דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » טיפולים, מחלות ותסמונות

טחורים הם בעיה רפואית – על התמודדות וטיפול בטחורים

פורסם על ידי eitan ב 22 בפברואר 2009 – 15:01תגובה אחת

מהם טחורים? טחורים הם כלי דם ורידיים, המצויים באזור פי הטבעת. לעיתים, כלי דם מתנפחים ונמתחים, עד מחוץ לפי הטבעת.

מצב זה כואב ומטריד, בעיקר בעת יציאות. ישנו דימום בצואה, לפעמים דימום רב, כאב או אי נוחות גם בעת ישיבה. הטחורים הופכים שכיחים החל משנות ה – 20 לחיים, כאשר החל משנות ה – 40 לחיים, בממוצע כל אדם שני סובל מטחורים.

נשים סובלות מטחורים יותר מגברים, כנראה בשל הלחץ העצום המופעל על האיזור בעת לידה.

סוגי טחורים

טחורים מתחלקים לשני סוגים – טחורים חיצוניים (טחורים שניתן להרגיש במגע בפי הטבעת, הם ורידים שממש "נפלו" אל מחוץ לשריר הטבעתי של הרקטום), וטחורים חיצוניים (אלה ורידים מוגדלים, כואבים ומדממים – בעיקר בזמן היציאה. אולם הם אינם נמצאים מחוץ לפי הטבעת).

כאשר אדם סובל מטחורים פנימיים, הם יכולים בעת מאמץ, בעצירות או עם הפעלת לחץ, להפוך לטחורים חיצוניים.

סימפטומים

טחורים עשויים להביא לכאב באזור פי הטבעת, גרד במקום, ואי נוחות ניכרת. לרוב ישנו דימום שניתן לראות באסלה לאחר היציאה.

איך מאבחנים טחורים?

טחורים חיצוניים קל מאד לאבחן, אפילו בעזרת פישוק קל של הישבן והתבוננות. טחורים פנימיים קשה יותר לאבחן – יש לבצע בדיקה אנדוסקופית – אנדוסקופ הוא מכשיר רפואי קטן המוחדר לפי הטבעת ומצלם את התעלה המובילה לפי הטבעת, ומאפשר לרופא הבודק לבחון את מצב קירות התעלה. מדובר בבדיקה קצרה ופשוטה, שאינה כואבת.

הסכנה לאנמיה

בשל איבוד מסיבי של דם בעת יציאות, יש חשש לאבדן דם וכניסה למצב של אנמיה בעקבות טחורים ודימום.

שינוי הרגלים לטיפול בטחורים

ראשית כל, מומלץ להימנע מעצירות על ידי ריכוך הצואה. זאת, על ידי שתייה מרובה של מים, וצריכת תפריט תזונתי עשיר בסיבים תזונתיים, אם בעזרת אכילת יותר פירות, דגנים מלאים, ומוצרים עשירים בסיבים תזונתיים, ואם בעזרת תוספי מזון.

לא מומלץ להתאפק זמן רב בטרם ניגשים לשירותים, וכן לא מומלץ לשבת זמן רב בשירותים.

תרופות ללא מרשם לטיפול בטחורים

ישנן מיני משחות, מטליות לחות לניגוב העכוז לאחר יציאה, ונרות הנמכרים בכל בית מרקחת ללא מרשם רופא. פעילותן במרבית המקרים הינה כיווץ ורידי הדם באזור פי הטבעת, מתוך התקווה כי כאשר יתכווץ הטחור הוא ייאסף חזרה למקומו, בתוך תעלת הרקטום.

תרופות אלה מומלצות ומתאימות למי שסובל מטחורים קלים. כאשר מצב הטחורים קשה, תרופות אלה עשויות להביא הקלה זמנית, בחלק מן המקרים, אולם לאחר זמן לא רב, המצב יחזור לקדמותו.

קשירת טחורים

קשירת טחורים הינה מניפולציה כירורגית פשוטה יחסית, המביאה מזור לטחורים בכל רמת חומרה. הטיפול נמשך זמן קצר מאוד ומתרחש ללא הרדמה כלל, ואינו מאד כואב אם כי אינו נעים. במהלך הטיפול, הטחור המורחב נקשר בגומיה, כך שהוא מתנוון ונושר.

בתוך כשבועיים צפוייה הקלה משמעותית ופתרון ארוך טווח לבעיית הטחורים. מומלץ לקשור בכל הליך רק טחור אחד.

מניעת טחורים

המלצה ראשונה תהיה הקפדה רבה על התזונה בזמן שמתמודדים עם בעיית טחורים, מכיוון שמה שיוצא מן הגוף, תלוי במה שנכנס אל הגוף.

תזונה עשירה בסיבים תזונתיים, המבוססת בעיקר על פירות וירקות, שתייה מרובה, והימנעות ממזונות שגורמים לעצירות (כמו פחמימות, קמח, שתייה מרובה של קוקה קולה, וכו'), תעזור לייצר צואה רכה.

אם השינוי בהרכב התזונתי אינו מקל על היציאות, מומלץ להתחיל להשתמש בתוסף מזון המוסיף מים לצואה או בתוסף מזון המכיל כמות רבה של סיבים תזונתיים. קיצור משך הישיבה על האסלה עוזר גם הוא.

תנועה

נהוג לחשוב כי היעדר פעילות גופנית תורמת להיווצרות או מחמירה מצב של טחורים. פעילות גופנית מווסתת תביא לשיפור בזרימת הדם ועל ידי כך פעילות גופנית יכולה לעזור משמעותית בהתמודדות עם טחורים או גם מניעתם.

הליך כירורגי במקרים קשים

לעיתים, אין מניעה ונדרשת התערבות כירורגית על מנת לתת פתרון לבעיה ובדרך כלל, כאשר המדובר במצב קיצוני. במהלך הניתוח, שמתבצע בהרדמה מלאה, נקשרים הטחורים ואחר כך נחתכים על ידי המנתח. טיפול זה נקרא בלעז: hemorrhoidectomy

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.