למרשת של רופא
  • תרופות OTC שניתן לרכוש מרוקח ללא מרשם
  • תרופות שניתן לרכוש ללא מרשם ולא דרך רוקח

חלוקת התרופות המשפטית משתנה ממדינה למדינה, בישראל נקבעת החלוקה על ידי משרד הבריאות, שבמרבית החלטותיו נשען על פרסומי ה – FDA – Food and Drug Administration

תרופות המחייבות מרשם רופא

משרד הבריאות קובע בין השאר אילו תרופות עלולות להוות סכנה בעת שימוש שלא בהנחיות רופא ואוסר על מכירתם ללא מרשם רפואי.

על תרופות אלו ניתן למנות כמעט את כל התרופות הרעילות (טוקסיות) אשר מחייבות מתן במינון מדוייק במיוחד כדי שהשפעתן תהיה תרפויטית ולא השפעתן מזיקה ומסוכנת.

לדוגמא, תרופות פסיכותרפויטיות (כגון כדורי שינה והרגעה), תרופות נרקוטיות המשפיעות על החושים (השפעתן "משכרת") ואשר עלולות להיות ממכרות ולחייב הליך גמילה כאשר מגיעה העת להפסיק את השימוש בהן (בעיקר משככי כאבים המבוססות על מורפיום).

OTC – תרופות אשר אינן מחייבות מרשם רופא

גם עבור התרופות שאינן מחייבות מרשם רופא, קבע משרד הבריאות שתי דרגות וניתן לחלקן לשני סוגים: תרופות הנמכרות על ידי רוקח ותרופות "מדף".

תרופות רוקח, מכירתן מבוצעת אך ורק בבתי מרקחת ורק על ידי רוקח. הסיבה היא שיש לקבל הדרכה ודגשים לפני נטילתן, אך כל אדם רשאי להחליט כי הן נחוצות לו ואין צורך בבדיקה או פיקוח של רופא.

תרופות לשיווק כללי, ניתן לקנותן ישירות מן המדף ואין צורך ברוקח, בין אם בבית מרקחת או בחנויות אחרות המורשות מטעם משרד הבריאות.

החלוקה המשפטית הינה מוחלטת ומחייבת, חריגה ממנה, כגון מכירה של תרופה המחייבת מרשם ללא מרשם, תגרור ענישה כבדה – מעבר לשלילה של רישיון רוקחות, קנסות ולעיתים אפילו עונשי מאסר.

רשלנות מעין זו אף חושפת את הרוקח ואת מי שחלה עליו אחריות שילוחית להליכים אזרחיים במקרים בהם נגרם נזק עקב שימוש בתרופה.

מדוע משווקים תרופות OTC?

בשנים האחרונות, משרד הבריאות הישראלי, בהתאם למגמה הקיימת בעולם כולו, אישר בלא מעט מקרים את הפיכתן של תרופות מרשם לתרופות OTC ואף הוצאתן אל מעבר לדלפק של הרוקח.

היתרון העיקרי שנובע מהנגשתן – הוא הקלה מבחינת העומס על מערכת הבריאות, כאשר לא בכל פעם שאדם חש מצונן עליו לפנות לרופא.

בנוסף, ישנם מקרים רבים בהם אדם חולה אינו מקבל טיפול רפואי בשל הקושי להגיע למרפאה, לקבוע תור לרופא, להיבדק על ידו ולקבל מרשם.

כך, כאשר ישנן תרופות שאינן דורשות מרשמי רופאים, כל אחד יכול לרכוש עבורו את התרופה בכל בית מרקחת ולא ייווצר מצב המאלץ אותו להזניח את בריאותו.

חשוב לציין כי כאשר מדובר בתרופות OTC, תהליך הרגולציה ארוך, מחמיר ויקר יותר (עבור יצרנית התרופה) וקיימות מגבלות מבחינת מספר המנות שניתן לשווק בכל אריזה.

בהתאם להנחיית משרד הבריאות, ניתן לראות בחלק גדול ממשככי הכאבים כי על המדף אריזות קטנות ויקרות יותר ואילו מאחורי דלפק הרוקח אריזה גדולה במחיר מוזל.

2 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.