דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

כאבי גב – הבעיה האורטופדית הנפוצה ביותר

פורסם על ידי eitan ב 22 בספטמבר 2009 – 8:214 תגובות

כאבי גבכאבי גב נחשבים לבעיה האורטופדית הנפוצה ביותר וכשמונים אחוזים מן האוכלוסייה חוו או יחוו כאבי גב כלשהם במהלך חייהם.

מפאת היקף הבעיה, נערכים מחקרים רבים ומפותחות שיטות שונות להתמודד עם כאבי גב.

התמודדות ארוכת טווח עם בעיות חוזרות ונשנות של כאבי גב, תכלול על פי רוב שינויים באורח החיים, כגון פעילות גופנית, הפחתה במשקל והקניית הרגלי יציבה ותנועה נכונים.

במקרים אחרים יידרש טיפול בעזרת תרופות, שיסייע בהתמודדות עם הכאב, בהפחתת מתח בשריר, בשיפור מצב מפרקים ועוד.

מקרים חמורים עוד יותר של כאב גב עשויים לחייב אף התערבות כירורגית.

מהם הגורמים האפשריים לכאבי גב, באיזה מקרים ניתן וכדאי להתמודד עם הבעיה באופן עצמאי, מתי יש לפנות לקבלת טיפול רפואי ואילו פתרונות מציעות הרפואה הקונבנציונאלית והמשלימה למצב?

מבנה כללי של הגב

הגב מתחיל בחלקו העליון של הישבן ומסתיים בעורף הצוואר ובכתפיים.

המאפיין הראשי של הגב הוא עמוד השדרה אשר לאורכו עובר חוט השדרה (דרך תעלת השדרה).

חוט השדרה הוא זה המעביר את האותות העצביים החשמליים מן המוח לשאר חלקי הגוף.

הגב מורכב מעצמות, רצועות וגידים, שרירים ועצבים. המבנה המורכב של הגב נועד לספק מצד אחד תמיכה לפלג הגוף העליון ולראש ומנגד כוח, גמישות ויכולת תנועה.

חלקו העליון של הגב מאופיין בעיקר בהיותו תומך כאשר לכל חוליה מעמוד השדרה שבו מחובר זוג צלעות, לפיכך יכולת התנועה של חלקו העליון של הגב מוגבלת.

חלקו התחתון של הגב הוא גמיש ומאפשר טווח תנועה נרחב בכל הכיוונים.

סובל מכאבי גב? בוא לקבל טיפול שיעזור לך לתפקד מחדש!

סיבות אופייניות להופעת כאבי גב

כאמור, הגב מורכב מעצמות, שרירים, רצועות, גידים ועצבים. בעיות שונות בכל אחד ממרכיבים אלו, עלולות להתבטא בתחושות של כאב ממגוון סוגים, בחלקים שונים של הגב והצוואר.

הסיבה הנפוצה ביותר לכאבי גב היא מתיחת שריר. כאב גב מסוג כזה מוכר בכינויו העממי "גב תפוס".

סיבות נפוצות נוספות לכאבי גב הן בעיות בעצמות ובמפרקים בעמוד השדרה. הנפוצה מבין אלה מכונה "פריצת דיסק".

פריצת דיסק היא מצב בו שחיקה בסחוס או מתיחה של רצועות בעמוד השדרה – מאפשרת לדיסק הממוקם בין חוליות עמוד השדרה לנוע ולהפעיל לחץ על העצבים באזור חוט השדרה עצמו.

בעיות נוספות בעצמות הגב, אשר ילוו על פי רוב בכאב יכולות להיות דלדול העצם, שברים, דלקות בשרירים או פרקים או מום מולד כגון עמוד שדרה עקום (עקמת).

התמודדות עם כאבי גב

כאבי גב עשויים להיות עזים ומגבילי תנועה ביותר. במקרים רבים של "גב תפוס", הופך האדם כמעט חסר ישע, כאשר הוא מרותק למיטתו ומתקשה בביצוע כמעט כל סוג של תנועה.

כאבי גב שמקורם בבעיית שריר, חולפים לרוב מעצמם בתוך מספר ימים עד שבועיים.

אם יינתן טיפול כלשהו במקרים כאלו, יהיה זה רק לצורך הפחתת הכאב, למשל על ידי חימום המקום, תרופות משככות כאב, חגורה תומכת וכמובן מנוחה והימנעות מתנועות מכאיבות.

למי שנתקל בכאבי גב שמקורם במתיחת שריר לעיתים תכופות, מומלץ לשקול נקיטת אמצעים לשיפור המצב באמצעות פעילות גופנית מתאימה, בעיקר תרגילי מתיחה וחיזוק השרירים, הפחתה במשקל ואיתור בעיות יציבה (למשל שימוש בנעליים בעלות עקב גבוה עשוי לגרום ליציבה שתעורר, לאורך זמן, כאבי גב).

במקרים של דלקת (בשרירים, עצם או גידים) יינתן טיפול אנטי דלקתי מתאים.

במקרים חמורים של בעיות עצביות, כאשר לא ניתן להביא לשיפור מספק במצב באמצעים אחרים, לא יהיה מנוס מהתערבות כירורגית בה יוסרו רקמות מאזור עמוד השדרה על מנת להפחית את הלחץ על שורשי עצבים.

מעבר לפתרונות שמציעה הרפואה הקונבנציונאלית לכאבי גב, ניתן למצוא מגוון של טיפולים במסגרת רפואה משלימה אשר מיועדים לסייע במקרים כאלו, החל מעיסויים למיניהם, וכלה בטיפול שיאצו או דיקור סיני.

לעיתים, התמודדות ארוכת שנים ומתסכלת עם כאבי גב חוזרים ונשנים מקבלת תפנית לטובה ברגע שנמצא עבורה הטיפול המתאים.

משום כך, לא כדאי להשלים עם המצב, אשר יכול להיות מגביל מאד, ויש להמשיך ולחפש אחר טיפול אשר יאפשר התמודדות טובה יותר עם כאבי הגב.

כואב לך הגב? מלא את הטופס וקבל חוות דעת ממומחה!

4 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.