ראשי » סקירת מערכות

סקירת מערכות


סקירת מערכות הינה בדיקה המבוצעת על ידי רופא נשים מומחה (שהוכשר במיוחד לעריכת בדיקה כזו) לצורך זיהוי מומים מולדים או הפרעות התפתחותיות אצל העובר.

הבדיקה נעשית באמצעות מכשיר אולטראסאונד ואורכה בין 20 ל- 40 דקות (תלוי במשתנים כגון כמות מי השפיר, תנוחת העובר, תנועותיו במהלך הבדיקה ועובי דופן בטן האישה).

בעת סקירת מערכות, נסרקים ונסקרים למעשה כל איברי העובר, מן הקודקוד דרך המוח, הפנים והצוואר, לב, ריאות, סרעפת, אברי הבטן כולם, עמוד השדרה והגפיים.

בעת סקירת המערכות ניתן לקבוע בוודאות כמעט מוחלטת את מין העובר.

היתרונות שבביצוע סקירת מערכות

יש חשיבות רבה לגילוי מוקדם ככל האפשר של בעיות התפתחותיות אצל העובר, או של מומים שאיתם ייוולד אל העולם.

במקרים מסוימים, יוביל גילוי מוקדם שכזה להחלטה על הפסקת היריון. במקרים אחרים, תסייע הידיעה המוקדמת בהכנת ההורים להתמודדות עם המצב הבעייתי לפני הלידה.

כאשר מתגלים סימנים מחשידים, למשל כאלה המצביעים על הפרעה כרומוזומלית (כגון תסמונות דאון) תינתן המלצה לביצוע בדיקות נוספות כגון סיסי שליה או דיקור מי שפיר.

מועד ביצוע סקירת מערכות

מובן כי השאיפה היא למצוא בעיות בעובר במועד המוקדם ביותר. בעבר, ניתן היה לבצע סקירת מערכות יעילה רק מן השבוע העשרים להריון, כלומר מסוף החודש החמישי.

בדיקה זו הייתה יעילה ומקיפה, אך ממצאיה התקבלו בשלב מתקדם יחסית של ההיריון.

כיום, באמצעות אולטרסאונד וגינאלי, ניתן לבצע סקירת מערכות כבר מן השבוע הארבע עשר להריון (החודש הרביעי).

ממצאים שמתגלים בשלב כזה, מאפשרים זמן נרחב יותר לביצוע בדיקות נוספות ואפילו הפסקת הריון קלה בהרבה, הן פיזית והן נפשית, במקרים בהם המומים מצדיקים פעולה שכזו.

כיום מקובל לקרוא לבדיקה המבוצעת בשלבי ההיריון המוקדמים יותר "סקירת מערכות מוקדמת" ולבדיקה בשלבים המאוחרים יותר "סקירת מערכות מאוחרת" או "סקירת מערכות מורחבת".

בדיקות סקירת מערכות אינן מהוות כל סיכון לאם או לעובר, אך סקירת מערכות מוקדמת, מחייבת ניסיון ומיומנות רבה מצד הרופא שעורך אותה.

הבטיחות של סקירת מערכות

כאמור, בדיקת סקירת מערכות מבוצעת באמצעות טכנולוגיית אולטרסאונד. בטכנולוגיה זו נעשה שימוש בגלי קול (בתדרים נמוכים מאלה הנשמעים לאוזן האנושית) המשודרים כלפי העובר והדיהם נקלטים ומפוענחים לכדי תמונה.

בדיקות אולטרסאונד לנשים הרות מבוצעות כבר למעלה משלושים שנה. ניסיון זה מלמד, כי לגלי הקול בתדרים והעוצמות בהם משתמשים בעת אולטרסאונד, אין כל השפעה לרעה על העובר או על האם.

יש לזכור כי במהלך הבדיקה משודרים גלי קול רק חלק זעיר מן הזמן, ביתר הזמן קולט המכשיר את הדי הקול ובונה מהם תמונה.

עם השנים התפתחה הטכנולוגיה אשר מאפשרת כיום קבלת תמונה וידאו צבעונית ותלת ממדית.

כתוצאה מכך, תוך כדי הבדיקה יכול הרופא לערוך מדידות שונות (גודלם של איברים שונים) ולהשוותם לנתונים הרצויים על פי השלב בהריון.

נשים רבות מתלבטות אם להסתפק בסקירת מערכות אחת (מוקדמת או המאוחרת) או שמא להקפיד ולעבור שתי בדיקות של סקירת מערכות במהלך ההיריון.

מובן כי בבדיקת סקירת מערכות מאוחרת ניתן לזהות ביתר קלות מומים זעירים או מאוחרים בהתפתחות, אך לבדיקה המוקדמת יש את היתרון שבהקניית זמן רב יותר להתמודדות עם ממצאים בעיתיים.

ההתלבטות הנ"ל מקבלת יתר תוקף היות וכיום קופות החולים מסבסדות רק בדיקת סקירת מערכות אחת במהלך ההיריון.

חשוב לזכור כי סקירת מערכות אינה מתיימרת לגלות כל פגם התפתחותי, או מום אחר העלול להימצא בעובר.

גם בדיקה המבוצעת על ידי הרופא המנוסה ביותר, לא תוכל להצביע על הפרעות תפקודיות כגון אוטיזם, עיוורון, חירשות, שיתוק מוחין וכשלים נוספים, אשר אין להם ביטוי אשר ניתן לראות באמצעות האולטרסאונד.