ראשי » גלולות למניעת הריון

גלולות למניעת הריון


לא לכל אחת מתאימה כל גלולה. על השיקולים, המאפיינים, הסכנות והיתרונות שבגלולות למניעת הריון – לפניכם.

גלולה למניעת הריון – היסטוריה של אחריות נשית גלולה_למניעת_הריון

ברשימת ההישגים הגדולים של המאה הקודמת, שפורסמו בתחילת המילניום, תפסה המצאת הגלולה למניעת הריון את אחד המקומות הראשונים, ולא בכדי.

הגלולה שינתה מקצה לקצה את החיים המודרניים. שחרור האישה מהריונות בלתי פוסקים, מהבית ומהילדים חולל שינוי מרחיק לכת.

ילדים ומשפחות ניצלו פשוטו כמשמעו, מחיי עוני, צפיפות ומצוקה, שאפיינו דורות קודמים. גם הגברים הרוויחו: כנשואים, הם נהנים מהעלייה ברמת החיים, כרווקים – מחופש מיני, שלא היה בדורות קודמים.

כל זאת באפס מאמץ ואחריות, משום שהאחריות לשימוש בגלולה מוטלת כולה על האישה, שגם נושאת בתוצאותיה – לטוב ולרע.

הגלולה למניעת הריון הומצאה בשנת 1960 בארצות הברית. רובן של הגלולות אז והיום מכיל שילוב של שני הורמוני מין: אסטרוגן ופרוגסטרון, שביחד (בשימוש נכון כמובן) פועלים למניעת ביוץ ומקנים הגנה של 99.9% מפני כניסה להריון.

הגלולות לפני 50 שנה הכילו ריכוז אסטרוגן גבוה של 300 מיקורגרם, לעומת 20-35 כיום. רוב הסיכונים לטווח הארוך מיוחסים לגלולות הישנות.

קיימות גלולות למניעת היריון המכילות פרוגסטרון בלבד (פמולן) ויעילותן נמוכה מעט מזו של הגלולות המשולבות.

לפני התאמת הגלולות, יבצע רופא נשים (גניקולוג) סדרת בדיקות גניקולוגיות הכרחיות ויבחן את ההסטוריה הרפואית של האישה ומשפחתה לשלילת סיכונים רפואיים בנטילת גלולות.

קביעת סוג הגלולה

ישנם ארבעה שיקולים עיקריים המנחים רופאים בקביעת סוג הגלולה המתאים ביותר עבור אשה:

עישון: מעשנות נוטות יותר לדמם כאשר הן משתמשות בגלולות עם מינון אסטרוגני נמוך (מרסילון, וריאנט, הרמונט ועוד), על כן יש לשקול מינונים גבוהים יותר, או גמילה מעישון.

עור בעייתי: נשים הסובלות מעור בעייתי, אקנה ועור שמן ירוויחו פעמיים בנטילת גלולות עם מינון של 35 מיקרוגרם אסטרוגן (אורטוציקלן, דיאן).

אורח החיים והרגלי האישה: את הגלולות בעלות המינון הנמוך צריך לקחת בעקביות ובדיוק של שעון, ולכן חשוב מאוד שהאישה תוכל להתחייב לכך. על מנת לזכור, מומלץ להצמיד את נטילת הגלולה לפעילות קבועה אחרת בשגרת היום.

רגישות לאסטרוגן: ישנה קבוצה של נשים שהחשיפה לאסטרוגן מהווה סיכון בעבורן (נשים עם קרישיות יתר בדם, נשים בשלבי הנקה ועוד), ולהן תותאם גלולה המכילה פרוגסטרון בלבד.

השימוש בגלולות

הגלולות הן אמצעי מניעה המופיע בחפיסות של 21 או של 28. בחפיסות של 28 גלולות, 21 מתוכן מכילות הורמונים ו-7 הם כדורי דמה, שנועדו להבטיח נטילה רצופה ללא הפסקה, כדי למנוע בלבול ושכחה.

את החפיסה הראשונה צריך להתחיל ביום הראשון לוסת, כאשר כל 24 שעות, פחות או יותר באותה שעה נוטלים גלולה אחת.

לאחר 21 ימים עושים הפסקה בת שבוע שלאחריה תופיע הוסת. בתום שבוע זה, בלי קשר למצב הווסת, מתחילים בחפיסה השנייה (בנטילה נכונה הגלולה הראשונה בכל חפיסה תילקח תמיד באותו יום בשבוע).

אם משתמשים בחפיסה של 28 גלולות, יופיע המחזור בעת נטילת 7 גלולות הדמה, כך שאת החפיסה הבאה מתחילים מיד בסיום הקודמת.

במקרי שכחה – יש לקחת את הגלולה החסרה מיד ברגע שנזכרים, ולהמשיך עם השאר כרגיל.

אם נשכחו שתיים – צריך לקחת בבת אחת שתיים כשנזכרים ועוד שתיים למחרת.

ישנה דעה רווחת כי צריך להפסיק ליטול גלולות מדי תקופה מסויימת על מנת לאפשר לגוף "להתנקות", אך זוהי הסיבה השכיחה ביותר להריונות בלתי רצויים.

כשמתחילים לקחת גלולות מומלץ להיות במעקב רפואי אחרי שלושה עד שישה חודשים.

בנטילת גלולות יתכנו תופעות לוואי שונות: בחילות, כאבי ראש כרוניים, גודש בשדיים, עליה במשקל, דכאון מתמשך, כתמי עור, דמם נרתיקי שלא במועדו, לחץ דם גבוה, תגובות בין-תרופתיות.

חלק מתופעות הלוואי חולפות מאליהן, חלקן נסבלות וחלקן מחייבות התייחסות רפואית מיוחדת.

יתרונות נלווים לשימוש בגלולה

לשימוש בגלולה השפעות אחרות על בריאות האשה, בנוסף למניעת הריון. היא מקטינה את הסיכונים של סרטן הרחם והשחלות, מסדירה את הווסת ומפחיתה דימום וכאב בתקופת המחזור החודשי.

בנוסף, נמצא כי היא מונעת היווצרות ציסטות בשחלות, מטפלת בתופעות הלוואי של שחלות פוליציסטיות, מפחיתה משמעותית מחלות דלקתיות באגן, מוסיפה למסת העצם ועוד.

קשר בין נטילת גלולות לבין ירידה בפוריות

למעשה לא קיים כל קשר בין נטילת גלולות לירידה בפוריות. סיכויה של אישה ללא בעיות פוריות קודמות, שנטלה גלולות והפסיקה, להכנס להריון זהים לאלה של מי שלא נטלה גלולות מעולם.

קשר בין נטילת גלולות לבין מחלת הסרטן

נשים שנטלו גלולות במשך שנתיים ויותר הפחיתו בכ- 50% את סיכויהן ללקות בסרטן רירית הרחם, וב- 40% את  הסיכון ללקות בסרטן השחלות.

למרות זאת, מחקרים אחרים מראים כי נטילה של גלולות מעלה את הסיכוי ללקות בסרטן צוואר הרחם.

סיכון זה דועך לאחר הפסקת נטילת גלולות, אך עם זאת מומלץ לשקול אפשרויות מניעה כמו חיסון נגד סרטן צוואר הרחם.

יש חוקרים הסבורים כי קיים קשר בין נטילת גלולות לבין עליית הסיכון לסרטן השד, אך יש גם מחקרים סותרים.