דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » רפואה, תרופות

מידע רפואי ורכישת תרופות באתרי אינטרנט

פורסם על ידי eitan ב 23 בפברואר 2009 – 16:39אין תגובות

רשת האינטרנט הפכה מקור מידע זמין לכל צורך, אינסוף מידע, שמידת אמינותו משתנה מאתר לאתר, בלחיצת עכבר. ניתן לבצע ברשת רכישות של כל מוצר, מכל מקום, בכל רגע, כשקבלת המוצר כמעט מיידית. בתוך עולם וירטואלי מיידי ואנונימי שכזה – האם נכון לחפש מידע על מחלות וטיפולים? כאשר ניתן לרכוש תרופות באינטרנט, מהן הסכנות? ממה כדאי להיזהר? והאם בכלל רכישת תרופות באינטרנט הינה סיכון מחושב? במאמר זה נסקור פרטים אלה, ועוד…

מידע רפואי באינטרנט

האינטרנט מספק רשת זמינה להשגת מידע בנוגע לכל סוג של חולי, מכאוב, בדיקה רפואית או מצב פיסיולוגי. כיום ניתן למצוא בנבכי הרשת מישהו שכתב משהו בנוגע לכל מצב בריאותי. ניתן למצוא דיווחים אישיים סיפורי התמודדות בבלוגים ובפורומים, מידע בנוגע לתרופות, רגישויות, מצבי חירום, טיפים וכלים שמסייעים להתמודד עם כל מחלה או מצב, ועוד.

אין ספק שהחשיפה לכמות כזו של מידע היא כלי עוצמתי מאוד, אולם, נשאלת השאלה – מתי ניתן לדעת שהמידע הוא אמין?הרי ככלות הכל, כל אדם יכול להיכנס לפורום, ולחוות דעה, אף בתור מתחזה. אם כך, האם ניתן לנצל את רשת האינטרנט כדי להשיג מידע?

התשובה, במקרה זה תהיה כן, בהחלט. הכוח של רשת האינטרנט הוא בכמות הדיווחים, ולכן נמליץ שלא להסתמך על דיווח יחיד, אלא לחפש דיווחים נוספים דומים, שיסמיכו את המידע שנמצא בדיווח הראשון.

מכירת תרופות ומוצרים רפואיים באתרי אינטרנט

כמו בחו"ל, גם בארץ ניתן כבר לרכוש תרופות – וגם תרופות מרשם, דרך רשת האינטרנט. אתרים אלה עונים על צורך חשוב מאד בקרב קהל הגולשים – שבמצב של חולי יכולים לרכוש תרופות מבלי להגיע עד לבית המרקחת ולעמוד בתור.

לעיתים התרופות אף זולות יותר מאלה הנמכרות בבתי מרקחת שאינם מקוונים. אם כן, נאמר כי אתרי אינטרנט לממכר תרופות הינן שוק שוקק חיים, אולם חשוב לדעת, כי על פי דיווחים מאת משרד הבריאות, מעל 50% מהתרופות שנמכרו בישראל דרך האינטרנט – נמצאו מזויפות.

בתי מרקחת מקוונים בפיקוח משרד הבריאות

ישנם אתרים לממכר תרופות, שהם סניפים של בתי מרקחת בפיקוח משרד הבריאות, והרכישה בהם היא בטוחה. כיצד נוכל לדעת כי האתר שאנו משוטטים בו הוא אתר מורשה המייצג בית מרקחת בפיקוח?

נחפש את פרטי בית המרקחת – כתובת העסק, פרטים מזהים, מספר טלפון ופרטי התקשרות אחרים. כמו כן, כדאי לשים לב כי בית מרקחת באישור אינו מוכר תרופות הדורשות מרשם רופא, ללא הצגת מרשם כזה.

מחירי התרופות באתר אינטרנט של בית מרקחת בפיקוח, יהיו זולים מאלה בבית מרקחת שאינו מקוון, אולם לא זולות באופן קיצוני.

הסיכון שברכישת תרופות מאתרי אינטרנט שאינם בפיקוח

כאשר רוכשים תרופות (או תוספי מזון) מאתר אינטרנט אשר אינו בפיקוח של גוף רפואי כלשהוא, הסיכונים שאנו לוקחים הם רבים – ראשית, קשה לדעת שהתרופה שאנו רוכשים היא תרופה אותנטית. נאמר כבר, כי דיווחי משרד הבריאות מדברים על כ 50% מתרופות הנרכשות דרך האינטרנט, שהן מזויפות.

בתרופות מזויפות, אין השגחה על המינונים, איכות החומרים והרכיבים, הפעילים והלא פעילים, ואין אחריות על אמינות הדיווח בנוגע למרכיבי התרופה, אופן השפעתה ותופעות הלוואי שלה.

כמו כן, אתרי אינטרנט שאינם בפיקוח, עשויים למכור תרופות אשר יוצרו בתנאים שאינם היגייניים מספיק לצורך הרכבת תרופות, או שנשמרו בתנאים לא היגיינים, ובטמפרטורה שהזיקה לתרופה, או במקום מואר מדי, וכולי.

אין פיקוח על אופן ייצור התרופה, אין פיקוח על אופן שמירת התרופה, ואין פיקוח על אורך הזמן המותר, מרגע ייצור התרופה ועד לשימוש בה.

כיצד לנקוט זהירות ברכישת תרופות באינטרנט?

שימו לב, שמחיר התרופה סביר. הוא אינו זול בחצי או יותר ממחירו בבית המרקחת. כדאי לשים לב שלאתר בית המרקחת יש כתובת ומספר טלפון להתקשרות, וניתן אף להתקשר לבית המרקחת ולוודא כי ישנם רוקחים במענה לטלפון.

כדאי לשים לב, שאם התרופה שאתם מנסים לרכוש דורשת מרשם רופא, אתר האינטרנט שבו אתם מתכוונים לרכוש את התרופה מבקש מרשם.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.