ראשי » טיפול בסרטן

טיפול בסרטן


סרטן הינו מחלה נפוצה וקטלנית, אשר מובילה לפטירתם של אלפי אנשים ברחבי העולם מדי שנה.

ישנן סוגים רבים לסרטן: סרטן צוואר הרחם, גידולים מוחיים, סרטן מעי הגס ועוד. ישנן מחלות סרטן נדירות יותר ופחות.

שדה המחקר מתמקד בחיפוש אמצעים למניעת התפרצות המחלה ופיתוח שיטות חדשות ויעילות להתמודדות עמה, תוך הפחתת תופעות הלוואי וזירוז ההחלמה.

בחלוף השנים ועם התפתחות המדע השתכללו דרכי הטיפול והתחום מציע מגוון שיטות ייעודיות לסוגים שונים של המחלה – רפואיות ושאינן רפואיות.

כיום מקובלת הגישה ההוליסטית לטיפול – התמקדות בחולה ובבני משפחתו, תוך שילוב מספר שיטות טיפול על ידי צוות של רופאים, אחיות, תזונאים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים.

טיפול רפואי במחלת הסרטן

הטיפול מפותח במסגרת מחקר מדעי, בטוח לשימוש, עומד בתקנים רפואיים ומאושר על ידי רשויות בריאות בעולם ובישראל.

על סוגי הטיפול השכיחים נמנים:

טיפול כירורגי – ניתן כמענה ראשוני למרבית סוגי הגידולים הממאירים ובפרט להסרת גידולים בשדיים, הרחם וכ סרטן המעי הגס.

בכדי לטפל בשיטה זו נדרש שהגידול יהיה קטן באופן יחסי וכן מקומי, קרי, טרם שלח גרורות בגוף או שהתפשט רק עד בלוטות הלימפה האזוריות. לעיתים מבוצעים ניתוחים מקלי כאב, גם שעה שאין בטיפול להאריך חיים.

טיפול בקרינה (רדיותרפי) – השני בשכיחותו לאחר השיטה הכירורגית ובמקרים מסוימים אפקטיבי ממנה. יתרונו המרכזי בכך שחוסך הליכים פולשניים, כריתת איברים וגרימת נכויות.

הטיפול מבוסס על יצירת נזק גנטי מהותי והרס הרקמה הסרטנית, תוך שמירה על רקמות בריאות.

משך הטיפול, מכסתו ומינונו נקבעים לפי נסיבות כל מקרה לגופו. מכשירי קרינה בטכנולוגיית רנטגן ובחומרים רדיואקטיביים מתקדמים מסוגלים להגיע עד לרקמות העמוקות.

צוות הטיפול כולל רופא, פיזיקאי וטכנאים והוא מתבצע באמצעות מערכות מתוחכמות, חישובים משוכללים וסימולטורים חדישים, המאפשרים איסוף מידע אודות גודל הגידול ומיקומו המדויק.

טיפול כימותרפי-תרופתי - משמש נדבך תומך לטיפול בהקרנות ומוכר כמאריך חיים. התכשירים מבוססים על חומרים רעילים לתאים הממאירים, אשר משפיעים על מבנה הדנ"א שלהם והופכים אותם פגיעים לקרינה.

במקביל, ניתנים תכשירים, המגבילים את ייצור תאי הדם הלבנים ומפצים על חסר בכדוריות דם אדומות ובטסיות.

בנוסף, משתמשים בתרופות להקלה על תופעות לוואי של בחילות, הקאות וצרבות, הכרוכות בכימותרפיה.

טיפול חיסוני (אימונותרפי) – גירוי גורמים במערכת החיסון להילחם בגידול וליצור תגובה חיסונית נגדו.
קרו מידע נוסף על נושא שעשוי לעניין אתכם: חיסון נגד סרטן צוואר הרחם.

הטכניקות כוללות הזרקה של: תאי סרטן מוקרנים; חומרים, המעוררים את המערכת החיסונית לפעולה; לימפוציטים ותאי דם וכן נוגדנים – הטיפול השכיח ביותר, במסגרתו נקשרים נוגדנים לחלבון התא הסרטני, מנטרלים פעילותו וחושפים אותו לפגיעה.

טיפול אנטי-אנגיוגני
- שיטת טיפול, שאינה פועלת ישירות על הגידול אלא מונעת היווצרות כלי דם חדשים ובכך עוצרת התפתחותו של הנגע. מקובל בעיקר בחולי סרטן המעי הגס וניתן בשילוב כימותרפיה.

שיטה נוספת הינה טיפול בסרטן באמצעות הורמונים – הורמונותרפיה

טיפול רפואי ניסיוני

שיטות המצויות במחקר לבדיקת יעילות ובטיחות הטיפול בחולים. טעון הסכמת החולה ואישור ועדה מיוחדת, בפיקוח משרד הבריאות.

רק לאחר וידוא, כי התרופה בטוחה היא נבדקת על החולה. במידה והשימוש מוכח כאפקטיבי תאושר התרופה על ידי הרשויות ותאומץ כחלק מהטיפול.

טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי זה שם דגש על ההיבטים הפסיכולוגיים והסוציאליים של המחלה במסגרת הגישה ההוליסטית.

טיפול פסיכואונקולוגי ניתן על ידי פסיכיאטרים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, בשיתוף הצוות הרפואי במכונים האונקולוגיים בבתי החולים לסיפוק מענה בהיבט הנפשי והקלה על העומס הרגשי, הכרוך בהתמודדות עם המחלה.

טיפול מסוג זה משולב בטיפול הקונבנציונאלי וניתן באופנים שונים – יחידני, משפחתי או לקבוצות חולים.

טיפול משלים

סוגים שונים של טיפולים אלטרנטיביים דוגמת יוגה, מדיטציה, ביו-אנרגיה, הילינג, דמיון מודרך, הומיאופתיה, תרפיה במוזיקה ובאומנות וכן נטורופתיה מסייעים בהרפיית הגוף, שחרור מתחים והתמודדות עם הכאב הפיזי והמתח הנפשי.

הטיפול בשיטות אלה, כנדבך משלים לטיפול הרגיל, מתבצע באופן פרטני או קבוצתי בבתי החולים או במתן כלים ליישום עצמאי. לשיטה זו נודע ערך מוסף בהקלה על תופעות הלוואי, הכרוכות בטיפול הרגיל ובשיפור איכות  חיי המטופל.