ראשי » מחלות מערכת העיכול

מחלות מערכת העיכול


מערכת העיכול בגוף האדם אחראית על פירוק המזון לצורך יצירת אנרגיה, בניית ותחזוקת הגוף.

במקביל, אמונה מערכת זו על פליטת הפסולת, שהגוף אינו זקוק לה, כצואה.

נהוג להתייחס לשני חלקים של מערכת העיכול.

מערכת עליונה, הכוללת את האיברים פה, לוע וושט וקיבה, דרכם נקלט המזון ומערכת תחתונה -  המעיים, אשר מעבדים את המזון ואיברים נוספים, שאחראים על הפרשת נוזלים, המשמשים בתהליך העיכול, דוגמת הלבלב וכיס המרה.

נוכח חיוניותה הרבה של מערכת העיכול לתחזוקתם ופעילותם התקינה של כלל המערכות והאיברים בגוף האדם, ראוי לייחס חשיבות רבה למחלות ובעיות, הפוקדות אותה.

לא אחת, הקלת ראש והתעלמות מסימפטומים, המלמדים על בעיה, עשויה להחריפה ולהוביל להתפתחות דלקת כרונית, כיבים ואף גידולים סרטניים מקום שמתן טיפול במועד יכול היה למנוע זאת.

סוגי מחלות במערכת העיכול

מחלות אלו נחלקות לסוגים שונים, בהתאם לאיברים בהן הן מתפתחות וכן על פי דרגת חומרתן.

על הבעיות השכיחות, מהן סובל אחוז לא מבוטל מהאוכלוסייה, נמנות: כאבי בטן, נפיחות בבטן, שלשולים, עצירות, גזים, בחילות, צרבת, רבות וכן תסמונת המעי הרגיז (IBS).

בין המחלות המורכבות, אשר מצריכות מתן טיפול תרופתי והימצאות במעקב רפואי: דלקות שונות במעיים דוגמת קרוהן וקוליטיס, קנדידה, טחורים ועוד.

חלוקה אחרת הינה כאמור לפי חלקי מערכת העיכול:

מחלות הקשורות במערכת העיכול העליונה – כיבים פפטיים דוגמת אולקוס וכיבים ברירית הפה; הפרעות בבליעה; צרבות; ריפלוקס; הליקובקטר פילורי; בקע סרעפתי; זיהומים ודלקות.

מחלות, המתפתחות במערכת העיכול התחתונה – דלקות של המעי הגס כמו קוליטיס וקרוהן; בעיות בתהליך הספיגה של מערכת העיכול; עצירות ושלשולים; גזים; נפיחות בבטן; מחלת הצליאק; תסמונת המעי הרגיז; פטריית קנדידה; טחורים, פיסורה, פיסטולה וכן תולעים במעיים.

תסמיני מחלות במערכת העיכול

מחלות והפרעות במערכת העיכול מתאפיינות בחוסר נוחות, תחושת מלאות לאחר אכילת כמויות קטנות, הרגשה של אי התרוקנות מוחלטת, כאבי בטן, גזים ועוד. אלה גורמים לפגיעה משמעותית באיכות החיים.

במגוון מחלות זיהומיות עשויים להופיע חום, שלשולים והקאות. כמובן, שבמקרה של דם בצואה יש לפנות לבדיקה מכיוון שזהו סימפטום של בעיות במערכת המדוברת.

סיבות וגורמים להתפתחות מחלות במערכת העיכול

סוגים שונים של מחלות בדרכי העיכול נגרמים עקב חסר או שיבוש בפעילות אנזימים, החיוניים לתפקודה של המערכת.

הפרשת חומצות פנימיות ברמה מוגברת מובילה לתסיסה של שאריות מזון, להתפתחות ריקבון וליצירת כיבים במערכת העיכול.

גורמים נוספים הינה תזונה בלתי בריאה ומאוזנת; הרגלי אכילה קלוקלים דוגמת אכילה מופרזת או מהירה ושילובי מזון בלתי מתאימים;

כמו כן, מצבי עקה נפשית, לחץ וחרדה וכן רעלנים, חומרים מזיקים, נגיפים וטפילים, המצויים במזון מתועש ובמים ועשויים לגרום לזיהומים.

הטיפול במחלות מערכת העיכול

הפרעות, שאינן מטופלות כהלכה עשויות להוביל להתפתחות אנמיה, יתר לחץ דם, סוכרת וטרשת עורקים, כתוצאה מאי פינוי הפסולת מהגוף.

בנוסף, קיים פוטנציאל פגיעה במערכות אחרות וגרימת בעיות פוריות, קשיי נשימה ולחצים בלב.

חלק ממחלות מערכת העיכול מצריכות הימצאות בהשגחה רפואית, עריכת בדיקות תקופתיות ומתן טיפול תרופתי בתכשירים, המקלים על ההתמודדות עם הבעיה ומשפרים את העיכול.

אולם, בעיות רבות ניתנות לפתרון באמצעות רפואה משלימה – בדרך של התאמת תפריט מאוזן ובריא אצל נטורופת, שינוי סוגי והרכבי המזון, צריכת מזונות, המכילים חיידקים פרוביוטיים.

לאלה מצטרפים נטילת תוספי תזונה מתאימים ושימוש בצמחי מרפא, בעלי השפעה מנקה ומרגיעה, דוגמת מליסה, שומר ובבונג (קמומיל).

איתן! רפואה והרבה בריאות מאחל לכם רפואה שלמה.