ראשי » השתלת איברים

השתלת איברים


השתלת איברים בישראל – ציפייה מתוחה

התפתחות רפואית משמעותית שהדהימה את העולם הייתה פיתוח התרופה ציקלוספורין והצגתה בשנת 1983.

התרופה מדכאת את המערכת החיסונית בהליכי השתלות איברים ממקורות חיצוניים, והיא שהפכה אותם מקובלים בהרבה משהיו – ובהצלחה של עד תשעים אחוזים.

על מה מדובר?

השתלת איברים היא אחד ההליכים הרפואיים המורכבים ביותר שתוצאתו כה קריטית. ההשתלה תלויה בהתאמה מרבית בין גוף התורם וגוף המקבל כשסיכון העיקרי היה מאז ומתמיד דחיית האיבר על ידי המערכת החיסונית, בעיה שפתרה הציקלוספורין.

השתלה יכולה להתבצע עם איבר מגוף החולה עצמו, מגוף אחר הנמצא מתאים (תורם חי או מת), ובמקרים נדירים מאוד מבעלי חיים אחרים, כשהכוונה בעיקר לחזירים.

בארץ ישנם בכל שנה מאות חולים חדשים הנזקקים להשתלות איברים. חלקם בשל כשל תפקודי מוחלט של הכבד הנדרשים להשתלתו;

במחלות ריאה סופניות הדורשות השתלת ריאות; מחלות תאי הדם ותאי חיסון שבהן יש צורך בהשתלת מוח עצם;

כמו כן, בעיות ראייה קשות כתהליך פרוגרסיבי של עיוורון המצריכות השתלת קרנית; כשלים חמורים בלב כמחלות עורקים או מום לב מולד ומחלות סופניות אחרות.

אילו איברים ניתן להשתיל?

האיברים, הרקמות והתאים הניתנים להשתלה כיום הינם הלב, הכליות, ריאות, כבד, לבלב; הקרנית, עצמות, מפרקים, עור, מסתמי לב; מח עצם, תאי לבלב ותאי מוח.

רוב ההשתלות הן של כליה (אפשר לתרום אותה מגוף חי) ואחריהן נפוצות של כבד, לב וכן ריאות (ביחס ישיר לזמינות ההשתלות).

ניתוחי השתלות איברים מתבצעים במרכזים רפואיים שונים בארץ ובחו"ל – תלוי באיבר המושתל.

יחידה מרכזית להשתלות היא זו במרכז הרפואי תל אביב המבצעת השתלות כבד מאז 1998 ומספקת השתלות של כליות, כליה-לבלב וכבד. יעדים מרכזיים בחו"ל עבור ישראלים הם ארה"ב, גרמניה, הודו ותאילנד.

כמה עולה השתלה?

מחירי ההשתלות גבוהים מאוד כאשר הם מכוסים לרוב בתיווך ביטוחי הבריאות של קופות החולים (עד כ- 250,000 שקלים), ובתיווך ביטוחים פרטיים (מיליוני שקלים).

השתלת קרנית למשל עולה כ-8,000 שקלים, והשתלת ריאה עלותה כ-100,000 דולרים. אולם, קופות החולים לא מכסות את דמי התיווך כאשר הניתוח מתבצע בחו"ל.

ללא ביטוח בריאות המכסה זאת, עלויות השתלות בחו"ל מגיעות עד מאות אלפי דולרים.

זמן ההמתנה

את זמן ההמתנה להשתלה קשה להעריך משום שהוא מותנה בדרגת החומרה של החולה ובזמינות האיבר להשתלה.

למרות שבשנים האחרונות חלה עלייה חדה בישראל ובעולם ביוזמת תרומת איברים, עדיין המחסור גדול כתמיד, וחולים נאלצים לחכות בדרך כלל מספר שנים, כשרבים נפטרים בזמן ההמתנה.

המחסור באיברים הוביל לתעשייה משגשגת ולרוב לא חוקית של סחר באיברים ברחבי העולם.

בישראל בשנת 2008 אושרו חוקים הקובעים כי אדם חי שתרם מאיבריו יהא זכאי למעמד חולה כרוני, שיעניק לו הטבות כספיות מטעם המדינה, וכי מותו המוחי-נשימתי של אדם ייקבע על ידי צוותי רפואה ניטרליים ומכשירים אובייקטיבים.

החוקים תרמו להסדרת אי בהירויות בנוגע לאספקטים בתחום.

ראוי לציין את חשיבותה של האגודה "אדי" שהעלתה בשנים האחרונות בצורה משמעותית את חשיבותה של תרומת האיברים לסדר היום הציבורי בישראל, כשמאות אלפי ישראלים מחזיקים ברשותם כרטיס תורם.