דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » טיפולים, מחלות ותסמונות

הפרעות קשב וריכוז – איך מזהים תסמינים?

פורסם על ידי eitan ב 15 בפברואר 2009 – 14:37תגובה אחת

אנשים רבים פונים לפסיכיאטרים "כדי להיות מרוכזים" מתוך מחשבה כי הם סובלים מתסמינים של הפרעות קשב וריכוז. בין אם מדובר במבוגרים או בילדים, חשוב להכיר. אז איך יודעים אם יש או אין הפרעת קשב וריכוז, ואיך מזהים?

הפרעות קשב וריכוז הן ענין חם בתקשורת, וכמובן גם בקרב אנשים הסובלים מכך. אגב, פעמים רבות מגיעים הילדים ואבחון, ואז רואים שגם האב או האם סובלים מכך… מהן ההשלכות של הפרעות מסוג זה?

קיימת ירידה לעיתים משמעותית ביכולת ללמוד וכמובן וירידה בהישגים האקדמיים (ציונים נמוכים וכולי), בטחון עצמי ירוד, כלומר חוסר אמונה של אדם בעצמו וביכולתיו, פחות מקובלות אצל קבוצת הגיל, תתכן בעיה ביכולת ההשתכרות העתידית – חוסר הריכוז לא מאפשר משרות אקדמאיות יותר (היי טק) המנביות שכר גבוה יותר, סיכון גבוה יותר לחרדה, וכמובן לדיכאון.

אישית, כפסיכיאטר שמתעסק גם בהפרעות קשב וריכוז וגם בחרדה, אני מגלה שרבים מהסובלים מהפרעת קשב וריכוז, סובלים מחרדה. הבעיה הגדולה היא כארש  זה מגיע עד שימוש בסמים והסתבכות עם החוק.

אם אתם רואים את הבאים, חשבו על האופציה של הפרעת קשב וריכוז: חוסר יכולת להישאר מרוכז – הדעת מוסחת בקלות – שכיח ומשמעותי. פזרנות, שיכחה, בלבול, בזמן השהיה בכיתה או באוניברסיטה – נטיה "לעופף", בעת קריאת ספר – מה שנקרא לפני דקה "נאבד" כלומר נשכח.

היפראקטיביות (אגב לא חייב שיופיע) אי שקט, קושי לשבת במקום, חוסר יכולת להתאפק, שובבות לא סבירה, עם נפילות ולעיתים פציעות.
ישנם מגוון טיפולים, תרופתיים ואחרים. אם יש שאלה, אז אין שאלה, איבחון ע"י פסיכיאטר ומשם להמשיך אם רוצים ואם צריך.

אז אם יש לכם או לאחד ממכריכם מהסימנים הבאים, כדאי ללכת לאבחון מסודר:

1. יש לכם נטייה לשכוח, לפיזור דעת , להתבלבל בנושא מטלות שיש לבצע? אתם שכחנים? מבלבלים לעיתים קרובות?

2. הסימפטום החשוב ביותר- אתם מוסחים בקלות? כולם מרוכזים אבל לכם מפריע הרעש ברקע? לא מצליחים להתרכז בגללו?

3. בזמן שאתם לומדים מחשבותיכם נודדות למקום אחר? מעופפים בכיתה?

4. קוראים ספר או מחברת, אבל לא זוכרים מה קראת בעמוד הקודם?

5. אתם אימפולסיבים? קשה לכם להתאפק?

6. חסרי שקט? מרגישים אי שקט פנימי שלא מפסיק?

7. מתקשים לשבת במקום אחד? זזים כל הזמן בכסא? מזיזים את הידיים בעצבנות ובאי שקט? מעירים לכם על כך? אומרים לכם – שבו כבר בשקט?

שימו לב שלא תמיד חייבים להיות סימנים של היפר אקטיביות, כך שאבחון הפרעת קשב וריכוז אצל ילד או מבוגר שאין לו סימני אי שקט קשה יותר, כי הם נוטים להיות נחבאים את הכלים.

להזכיר כי היפראקטיביות מתבטאת בקושי לשבת במקום,התנהגות אימפולסיבית וחוסר יכולת להתאפק, בלקיחת סיכונים מיותרים וביצוע מעשי שובבות שלעיתים גורמים לסכנה מיותרת.

קיימות שיטות שונות לטיפול בהפרעת קשב וריכוז, גם על ידי תרופות, גם על ידי טיפול קוגניטיבי התנהגותי, ועוד.

אם יש שאלה – אז אין שאלה וכדאי לברר זאת. מדוע בעצם לאבחן ולטפל אם כך?

זאת מכיוון שללא טיפול יתכנו: ירידה בהישגים האקדמיים וביכולת הלמידה, פגיעה בביטחון העצמי ובערך העצמי, פגיעה ביכולת התעסוקתית ובכושר ההשתכרות, בילדים ובמבוגרים – פגיעה בתחום החברתי, ביכולת לצור חברויות ולהחזיקן, נטייה לסבול מדיכאון אך בעיקר מחרדה, וכן נטייה לטיפול עצמי (על ידי סמים ואלכוהול) ושכיחות גבוהה יותר של התנהגות עבריינית.

בלוג איתן ממליץ לגולשים על דר. אילן טל, מנהל המרכז לבריאות הנפש בתל אביב: פסיכיאטר

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.